Köpek Cinsleri
Çin Creste Köpeği Özellikleri Ve Bakımı
Sosyal Medyada Paylaş
2 Nisan 2018
Köpek Cinsleri

Çin Creste Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Konu Başlıkları Çin CresteÇin Creste Köpeğinin Fiziki Özellikleri, Kökeni ve İşleviÇin Creste Köpeği Özellikleri Çin Creste Çin creste köpekleri kökenleri ve ataları hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmayan ancak Etiyopya ya da Türkiye kökenli olduğu düşünülmekte olan bir köpek türüdür. Çin creste köpekleri kesinlikle açık alanda yaşamaya uygun olmayan ve

Çin Creste

Çin creste köpekleri kökenleri ve ataları hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmayan ancak Etiyopya ya da Türkiye kökenli olduğu düşünülmekte olan bir köpek türüdür. Çin creste köpekleri kesinlikle açık alanda yaşamaya uygun olmayan ve ev ortamında hayatını sürdürmesi gereken bir köpek cinsidir. İç güdüsel olarak neşeli ve canlı hareketler sergileyen son derece zeki köpeklerdir. Tamamen eve uygun bir hayvan olması nedeni ile de Çin creste köpekleri insanlara arkadaşlık eden köpek cinslerinden bir tanesidir. Çin creste köpeklerinin yaygın olarak kullanılan başka bir ismi yoktur ve İngilizcede Chinese Creste Dog olarak geçerler.

Çin Creste Köpeğinin Fiziki Özellikleri, Kökeni ve İşlevi

Çin creste köpekleri bir sınır olmaksızın tüm köpek renklerinde görülebilmektedir. İri cüsseli olmamak ile birlikte bu tür köpeklerin yalnızca kuyruklarında, kafalarında ve patilerinde tüyleri bulunmaktadır. Vücutlarının gövde kısımlarında ise dalmaçyalı köpeklerin sahip olduğu gibi benekler bulunabilmektedir. Erkek Çin creste köpeklerinin ağırlıkları 2 kilogram ile 5 kilogram arasında değişmektedir. Dişi Çin creste köpeklerinin ağırlıkları ise erkek köpeklerden farklılık göstermez ve yine 2 kilogram ile 5 kilogram arasında değişir. Erkek Çin creste köpeklerinin boy uzunlukları 28 santimetre ile 33 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Diğer yandan dişi Çin creste köpekleri boy uzunluğu konusunda da erkeklerinden farklılık göstermez ve onlar da 28 santimetre ile 33 santimetre aralığında değişir.

Çin creste köpeklerinin familyası kuzeyli kel köpek ve arkadaş olarak bilinmektedir. Çıkış yerlerinin Çin olduğu bilinmekte ve isimlerini de bu nedenle almaktadırlar. Diğer yandan pek çok köpek cinsi gibi çok eski çağlardan değil 1200’lerden beri dünyada varlıklarını sürdürmektedirler.

Çin creste köpeklerinin asıl işlevi fare avı için kullanılması ya da süs köpeği olarak kullanılmalarıdır. Ancak günümüzdeki işlevleri eskisinden değişkenlik göstererek sadece insanlara arkadaş olarak kullanılmasıdır. Bu tür köpeklerin ortalama yaşam ömürleri 13 yıl ile 15 yıl civarında değişiklik göstermektedir. Diğer yandan ortalama yaşam sürelerinden daha uzun ya da daha kısa yaşayanlarına da rastlanabilmektedir.

Çin Creste Köpeği Özellikleri

Çin creste köpekleri ev yaşamına uygun olduklarından dolayı sıcağa son derece dayanıklı ancak soğuğa da bir o kadar dayanıksız olan köpeklerdir. Evcil ve arkadaş canlısı olmaları nedeni ile yabancılarla dostluk ilişkileri, çocuklarda dostlukları ve diğer hayvanlar ile dostlukları gelişmiştir. Diğer yandan her ne kadar evcil ve küçük bir köpek olsalar da bekçilik yapma konusunda da iç güdüleri bulunmaktadır. Bu tür köpeklerin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta soğuğa karşı fazla hassasiyetlerinin olmasıdır. Olabildiğince sıcak ortamda yaşamaları ve insanlarla ilişki içinde olmaları gerekmektedir. Enerji seviyesi orta derecede olan bu tür köpeklerin egzersiz yapma ihtiyacı ise yok denecek kadar azdır.

 

Bir Yorum Bırak

Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla köpek cinsleri olan, etçil, memeli bir hayvandır. Boz kurdun alt türlerinden biri olan Köpek , tilki ve çakallarla da akrabadır. 2011 yılı tahminlerine göre dünyada 450 milyondan fazla köpek vardır.