Alaskan Malamute Bakımı ve Özellikleri 

Alaskan Malamute

Sibirya kurduna benzerliği ile dikkat çeken Alaskan Malamute cinsi köpekler iri ve gösterişli hayvanlardır. Güçlü yapıları ve çift kürklerinin olması bu hayvanların kutup köpeği olduğunu işaret etmektedir. Ayak kısımları tüylü olan bu cinsin ayak tabanları da kalındır. Oldukça iyi duyma yetisine sahip olan bu köpeklerin genel olarak gözleri koyu renklidir. Alaskan Malamute cinslerinde mavi göz bulunmaz. Güçlü ve iri yapısı dikkat çekici olduğundan kutuplarda yaşaması daha rahat olan cinslerdendir.

Alaskan Malamute cins köpekler sahipleri ile çok iyi iletişim kurarlar. Sahibi ile sürekli iletişim halinde olan bu cins oldukça sıcak kanlı ve sevecen bir yapıya da sahiptir. Dost canlısı bir köpek olduğundan çocuklarla da iletişimi kuvvetlidir. Fakat belli bir yaş sınırında olan çocuklar ile iletişim kurmalıdır. Bunun yanı sıra kesinlikle bir bekçi köpeği olabilecek köpeklerden değildir.

Eğitiminde sabırlı olunması gerekmektedir. Yeteri şekilde ilgilenildiğinde eğitime olumlu cevap verir. İlgi isteyen bir köpek olduğundan ilgilenilmediğinde duygusal çöküş yaşar. Erkek Alaskan Malamute cinsi köpekler dişilere göre daha sert ve dominant yapıdadır. Sahibini mutlu etmeyi çok sever.

Alaskan Malamute Özellikleri 

Havlaması pek duyulmayan Alaskan Malamute cins köpeklerinin uluma özelliği bulunmaktadır. Sürekli uluduklarından dolayı bu durum rahatsız edici olabilmektedir. Alaskan Malamute cinsinde sosyalleşme çok erken dönemlerde başlamalıdır. Aynı cins köpeklerle pek anlaşamaz. Eğer küçük yaşlarda diğer hayvanlar ile iletişim kurup sosyalleşir ise çok sevecen ve kendini sevdiren bir yapısı vardır.

Apartman ortamında beslenebilecek cinslerden olmadığı için açık alanı daha çok sever. Bu nedenle genel olarak bahçede kulübede yaşaması gerekir. Alaskan Malamute cinsi köpeklerde toprak kazma huyu olduğundan geniş bir bahçede yüksek çitlerin olması gerekmektedir. Sibirya kurdu cinsine benzerlik gösterdiğinden genellikle soğuk havaları sever. Sıcak havalarda serinleme ihtiyacı hissedebilir.

Atletik ve iri yapısından dolayı egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Günlük olarak egzersizinin yaptırılması gerekir. Çiftlik ya da geniş arazide yaşayabilen bu türlerde egzersiz için de geniş alan ihtiyacı doğabilir. Koşu ya da hareket ettirilecek şekilde egzersizinin yaptırılması gerekir.

Tüyleri oldukça kalındır. Kürk şeklindeki tüylerinin düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Tüylerinin kalın ve gösterişli olması hayvanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlar.

Alaskan Malamute Bakımı 

Apartman bakımı için uygun olmayan bu cins köpek tüyleri de çok fazla  ve kalın olduğundan haftada en az 2- 3 kez fırçalanması gerekmektedir. Ayrıca tüyleri çok fazla dökülme yapar. Tüylerinin aşırı derecede dökülmemesi için hem fırçalama işlemi yapılmalı hem de tüy dökmeyi önleyici mama yemesi gerekebilir.

Kokusu olmadığı için yıkanmaya ihtiyaç duymayan hayvanlardandır. Yıkanması da tavsiye edilmez. Fakat yine de temizliği için kuru şampuan ile temizleme yapılabilir.

3000 yıllık bir geçmişi olan köpek cinsinin taşımada kullanılması ve güçlü vücut yapısı ile kuzey bölgelerinde bakımının yapılması gerekir. Koku kabiliyeti olduğu için koku alması açısından eğitilebilen köpeklerdir. Sahibi ile iletişim kurarken bu yönde yapılan bir eğitim sonucunda başarı elde edilebilir. Yük taşıma ve kızak çekme için ideal cinslerden biridir. Bunun yanı sıra sabırlı bir hayvandır.

Alaskan Malamute Bakımı ve Özellikleri 

Alaskan Malamute yavrusu

Alaskan Malamute Bakımı ve Özellikleri 

Alaskan Malamute Özellikleri

Alaskan Malamute Bakımı ve Özellikleri 

Alaskan Malamute Bakımı

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın