Ainu Cinsi Özellikleri Bakımı ve Karakteri

Sıkça filmlerde görmeye alışkın olduğumuz ırklardan biri olan Ainu cinsinin kökeni Japanese Spitz ırkıyla birlikte 3000 yıl önce Japonya’da ortaya çıktığı düşünülüyordu. Daha sonraları bu ırkın Japanese Spitz’den ayrı bir ırk olduğuna karar verildi ve ırk resmen FCI, NKC, CKC, APRI kuruluşları tarafından tanındı. Ainu’lar çoğunlukla kırsal alanlarda yaşımını Japon insanlarıyla bir arada sürdürmüş ve muhtemelen yeryüzünde hala neslini devam ettiren en eski köpek ırklarından biridir. Karakter yapısı olarak fiziki anlamda uzak olmalarına karşın Chow Chow ve Shar Pei ırklarına benzerlik göstermektedir.

Ainu Cinsi Özellikleri Bakımı ve Karakteri

Ainu Karakter Özellikleri

Ainu cinsi köpekler karakter olarak insanların beğenisini kazanmayı başarmış en iyi köpek ırklarından biridir. Avcı, çalışkan ve sadık karakter yapısına sahip olan Ainu’lar aynı zamanda son derece sakin bir mizaca sahiptir. Akıllı ve kolayca eğitim alabilen bu köpekler eski zamanlarda kızak köpeği olarak da kullanılmış av köpekleridir. Ev ve aile ortamına kolayca adapte olabilen Ainu cinsi diğer köpeklerle anlaşma konusundaysa sınıfta kalan özelliklere sahiptir. Dik başlılığı ve cesur yapısı nedeniyle etrafındaki köpeklerle geçinme konusunda en kötü köpeklerden biri olan Ainu’lar sahibinin etrafından ayrılmama konusunda da büyük bir artıya sahiptir.

Ainu Cinsi Özellikleri Bakımı ve Karakteri

Fiziksel Özellikleri

Çevik bir yaradılışa sahip olan bu köpekler hızlı hareket etme konusunda marifetli ve güçlü bir yapıya sahiptir. Güçlü ve dışa doğru çıkak diş yapılarıyla dikkat çekerler. Gözleri uzaktan bakıldığında üçgeni andırır ve tüy renkleri genellikle turuncu, sarı (kırmızı) ve kurt grisi şeklinde görülür. Erkeklerinde ve dişilerinde ortalama omuz yükseklikleri yetişkinliklerinden itibaren 20 ile 30 cm arasında seyreder. Tüyleri orta uzunlukta iki tabakalı ve hem sık hem sert hem de düzdür.

Ainu Bakımı

İki tabakalı tüy yapısı nedeniyle Ainu’lar soğuk iklimlerde daha rahat yaşabilirler. Ev ortamı içerisinde yetiştirilmeye uygun değillerdir ve sıcak havalar onları kolayca yıpratabilir. Ainu’ların bakımı için tüylerinin en az haftada bir sıklıkla taranması ve ölü tüylerinden arındırılması gerekir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın