Köpekler Ağlar Mı?

Şimdiye kadar köpeklerin ağladığı konusunda iyi kötü duyumlar aldık. Köpeklerle ilgili yapılan sosyal deneylerde köpek sahiplerine; “ Köpekler ağlar mı?” konu başlıklı sorular yöneltildi ve ne yazık ki köpek sahiplerinin yarısından fazlası bu soruya “evet” yanıtını verdiler. Gelin hep birlikte bu yanlış cevabı nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

Köpekler Ağlar Mı?

Gözden yaş akması her zaman ağlamak anlamına gelmez. Ağlamak üzgün olan ruh halini anlatan psikolojik bir olgunun yanı sıra, biyolojik bir durumdur da. Normalde köpeklerin hislerinin insanlardan daha kuvvetli olduğu ve duygusal yanlarının bünyelerinde var olduğu sanılmaktadır. Bu ne kadar doğru bir bilgi olsa da, köpeklerin ağlamaya ne duygusal yönleri ne de biyoljik yönleri el vermemektedir.

Köpekler bilindiği üzere sahiplerine aşırı bağlı ve sadık canlılardır. Evde yalnız kaldıklarında yada sahibinden beklediği ilgiyi göremediğinde çok üzülüp mutsuz olabilirler, bunun tam aksine sahibiyle kaliteli vakit geçiren köpekler de aşırı mutlu olmakta ve etrafa neşe saçmaktadırlar. Köpekler mutlu yada üzgün olma hallerini ağlayarak yada gülerek değil, sadece vücut dilleriyle belli edebilirler ve sahipleri ancak bu şekilde köpeklerinin ruh halini farkedebilirler. Köpeklerin üzüldükleri yada olumsuz durumlarla karşılaştıkları için ağlamaları imkansızdır.

Köpeklerin Gözünden Neden Yaş Gelir?

Köpekler Ağlar Mı?

Köpeklerin başlarını bir yere yada duvara dayamaları, asık suratlı ve hareketsiz olmaları ağladıkları anlamına gelmez. Bu durumda iki ihtimal vardır; köpeğiniz ya hastadır, ya fazla yorgun ve mutsuz. Köpeklerin gözünden yaş gelmesi; göz yaşı bezinde yada gözlerinde bir iltihap olduğunu gösterir. Bunu fark ettiğinizde köpeğinizi teselli etmeye yahut onun ağladığını düşünmek yerine, hemen bir veterinere gitmelisiniz. Çünkü bu durum ciddi bir enfeksiyona dönebilir ve köpeğiniz gözlerini kaybedebilir. En iyi ihtimalle de görüş açısında daralma olabilir.

Köpek sahiplerinin bilinçli olmaları çok önemlidir. İlk bilmeniz gereken durum, köpekler üzgün olduklarında hiçbir şartta gözyaşı dökmezler. Aksine bunu belli etmek için oldukça hırçın ve öfkeli davranırlar. Bu nedenle lütfen sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından herhangi biri sayesinde yayılan köpekler ağlar başlıklı video ve yazılara itibar etmeyiniz. Bir köpek edindiyseniz önce onunla ilgi her şeyi bilmeye açık olmalı ve sürekli araştırma yapmalısınız.

2 Yorum var

  1. Gülben aktan 16 Ocak 2017
  2. ramal qarabagli 13 Ocak 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın