Alabay

Çoban Köpekleri sınıflandırılmasında yer almakta olan son derece güçlü bir yapısı bulunan Alabay özellikleri bakımı nasıldır? bunlar konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Orta Asya Çoban köpeği olarakta adı geçmektedir.Kemikleri son derece iri halde ve kaslı yapısı bulunmaktadır.Çok kaba bir görünümü olsada yüzünde şirinlik vardır.Kafası son derece büyük haldedir.Kulak kısımları son derece kısa haldedir.Tüyleri sık halde fakat onlarda kısadır.Genelde siyah, beyaz, gri, açık kahve renkleri bulunmaktadır.

Alabay Özellikleri Bakımı

Alabay Özellikleri sınıfında Zekiliği en baş özelliği diğer özelliği ise dengeli bir hali olmasıdır.Kendi başına hareket etmeyi çok sever o nedenle itaat konusunda son derece zayıftır.Yabancılara karşı şüpheci bir hali vardır o nedenle korkusuzlardır.Karakter açısından dominanttır.Bekçi ve sürü koruma açısından mükemmeldir.Doğuştan gelen koruma güdüleri nedeniyle özel bir koruma eğitimine ihtiyaç duymazlar.Saldırgan yapıları yoktur.Alabay Kötü özellikleri arasında en dikkat çekeni toprak kazma huylarının olmasıdır.Havlama konusundada kişileri ve çevresini rahatsız eder.Çok sık havlar özellikle Gece havlamaları fazlacadır.Diğer köpeklerle beraber yaşayamazlar.İlk kez köpek almak isteyenlere uygun köpeklerden değildir.Erken yaşta iyi bir sosyalleşme gerekir.Eğer erken yaşlarda sosyalleşme yaşanırsa diğer köpeklerle iyi anlaşabilme oranı artar.Çocuklarla beraber yetişmesi halinde onları koruyucudur.

Onlar hertürlü iklim şartlarında yaşayabilirler.Cok soğuklardada yaşayabilir cok sıcaklardada bir süre içinde alışırlar fakat onlar Şehir yaşamı için çok tavsiye edilmez.Onlara en uygun alanlar çok geniş bahçeli arazi evleridir.

Çok hareketli olmasına rağmen egzersiz ihtiyacı cok fazla değil orta sınıftır.

Alabay bakımı son derece kolay şekilde gerçekleşir.Herhangi bir traşa ihtiyaçları bulunmaz fakat sık sık fırçalamak ölü tüylerin atılması için gerekmektedir.Mevsim değişikliklerinde yoğun tüy dökümü gerçekleşebilir.

Bu Köpeğin kökeni Rusya’ya dayandığı yönünde ciddi araştırmalar bulunmaktadır.Sibirya’nın yoğun soğunda bu köpeklerden faydalanılmıştır.Bölgede bulunan iki güçlü ırk etkileşmiş ve bu şekilde meydana geldiği belirtilmiştir.Bu köpek birçok yerde yayın olarak kullanılmaktadır.Çin’De Afganistan’da her tarafta bu köpeği görmek mümkün.Dövüşçü köpeklerin kanlarını taşımaktadır.Alabay Orta Asya Çoban köpeği olarak en fazla isimlendirilmiştir.Özellikle Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan gibi alanlarda çok fazla tercih edildi.

Alabay, Alabay özellikleri bakımı ile bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik.Alabay besliyorsanız yorum kısmından eksi ve artılarından bahsedebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Veysel 3 Temmuz 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın