Aksaray Malaklısı özellikleri Aksaray Malaklısı bakımı ve resimleri

Aksaray Malaklısı; Evliya Çelebi’nin ”anadoluda gezerken bir aslan gördüm” sözüyle betimlediği bir köpek cinsi. İri ve cesur, kangal bile ufak tefek kalır yanında. Bu cinsin meşhur olmasındaki en büyük etken Mayıs 2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edilmesidir.

Malaklı ırkına Aksaray Vilayetinde yetiştiği, Anavatanı bu bölge olduğu için Aksaray Malaklısı da denir. Bu Coğrafyada yüzyıllardır insanların en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır, dolayısıyla çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvan sürüleri bulunmaktadır. Bu sürülerin koruma ve bekcilik (güdülmesi) eski çağlardan beri bu bölgenin kendi köpekleri ile yani Malaklı köpekleri tarafından yapılmaktadır.

AKSARAY MALAKLI ÇOBAN KÖPEKLERİ; Malaklı köpeklerine Aksaray İlinde yetiştiği, Anavatanı bu bölge olduğu için Aksaray Malaklısı (Aksaray köpeği) da denir. Bu Coğrafyada yüzyıllardır insanların en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır, bu yüzden çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvan sürüleri bulunmaktadır. Bu sürülerin koruma ve bekcilik (güdülmesi) eski çağlardan beri bu bölgenin kendi köpekleri ile yani Malaklı köpekleri tarafından yapılmaktadır.

Malak kelimesi Aksaray yöresine ait bir terimdir ve anlamıda dudak demektir, bu köpeklere Malaklı denmesinin ırkı aslında aynen Kangal da olduğu gibi –Anadolu çoban köpeğidir– zira Aksaray İli ve çevresi Anadolu nun tam göbeğindedir. Bu Bölgede yetişen ve bu Bölgeye ait olan bu köpeklerde Anadolunun köpeğidir, ancak isimleri daha yeni yeni Halk arasında duyulmaya başlamıştır bunun en büyük sebebi bu Üreticilerin Malaklı yavrularını yıllardır Kangal altında satışa çıkarmaları ve bu şekilde tanıtmalarıdır. Bu sayede şu an Dönyanın dört bir yanında insanlar köpeklerinin Malaklı olduğunu bile bilmemektedir.

Aksaray Malaklısı Bakımı

Her ne kadar Malaklı da Kangal gibi Anadolu çoban köpeği olsada Sivas yöresinin köpeği olan Kangal dan bazı fiziksel farklılıklar gösterdiği için son zamanda yapılan Kangal festivallerinde Kangal üreticilerinin bir çoğu bu ırkın Festivallerde ayrılmasını talep etmişlerdir. Bu talepleri dikkate alınmaya başlanmıştır ve, artık Irk kendi yöresel ismini taşıma yoluna gitmiştir.

Malaklı Kangal a göre daha iri yapılıdır, özellikle kafa ve ayaklarda bu fark bariz belli olur dudakları (Malakları) büyük ve sarkık olur, omuz yüksekliği erkeklerde 75-95 cm, dişilerde 65-85 cm dir. Çok nadir olmakla birlikte 100 cm nin özerinde erkekler vardır.Ağırlıkları erkeklerde 70-120 kg Dişilerde 50- 80 kg. Renkleri çoğunlukta boz karabaş ve sarı karabaştır, ancak akbaş ve ala renkte olan Malaklı larda mevcuttur. Vücutları çok kalındır bu yüzden dışarıdan bakıldığında hantal ve tembel gibi dururlar, ancak gerçekte çok seri ve hızlı köpeklerdir.

Karakteri genelinde serttir, yabancı ve kötü niyetli insanlara karşı son derece saldırgandır o yüzden koruma köpeği olarak mükemmel ırktır. Diğer köpeklere karşı saldırgan olması, Malaklı ırkının köpek dövüşlerinde kullanılması neredeyse sadece bu konuda büyük, şöhret kazanmalarına yol açmıştır.

Aksaray Malaklısı Fiyatları:

Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği açıklamasına göre Aksaray Malaklısı fiyatları 7.500 Lira 50.000 Lira arasında değişiyor. ” Eskiden bu köpekler bin, bin 500 lira ediyordu. En fazla 2 bin lira eder ve 2-3 koyuna alınabiliyordu. Ancak şimdi bir Aksaray Malaklısı almak isterseniz en kötü ihtimalle 15 koyundan, yani 7 bin 500 TL’den aşağıya alamıyorsunuz. Bu fiyata da iyi bir Malaklı köpeği alamazsınız. 20-25 bin lira gibi bir ücrete iyi bir Aksaray Malaklısı alınabilir. Aksaray Malaklı köpekleri davarda sürü koruma köpeğidir, mandıra, ev ve fabrikalarda da bekçi köpeğidir. Sürüde davarı korur, bekçiliğinde de ev ve bulunduğu yeri korur”

Aksaray Malaklısı Resimleri

Arama kelimeleri: aksaray malaklısı fiyatları,aksaray malaklısı satılık,aksaray malaklısı dövüşleri,satılık aksaray malaklısı yavruları,aksaray malaklısı boğuşu,aksaray malaklısı özellikleri,aksaray malaklısı kangal dövüşü,aksaray malaklısı video

5 Yorum var

  1. Demas 7 Nisan 2018
  2. Nihan akı 20 Kasım 2017
  3. Özgür 13 Nisan 2017
  4. Emekli ihtiyar 23 Mart 2017
  5. sedat aydın 15 Mart 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın