Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Afgan Tazısı Kökeni

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Bu köpeklerin geçmişleri Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Tahmini olarak 4000 bin senedir var olduğu bilinmektedir. Bunun yanında geçmiş zamanlarda papiruslara resmedilmiştir. Köken olarak Kuzey Afganistan’a ait bir köpektir. 20. yüzyıla kadar safkan olarak yetiştirilmiştir. Daha sonra kaçak olarak Avrupa ülkelerine sokulmuştur.

Afgan Tazısı Özellikleri

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Tazı ailesinin en sevilen cinslerinden biri olan Afgan Tazısı görüntüsü ile dikkat çeken köpekler arasındadır. Kulakları ve yüzü orantılı bir şekilde olan bu tazının ayak ve parmaklarının üzeri tüylerle kaplıdır. Son derece sahibine sadık olan bu cins köpek ince gövdesi ve güçlü çene yapısı ile ilgi odağı olmaktadır. Dik başı ve siyah gözleri köpeğin cinsinde fark edilen en önemli özelliklerden biridir.Bu köpekler diğer köpekler arasında farklı bir görünüme sahiptir.

Afgan Tazısı Karakteri

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

 • Çekingen yapısı olmasına rağmen sahibi ile uyum içerisinde olan cins köpeklerden biridir.
 • Sıcak iklimi daha çok sever.
 • Eğitimde beklentileri karşılayamayan bu cins köpek oyunculuk alanında her zaman daha iyi sonuç alınan köpeklerden biridir.
 • Ciddi bir eğitimle ancak eğitilebilecek olan bu köpeğin yine de eğitim sonrasında harika bir evcil hayvan olacaktır.
 • Afgan tazısının evde beslenmesi mümkün değildir.
 • Geniş bir bahçe ya da açık alanda beslenilmesi gerekmektedir.
 • Avrupa’ da lüks köpek olarak bilinen Afgan Tazısı yapısı gereği sürekli olarak hareket halinde olan köpeklerdendir. Hızlı koşması ve avını çok iyi yakalaması ile bilinir.
 • Sempatik görüntüsü ve komik tavırları dikkat çekiyor olsa da bu köpeğin en iyi bakılacağı ortam bahçe ya da geniş arazi ortamıdır.
 • Bunun dışında huzursuz ve mutsuz olur.
 • Sosyalleşmesi diğer köpeklere oranla daha az olabilir.
 • Odaklı bir köpek olduğundan dikkatini dağıtmak pek mümkün olmayabilir.
 • Eğitimde çok zorlayıcı yapısı olduğundan çok fazla tercih edilmez.
 • Köpek cinsleri arasında eğitime karşı koyan ve eğitim konusunda yetersiz olan Afgan Tazısının sıkı bir eğitim sonrasında komutları yerine getirdiği görülebilir. Fakat bu cins köpekte unutulmaması gereken en önemli nokta ev köpeği olmamasıdır.
 • Her tazıda olduğu gibi bu köpeğinde geniş alana ihtiyaç duyması mutlu olması için en önemli koşuldur.

Afgan Tazısı Bakımı 

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Fazla hareketli olduğundan geniş alan ve arazide bakımı her zaman daha kolay olan köpek cinslerinden biridir. Evde beslenmesi mümkün olmamasına rağmen ev ortamında beslenmeye karar verildiğinde sürekli uyuma eğilimi gösterir. Köpeğin bu ortamda mutlu olması maalesef mümkün olmayabilir. Egzersize ihtiyaç duyan cinslerden biri olan bu köpeğin rahatça dolaşacağı ortamlara ihtiyaç duyması söz konusu olacaktır.

Sahibine sadık olduğundan onun sözünü daha çok dinler. Tüyleri her zaman uzun olan bu köpeğin ayak ve parmaklarında çıkan tüylerin temizlenmesi gerekir. Ayrıca eğer bahçe ve arazide bakılacak ise tırnaklarının kesilmemesi gerekir. Çok nadirde olsa ev ortamında bakılan Afgan Tazılarının tırnakları temizlenmelidir. Tüyleri sürekli olarak taranmalıdır.

Afgan Tazısı beslenme alışkanlıklarında daha çok et içeren mamalar tercih edilmelidir. Kırmızı et ve sakatatlar damak zevkine uygun tatlardır. Afgan tazısının boyu uzun ve vücudu ince olduğundan koşarken çok atik bir vücuda sahip olarak hareket eder. Böylece av için en ideal köpeklerden biri haline gelmiştir.

Afgan Tazısı Sağlığı

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Afgan tazıları oldukça çevik ve sağlıklı bir forma sahiptir. genelde diğer köpek ırklarına göre daha uzun bir yaşama sahip olabilir. Bunun yanında bir takım yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; katarakt, sinirsel myelopati, koroner kalp hastalığı (CHD) olarak bilinmektedir.

Afgan Tazısı Çocuklarla İlişkisi

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Bu köpekler genel anlamda sosyal bir yapıya sahiptir. Genel olarak çocuklarla çok iyi anlaşan bir köpektir. Bunun yanında diğer onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Genelde yabancılara karşı mesafeli olsa da saldırgan değildir.

Afgan Tazısı diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır. Genel olarak agresif bir mizaca sahip değildir.

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Mamaları
Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Konserve
Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Tasması
Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın