Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Afgan Tazısı

Tazı ailesinin en sevilen cinslerinden biri olan Afgan Tazısı görüntüsü ile dikkat çeken köpekler arasındadır. Kulakları ve yüzü orantılı bir şekilde olan bu tazının ayak ve parmaklarının üzeri tüylerle kaplıdır. Son derece sahibine sadık olan bu cins köpek ince gövdesi ve güçlü çene yapısı ile ilgi odağı olmaktadır. Dik başı ve siyah gözleri köpeğin cinsinde fark edilen en önemli özelliklerden biridir.

Çekingen yapısı olmasına rağmen sahibi ile uyum içerisinde olan cins köpeklerden biridir. Sıcak iklimi daha çok sever ve ortalama 12- 13 yıl gibi bir süre yaşar. Eğitimde beklentileri karşılayamayan bu cins köpek oyunculuk alanında her zaman daha iyi sonuç alınan köpeklerden biridir. Ciddi bir eğitimle ancak eğitilebilecek olan bu köpeğin yine de eğitim sonrasında harika bir evcil hayvan olacaktır.

Afgan Tazısı Özellikleri 

Afgan tazısının evde beslenmesi mümkün değildir. Geniş bir bahçe ya da açık alanda beslenilmesi gerekmektedir. Fazla hareketli olduğundan geniş alan ve arazide bakımı her zaman daha kolay olan köpek cinslerinden biridir. Evde beslenmesi mümkün olmamasına rağmen ev ortamında beslenmeye karar verildiğinde sürekli uyuma eğilimi gösterir. Köpeğin bu ortamda mutlu olması maalesef mümkün olmayabilir.

Egzersize ihtiyaç duyan cinslerden biri olan bu köpeğin rahatça dolaşacağı ortamlara ihtiyaç duyması söz konusu olacaktır. Afganistan’ da 4 bin yıl eskiye dayanan bu köpek cinsinin günlük 1 saat koşu ihtiyacı bulunur. Çoban köpeği ve av köpeği olarak kullanılabilmektedir.

Avrupa’ da lüks köpek olarak bilinen Afgan Tazısı yapısı gereği sürekli olarak hareket halinde olan köpeklerdendir. Hızlı koşması ve avını çok iyi yakalaması ile bilinir.

Sempatik görüntüsü ve komik tavırları dikkat çekiyor olsa da bu köpeğin en iyi bakılacağı ortam bahçe ya da geniş arazi ortamıdır. Bunun dışında huzursuz ve mutsuz olur. Sosyalleşmesi diğer köpeklere oranla daha az olabilir. Odaklı bir köpek olduğundan dikkatini dağıtmak pek mümkün olmayabilir. Eğitimde çok zorlayıcı yapısı olduğundan çok fazla tercih edilmez.

Cins köpekler arasında görüntüsü ve vücut yapısı ile diğer köpeklerden çok çabuk ayrılan Afgan Tazısı bakımında da zorlanabilinmektedir.

Afgan Tazısı Bakımı 

Köpek cinsleri arasında eğitime karşı koyan ve eğitim konusunda yetersiz olan Afgan Tazısının sıkı bir eğitim sonrasında komutları yerine getirdiği görülebilir. Fakat bu cins köpekte unutulmaması gereken en önemli nokta ev köpeği olmamasıdır. Her tazıda olduğu gibi bu köpeğinde geniş alana ihtiyaç duyması mutlu olması için en önemli koşuldur.

Sahibine sadık olduğundan onun sözünü daha çok dinler. Tüyleri her zaman uzun olan bu köpeğin ayak ve parmaklarında çıkan tüylerin temizlenmesi gerekir. Ayrıca eğer bahçe ve arazide bakılacak ise tırnaklarının kesilmemesi gerekir. Çok nadirde olsa ev ortamında bakılan Afgan Tazılarının tırnakları temizlenmelidir. Tüyleri sürekli olarak taranmalıdır.

Afgan Tazısı beslenme alışkanlıklarında daha çok et içeren mamalar tercih edilmelidir. Kırmızı et ve sakatatlar damak zevkine uygun tatlardır. Afgan tazısının boyu uzun ve vücudu ince olduğundan koşarken çok atik bir vücuda sahip olarak hareket eder. Böylece av için en ideal köpeklerden biri haline gelmiştir.

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Afgan Tazısı Bakımı

Afgan Tazısı Bakımı ve Özellikleri 

Afgan Tazısı Özellikleri

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın