Köpek Nasıl Sevilir?

Köpekler her zaman diğer hayvanlara oranla en yakın dostumuz olmuştur. Sahiplerine karşı bağlılıklarını ve sevgilerini çeşitli vücut dilleriyle bir şekilde gösteren bu canlılar, bizi yani sahiplerini her zaman memnun etmişlerdir. Emin olun köpeğiniz sizi çok seviyor. Peki, siz köpeğinizi nasıl sevmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Köpekler de diğer tüm canlılar gibi ilgiyi severler. Sahipleri tarafından okşanmak, sevilmek onları mutlu eder ve köpek – sahip ilişkisini kuvvetlendirir. Köpeğinizi nasıl sevmeniz gerektiğini önce gözlemlemelisiniz. Köpeğinizin nelerden hoşlandığını ya da nelerden hoşlanmadığını deneyerek öğrenebilirsiniz.

“Gözlem aşaması uzun geçecek.” diye düşünüyorsanız veya gözlemleriniz bir işe yaramadıysa biz yavaştan konuya giriş yapalım.

Köpek Nasıl Sevilir?

Büyük, küçük her köpeğin okşanılmasından ve sevilmesinden hoşlandığı ve hoşlanmadığı ortak bölgeler vardır. Köpekler en çok baş ve çene altı kısımlarının sevilmesinden hoşlanırlar. Bunun nedeni köpeğinizin başını severken onunla göz teması kurmanız ve onu takdir ettiğinizi, onu sevdiğinizi aynı zamanda bakışlarınızla da hissettirebildiğiniz içindir. Hemen her köpek istisnasız bu bölgelerin okşanmasından hoşlanır ve siz okşamayı bırakana kadar bu eylemin devam etmesini engellemezler, hatta birçoğunun mayıştığı yahut uyuyakalmasıyla da bilinir.

Bir diğer bölgeyse köpeğin boynundan kalça kısmına kadar uzayan sırt bölgesidir. Köpekler sırt bölgelerinin de okşanmasından büyük haz alırlar. Köpeğinizin sırtını okşarken aralara elinizle hafif masaj da serperseniz köpeğiniz için tadından yenmez. Köpekler sırt üstünde olduğu gibi sırt altında kalan bölgeden yani karın bölgesinden sevilmeyi de çok sever. Birçok köpeğin karın bölgesinin sevilmesini istediği için yere yattığı dahi gözlemlenmiştir. Bu nedenle köpeğinizin vücut dilini bilmeniz çok önemli. Sizden ne istediğini anlamak adına bu konuya özen göstermeniz gerekiyor.

Son olarak köpeklerin okşanılmasından hiç hoşlanmadığı bir kırmızı bölge vardır. Köpekler kuyruk bölgelerinin ve kuyruğunun okşanmasından hoşlanmaz hatta bu durum ısrarla devam ettirilirse sinirlenip saldırganlaşabilirler.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın