Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Alabay (Alabai)

Çoban köpekleri arasında en çok bilinen ve tercih edilen Alabay cinsi köpek güçlü yapısı ve heybetli görüntüsü ile dikkat çeken köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Kemikleri iri ve kaslı bir vücuda sahiptir. Kaba görüntüsü olmasına rağmen yüzlerindeki ifadeden dolayı çok sevilirler. Tüylerinin sık olması ve kısa olması bu köpeğin bakımını kolaylaştırmaktadır.

Kafatasının gövdesi ile doğru orantılı olması ve büyük olması en dikkat çeken fiziksel özelliklerinden biridir. Siyah, beyaz, gri ve açık kahve tonlarında renkleri bulunur.

Zeki hayvanlar arasında ilk sırayı alan bu cins köpeğin vücudunun orantılı oluşu görsel açıdan da iyi bir görüntü elde edilmesini sağlar. Sahibine itaat konusunda yetersiz gelebilir. Kendi başına buyruk hareket etmeyi sever. Korkusuz karakterlerinden dolayı yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşır ve bazı dönemlerde saldırgan bir tavır edinebilir.

Alabay Özellikleri 

Cins köpekler arasında bekçi köpeği olarak bakılabilir. Bunun yanı sıra çok iyi sürü koruyucu özelliği bulunmaktadır. Yabancılar dışında saldırgan yapısı olmaması onun sakin tavrının sürekli hale gelmesine neden olur.

Korum iç güdüsü doğuştan gelen bir özelliği olduğundan çevresindekileri sürekli korumaya çalışır. Bu cinsin en kötü huyu toprak kazma huyunun olmasıdır. Sosyalleşmesi mümkün olmadığından diğer köpekler ile de sağlıklı bir ilişki kuramazlar. Geceleri çok fazla havlar. Çevreyi ve sahibini bu havlamalar rahatsız edici olabilmektedir. Diğer köpekler ile anlaşabilmesi için erken yaşta sosyalleşmesi gerekmektedir. Onun dışında pek iyi anlaşamayacağından dolayı tek takılmayı severler.

Her türlü iklim şartlarına uyum sağlayan Alabay cinsi köpekler sıcak ve soğuk ortamlar onlar için farklılık yaratmaz. Bu cinsin yaşayabileceği en iyi ortam aslında geniş arazilerin bulunduğu bölgelerdir. Şehir hayatına çok fazla alışkın olmayan bu cins köpekler evde bakıma uygun değildir. Onlar için bahçe ve geniş arazi daha uygun olmaktadır.

Vücutları iri ve gösterişli olduğundan çok fazla egzersiz ihtiyaçları da bulunmamaktadır. Bu ırkın sürekli olarak günün büyük bir bölümü uyuduğu gözlense de kendi istediği gibi yaşamak onun için en uygun seçeneklerden biridir.

Alabay Bakımı 

İri gövdesi ile birlikte yetişkin bir bireyin ağırlığına sahip olan Alabay cinsi köpeğin yüz hatlarının çok sevimli olması bu köpeğin en güzel yanlarından biridir. Özellikle geniş gövdesinden dolayı sürü korumasında çok etkilidir.

Bu köpeğin bakımında tüylerinin bakımı önemlidir. Çünkü kısa ve sert tüylere sahip olmasına rağmen köpeğin gerekli aşılarının tam zamanında yapılması gerekir. Beslenmede çok fazla seçici olmayan bu köpek günün büyük bir bölümünde uyku uyuyor gibi görünse de özellikle geceleri çok fazla hareket edebilmektedir.

Evde beslenmeyecek olan cinslerden biri olduğu için toprak kazma huyunu da dışarıda daha rahat gerçekleştirmektedir. Bu köpeğin özellikle geniş bahçe ve arazilerde kendi halinde bakılması daha iyi olacaktır.

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Alabay (Alabai) Özellikleri

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Alabay (Alabai) hakkında bilgi

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Alabay (Alabai) bakımı

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın