Köpek Nasıl Sosyalleştirirlir?

Köpekleri sosyalleştirmek konusunda insanımız nedense fazla endişeli ve çekingen. Köpek sosyalleştirme dendi mi herkes far görmüş tavşan edasına bürünüyor. Oysa ki doğru ve düzenli eğitim denen bir insan icadı var. Gelin icatlara olan merakımızı bu yöne biraz eğelim ve bakalım bükemeyeceğimiz bir şey var mı ortada.

Küçük yaştaki köpekleri sosyalleştirmek daha kolaydır. Henüz köpeğinizin üzerine yetişkin karakteri oturmamış olacaktır ve küçükken diğer hayvan ve insanlarla sosyalleşmesi kolay olacaktır.Yetişkin köpekleri sosyalleştirmek biraz zaman alacaktır çünkü bu yaşa kadar gelmiş olan bir köpek; kolay kolay alışkanlıklarından ve karakterinden sıyrılmak, sosyal hayata kendini bırakmak istemeyecektir. Özellikle köpeğiniz içine kapanık bir karaktere sahipse ve dışarıdaki insanlara ve hayvanlara karşı çekingen tavırlar sergiliyorsa eğitim sırasında çok dikkatli ve sabırlı olmanız gerekecek.

Baskın karakterli bir köpeğiniz varsa sosyalleştirme süreci sandığınızdan çok daha uzun sürebilir. Bu süreç içerisinde oldukça kararlı ve sabırlı olmanızda fayda var. Daha ilk denemelerde işe yaramıyor diye ipin ucunu salarsanız istediğiniz hedefe hiç bir zaman ulaşamayacaksınız ve bu durum sizi git gide bilinçsiz bir sahip haline getirecek. Ne kadar bilinçli olursanız o kadar yanınıza kar kalır diyor ve kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Baskın karakterli köpekleri sosyalleştirmek için adım adım uygulamanız gereken maddeler var. Mesela köpeğinizi baskılamak için aceleci davranmamalısınız. Köpeğinizi hemen kalabalıkların içine atmak yerine, küçük kalabalıklarla başlayın. Küçük kalabalıklardan kastım şu ki; ilk önce köpeğinizi kontrol altına alabileceğiniz kadar kalabalık yeterli. Daha sonraları yavaş yavaş kontrol edebildiğiniz noktaları güçlendirerek eğitime devam edebilirsiniz.

Köpeğin İnsanlarla Olan İlişkisini Güçlendirmek

Köpek Nasıl Sosyalleştirirlir?

Hafta sonu gelmiş ve enerjiniz güzel bir yürüyüş için yeterli durumda. Hava da güzel, e haliyle köpeğinizin de dolaşmaya ihtiyacı var. Birlikte çıktınız yola. Bu yolda yapmanız ve yapmamanız gereken durumlar var. Ne mi? Gelin göz atalım:

Köpeğinizin insanlarla olan ilişkisini geliştirmek için onu insanlardan uzak tutmamalısınız ama hemen pat diye de aşırı insan kalabalığına sokmamalısınız. Yürüyüşler için daha sakin ortamları seçmeye özen gösterin. Bu esnada köpeğinizin hareketlerini gözlemleyin. İlk defa insanlarla bu kadar yakın konumda olduğu için başlarda diğer insanları tehdit olarak algılayabilir ve otomatik olarak çok dikkatli olacaktır. Size burada düşen görev bu dikkati yavaş yavaş dağıtmak olacaktır. Diğer insanlara karşı olan tetik duruşunu kırdığınızda yavaş yavaş daha kalabalık ortamlara girmeyi deneyin ve köpeğinizi gözlemlemeye devam edin.

Köpeğin Diğer Evcil Hayvanlarla Olan İlişkisini Güçlendirmek

Köpek Nasıl Sosyalleştirirlir?

Köpeğinizin diğer hayvanlarla sosyalleşmesini sağlamak da sabır gerektiren bir durum. Başlangıçta daha sakin huylu köpeklerle sosyalleştirmeyi denemenizi öneriyoruz. Birkaç denemede köpeğiniz diğer köpeklerin ona selam vermesini çok hoş karşılamayacaktır, tasmasını sakın bırakmayın. Tasmayı bırakmayın dememizde ki kasıt; olası bir kavgayı önlemek değildir. Sadece köpeğiniz dışarıdaki köpeklerin serbest bir şekilde dolaştıklarını gördükçe, zamanla onlara katılmak isteyecektir ve diğer köpeklerin yavaş yavaş selamını kabul edecektir.

Köpeğiniz artık diğer köpeklere katılmak istiyor ve onların selamını kabul ediyor, sakın tasmasını bırakmayın. Bunu yapmak için önce köpeğinizin diğer köpeklere selam vermesini bekleyin. Zaman içerisinde bu durum istediğiniz seviyeye gelecek ve onu tasmadan azat edebileceksiniz. Yine de kontrolü bir süre daha elinizde tutmakta fayda var.

Çekingen karakterli bir köpeği sosyalleştirmek, baskın karakterli bir köpeği sosyalleştirmekten daha kolaydır. Şayet köpeğinizin karakteri çekimserse, biraz dikkatli olmanız ve köpeğinizi sosyalleştirmek için gereğinden fazla zorlamamanız gerekmektedir. Bu nedenle çok sabırlı ve gerçekten kararlı olmanız gerekiyor. Köpeğinizi zorlamadan onu özgür bırakarak işe başlayın. Deneme yanılma yolunu kullanın. Küçük kalabalıklara götürün onu ve kendi özgüvenini kazanması için ona destek olun. Onunla oyunlar oynayın, dikkatinin yarısını kendi üstünüze çekin. Onu sevin, onu okşayın, onunla konuşurken göz teması kurmaya dikkat edin. Zamanla dışarıyla ve diğer hayvanlarla sosyalleşecektir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın