Amertoy (Toy Fox Terrier) Irkı Özellikleri ve Bakımı

Ametroy veya Toy Fox Terrier yada Amerikan Toy Terrier olarak isimlendirilen köpek ırkı, 1930’lu yılların sonunda Amerika’da geliştirilmiştir. Standardı ve aslı 1876 yılına kadar dayanmakta olan Tilki Terrier ırkından gelmektedir. Amerika’da yapılan ırk çalışmaları sonucunda minyatürleştirilmiş ve İngiliz Toy Terrieri, Chihuahua, İtalyan Tazısı ırklarıyla rafine edilerek karakteri yumuşatılmıştır.

Amertoy (Toy Fox Terrier) Irkı Özellikleri ve Bakımı

Ametroy (Toy Fox Terrier) Özellikleri

Amertoy, koyu ve yuvarlak göz yapısına sahiptir. Sırtta taşınan dik kuyruk yapısıyla dikkat çeken Amertoy’ların tüy yapısı sık ancak kısadır. Tüy tabakası genellikle siyah ve ten rengi lekelerle karıştırılmış beyaz şeklinde görülür. Atası olan Tilki Terrier’a ait tüm özelliklerine sahip olan Amertoy, kendisini kocaman bir köpek sanmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman haddinden daha fazla sert ve inatçlı tavırlar sergileyebilmektedirler.

Küçük yapıları nedeniyle atletik açıdan daha çeviktirler. Fare ve benzeri küçük havyanları avlamak için daima tetiktedirler. Çocuklarla ve diğer ev hayvanlarıyla arası çok iyidir. Az havlaması ve kürk yapısı nedeniyle apartman içerisinde  beslemeye son derece elverişli ve uygun bir ırktır. Amtroy sahip olduğu tüy yapısı ve kürkü nedeniyle soğuk havalara karşı aşırı dirençsizdir ve korunaklı bölgelerde yaşamını sürdürmelidir.

Amertoy (Toy Fox Terrier) Irkı Özellikleri ve Bakımı

Amertoy (Toy Fox Terrier) Bakımı

Ametroy’ların kürkü düz ve son derece alışıldık bir yapıya sahiptir. Düzenli aralıklarla fırçalanması tüy bakımı için yeterlidir. Amertoy’un düzenli aşılarını yaptırdıktan sonra bakım olarak tek ihtiyacı olacak şey tüy bakımıdır. Basit bir tüy bakımıyla Amertoy’u mutlu edebilir, onun da sizi mutlu etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın