Aidi Bakımı ve Özellikleri 

Aidi

Kökeni tam olarak bilinmese de vücut yapıları ve karakterleri bakımından Fas Sahrası’ na ait olan köpek cinslerinden biri olarak bilinen Aidi cinsi köpekler güçlü vücutları ve hızlı metabolizmaları ile tam bir insan canlısı cins köpeklerden biridir. Meraklı, sinirli ve agresif yapıları olmasına rağmen eğitime en açık köpeklerdir. Sadık olduklarından dolayı Fas bölgesinde en çok tercih edilen köpekler arasında yer alırlar.

Airdale Terrier cinsi köpeklere benzerliği ile çok fazla karıştırılabilmektedirler. Sinirli ve meraklı olduklarından sürekli hareket halinde olabilirler. Sahipleri ile çok iyi anlaşmalarına rağmen yabancılara karşı agresif tutum içerisine girerler. Sahiplerinin sürekli kendileri ile vakit geçirmesini isteyebilirler. Oyun oynamayı çok sevdiklerinden özellikle çocuklar ile oyun oynarken çok daha mutlu olurlar.

Çoban ve bekçi köpeği olarak tercih edilen Aidi köpeği eğitime en yatkın cinslerden biri olmuştur. Bunun yanı sıra çok iyi çakal avcısı oldukları bilinir. Avcılar genellikle bu köpeği yanlarına alarak ava çıkmaktadırlar. Ön sezileri çok kuvvetli hayvanlardır. Bu nedenle yaklaşan zehirli yılanların bile varlığını hissederek sahibini korumaya çalışırlar.

Aidi Özellikleri 

Dost canlısı olmasına rağmen tam bir av köpeği olan Aidi cinsi köpek her iklime ayak uydurabilen bir yapıya sahiptir. Kışın soğuktan korunmak için yeleleri koruyuculuk görevi görür. Tüyleri kalın ve gür olduğundan soğuya dayanıklılık sergilerler. Yazın da bu tüyler serinlik vererek köpeğin sıcaklardan bunalmasına engel olur.

Genel olarak tüyleri sert ve kalın olduğundan her iklimde yaşayabilirler. Tüyleri siyah, gri, beyaz ve kahverengi karışımı olmaktadır. Zeki köpeklerden biri olduğu için eğitim esnasında çok fazla zorlanılmaz. Bunun yanı sıra güçlü ve cesur yapıları onların her alanda eğitilerek karşılığının alınmasını sağlar.

İnsanlar ile arasının iyi olması ve insanlarla çok çabuk iletişim kurabilen köpeklerden biri olduğu için özellikle bahçede yetiştirilmesi tavsiye edilir. Geniş bir arazide yetiştirilmesi ve eğitilmesi daha mümkün olabilir. Çocuklar ile de iletişim kurarak onları en iyi şekilde koruma sağlar. Yabancılara karşıda önce ılımlı yaklaşmasına rağmen tehlike sezdiğinde saldırgan tavır takınabilmektedirler.

Koku alma duyuları çok iyi gelişmiştir. İz sürmede en iyi köpeklerden biridir. Koku alma duyuları sayesinde özellikle MİT tarafından çok fazla tercih edilirler.

9 ila 13 yıl yaşayan bu Aidi cinsi köpekler ev ortamında çok fazla sinirli olabilirler. Çünkü enerjisini gün içerisinde evde atamayacağından genellikle geniş arazi ortamı olan alanlarda bakılması köpeğin daha mutlu olmasını sağlar. Şehir yaşamından uzak daha çok bahçede kulübesi olması gereken hayvanlar arasında yer alır.

Aidi Bakımı 

Açık alanda yaşayabilen köpek cinslerinden biri olan Aidi cinsi köpeğin tüyleri sert olduğundan dolayı taranması daha uygun olacaktır. Özellikle tüyleri çok uzun olmadığı için taramak onlar için yeterli olacaktır.

Beslenmede ayrım yapmayan bu cins her türlü yiyeceği tüketebilir. Yeterki damak zevkine uygun bir tat olsun. Yemek konusunda seçici olmadığı için dış ortamda bakımı da çok kolaydır.

Sağlık açısından güçlü bir yapıya sahiptir. Yine de her ihtimale karşı her ay düzenli olarak veteriner kontrolünün yapılması gerekir. Bunun dışında dış ortamda olduğu için dışarının şartlarına göre yaşama alışkanlığı bulunur. Aidi cinsi köpekler gerekli aşılarının yapılması ve kontrollerinin düzenli hale gelmesi uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşamasını sağlayacaktır.

Ayrıca egzersizlerinin mutlaka yapılması gereken cins bir köpek olduğu unutulmamalıdır. Sürekli meraklı ve hareketli halinin giderilmesi için mutlaka egzersiz yapılmalı ve rahat koşabilmesi için alana ihtiyaç duyulmaktadır.

Aidi Bakımı ve Özellikleri 

Aidi Özellikleri

Aidi Bakımı ve Özellikleri 

Aidi bakımı

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın