Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Alabay (Alabai) Kökeni

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Bu köpeklerin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da daha çok görülebilen bir ırktır. Ataları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır, ancak 4000 senelik bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.

Alabay (Alabai) Özellikleri

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Çoban köpekleri arasında en çok bilinen ve tercih edilen Alabay cinsi köpek güçlü yapısı ve heybetli görüntüsü ile dikkat çeken köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Kemikleri iri ve kaslı bir vücuda sahiptir. Kaba görüntüsü olmasına rağmen yüzlerindeki ifadeden dolayı çok sevilirler. Tüylerinin sık olması ve kısa olması bu köpeğin bakımını kolaylaştırmaktadır.

İri gövdesi ile birlikte yetişkin bir bireyin ağırlığına sahip olan Alabay cinsi köpeğin yüz hatlarının çok sevimli olması bu köpeğin en güzel yanlarından biridir. Özellikle geniş gövdesinden dolayı sürü korumasında çok etkilidir.

Kafatasının gövdesi ile doğru orantılı olması ve büyük olması en dikkat çeken fiziksel özelliklerinden biridir. Siyah, beyaz, gri ve açık kahve tonlarında renkleri bulunur.

Alabay (Alabai) Karakteri

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

 • Zeki hayvanlar arasında ilk sırayı alan bu cins köpeğin vücudunun orantılı oluşu görsel açıdan da iyi bir görüntü elde edilmesini sağlar.
 • Sahibine itaat konusunda yetersiz gelebilir.
 • Kendi başına buyruk hareket etmeyi sever.
 • Korkusuz karakterlerinden dolayı yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşır ve bazı dönemlerde saldırgan bir tavır edinebilir.
 • Cins köpekler arasında bekçi köpeği olarak bakılabilir.
 • Bunun yanı sıra çok iyi sürü koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Yabancılar dışında saldırgan yapısı olmaması onun sakin tavrının sürekli hale gelmesine neden olur.
 • Korum iç güdüsü doğuştan gelen bir özelliği olduğundan çevresindekileri sürekli korumaya çalışır.
 • Bu cinsin en kötü huyu toprak kazma huyunun olmasıdır.
 • Sosyalleşmesi mümkün olmadığından diğer köpekler ile de sağlıklı bir ilişki kuramazlar.
 • Geceleri çok fazla havlar. Çevreyi ve sahibini bu havlamalar rahatsız edici olabilmektedir.
 • Diğer köpekler ile anlaşabilmesi için erken yaşta sosyalleşmesi gerekmektedir.

Alabay (Alabai) Bakımı 

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Her türlü iklim şartlarına uyum sağlayan Alabay cinsi köpekler sıcak ve soğuk ortamlar onlar için farklılık yaratmaz. Bu cinsin yaşayabileceği en iyi ortam aslında geniş arazilerin bulunduğu bölgelerdir. Şehir hayatına çok fazla alışkın olmayan bu cins köpekler evde bakıma uygun değildir. Onlar için bahçe ve geniş arazi daha uygun olmaktadır.

Vücutları iri ve gösterişli olduğundan çok fazla egzersiz ihtiyaçları da bulunmamaktadır. Bu ırkın sürekli olarak günün büyük bir bölümü uyuduğu gözlense de kendi istediği gibi yaşamak onun için en uygun seçeneklerden biridir.

Bu köpeğin bakımında tüylerinin bakımı önemlidir. Çünkü kısa ve sert tüylere sahip olmasına rağmen köpeğin gerekli aşılarının tam zamanında yapılması gerekir. Beslenmede çok fazla seçici olmayan bu köpek günün büyük bir bölümünde uyku uyuyor gibi görünse de özellikle geceleri çok fazla hareket edebilmektedir.

Alabay (Alabai) Sağlığı

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Bu köpekler çevik ve sağlıklı bir forma sahiptir. Ortalama bir köpek ömründen daha uzun yaşam sürdürebilir. Her ne kadar sağlıklı bir ırk olsa da eklem sorunları görülebilir. Bunun yanında kalça çıkığı ve dirsek çıkığı da yatkın olduğu hastalıklar arasındadır.

Alabay (Alabai) Çocuklarla İlişkisi

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 

Bu köpekler sosyal bir mizaca sahip değildir. Bu yüzden sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir. Genelde çocuklara karşı iyi bir tutuma sahiptir, ancak çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. Bunun yanında yabancılara karşı agresif olabilmektedir.

Alabay ırkı diğer köpek ırklarıyla ve diğer hayvanlarla da pek anlaşamamaktadır. Zaman zaman saldırgan tavırlar sergileyebilir.

Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Mamaları
Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Konserve
Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Tasması
Alabay (Alabai) Bakımı ve Özellikleri 
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın