Bull Terrier Köpek Cinsleri Özellikleri Bakımı

Bull Terrier

Teriyerler grubunda yer alan ve oldukça güçlü bir yapıya sahip olan bull terrier köpek cinsleri, sahip olduğu birçok özellikleri sayesinde geçmişten günümüze dek, tercih edilen köpek türleri arasında yer almaktadır. Birçok farklı renk tonlarına sahip olan bull terrier köpek cinsleri, bu sayede tercihe göre satın alınabilmektedir. Özellikle ürkütücü dış görünümleri sayesinde korkulan köpek türleri arasında yer alan bull terrier köpek cinsleri, kusursuz bir eğitim sürecinden geçirildiğinde insanlar ile kusursuz düzeyde dostluklar kurabilmektedirler.

Bull Terrier Köpek Cinsleri Özellikleri Nelerdir?

 • Birçok niteliklere sahip olan bull terrier köpek cinsleri hakkında ilk olarak bu köpek türlerinin beyaz, siyah ve kaplan desenli renk tonundaki türlerinin diğer türlerine göre daha çok tercih edildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.
 • Ayrıca kızıl renk tonuna ve açık kahverengi renk tonuna da sahip olan bull terrier köpek cinslerinin özelliklerinden biri de, kafa biçiminin alın çıkıntısız bir yapıya sahip olmasıdır.
 • Gözler küçük yapıya sahip olması ancak gözlerin birbirine oldukça yakın mesafede yer alması bull terrier köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biridir.
 • Geçmiş dönemlerde ürkülen köpek türleri arasında yer almasına karşın günümüzde en popüler köpek türleri arasında yer alan bull terriet köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri de oldukça cesur ve korkusuz bir karakter yapısına sahip olmasıdır.
 • Bu özelliği sayesinde geçmişten günümüze bekçi köpeği ve diğer koruma alanlarında görev verilen bull terrier köpek cinsleri, ürkütücü dış görünümü altında oldukça komik bir karakter yapısına da sahiptir.
 • Bull terrier köpek cinsleri başlıca özelliklerinden biri de, oyun sever olmalarıdır.
 • Özellikle henüz yavru iken alınıp iyi bir eğitim sürecinden geçirilmesi durumunda çocuklar ile iyi anlaşabilen bull terrier köpek cinsleri bu sayede çocukların iyi vakit geçirmesi açısından da kusursuz oyunculuk görevinde bulunabilmektedirler.
 • İyi eğitildikleri takdirde sahibine karşı son derece sadık olabilen bull terrier köpek cinsleri ayrıca sosyal ortamlarda da aktif olabilmesi ve insanlar ile iyi düzeyde geçim sağlayabilmesi açısından mutlak olarak iyi bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.
 • Aksi durumunda sahibi ile ilyi geçinmesi söz konusu olsa dahi, yabancılara karşı öfkeli saldırılar düzenleyebilmektedirler.
 • Bu bakımdan bull terrier köpek cinsleri eğitilse dahi, sahibi dışında diğer insanlara karşı pek sevecen olmayabilmektedirler.
 • Ayrıca aşırı bir biçimde başına buyruk olarak hareket eden bull terrier köpek cinsleri, bu bakımdan eğiltildikleri takdirde dahi zaman zaman sahibinin sözünden dışarı çıkabilmektedirler.
 • Bu bakımdan bull terriet köpek cinsleri kontrol altında tutulması mutlak olarak söz konusudur.
 • Koruyucu özelliği bulunan bull terriet köpek cinsleri, bu sayede iyi düzeyde eğitildikleri takdirde yer aldığı ortamın güvenliğini de maksimum düzeyde sağlamaktadırlar.
 • Ancak, birçok köpek türlerinin aksine ev ortamında fazlaca tek başına bırakılması uygun olmayan bull terrier köpek cinsleri, bu duruma maruz kalabildikleri takdirde ev içerisinde yer alan eşyaları kemirebilmekte ve ev eşyalarına zarar verebilmektedirler.

Bull Terriet Köpek Cinsleri Diğer Özellikleri Nelerdir?

Boyut olarak erkeklerde yükseklik 53 ila 56 santimetre ve dişilerde ise yükseklik 53 ila 56 santimetre olan bull terrier köpek cinsleri erkeklerde kilo oranı 20 ila 27 kilogram ve dişilerde ise 20 ila 27 kilogram aralığında olabilmektedir.

Sahibi ile birlikte ev ortamı dışına çıkarıldığında diğer köpek türlerine saldırmaması açısından mutlak olarak tasma ile dolaştırılması gereken bull terrier köpek cinsleri yaşam süreleri ise orta düzeyde olmaktadır. Bu bakımdan bull terrier köpek cinsleri ortalama olarak 10 ila 13 yıl aralığında ömür sürdürmektedirler.

Bull Terrier Köpek Cinsleri Bakımları Nasıl Yapılmaktadır?

Gerekli şekilde egzersiz çalışmaları yapıldıktan sonrasında apartmanlarda da yaşayabilen bull terrier köpek cinsleri, diğer köpek türlerinden farklı olarak ev ortamında pek aktif olamayabilmektedirler. Ancak sıcak iklimlerden oldukça hoşlanan bull terrier köpek cinsleri, orta düzeyli olarak tüy dökebildiklerinden haftalık olarak yalnızca 1 defa taranması yeterli olmaktadır.

İngiltere ülkesi kökenli bir köpek ırkı olan bull terrier köpek cinsleri özellikle İngiltere ülkesinde geçmiş dönemlerde fara avcısı ve bekçi köpeği olarak tercih edilmiştir. Günümüzde ise, daha çok ev ve apartman yaşamında tercih edilen bull terrier köpek cinsleri ev ortamındaki fertler ile çok iyi düzeyde dostluk bağları kurabilmesi açısından kusursuz bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın