Köpek Cinsleri
Çin Shar Pei Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Sosyal Medyada Paylaş
1 Nisan 2018
Köpek Cinsleri

Çin Shar Pei Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Konu Başlıkları Çin Shar PeiÇin Shar Pei Köpeği Fiziksel ÖzellikleriÇin Shar Pei Köpeği Bakımı Nasıl YapılmalıÇin Shar Pei Köpeği Egzersiz İhtiyacı Çin Shar Pei Çin Shar Pei’nin atası meçhuldür. Chow zamanından geliyor olabilmektedir ama sadece 1 tek ortak noktası vardı  oda mavimsi siyah dilidir. Uzun seneler boyunca Shar Pei Çin’

Çin Shar Pei

Çin Shar Pei’nin atası meçhuldür. Chow zamanından geliyor olabilmektedir ama sadece 1 tek ortak noktası vardı  oda mavimsi siyah dilidir. Uzun seneler boyunca Shar Pei Çin’ de genel olarak hayvanları koruması için görevlendirilirdi. Ayrıca av sırasında yardım etmesi, evini koruması ve çiftlik köpeği olarak da kullanılmaktadır.  Bu zamanlar Shar Pei çok zeki, dayanıklı ve güçlü bir cinsti. Belli bir süre sonra köpek dövüşlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Deri oldukça esnek ve serbest şekilde olmasından dolayı rakibinin yakalamasına imkan vermemeyi amaçlamıştır. Daha sonra Komünist Devrim sırasında dövüşen bu köpekler Hong Kong da yaşayan bir iş adamı sayesinde kurtarılmıştır ve 1973 yılında köpek dergisi sayesinde Amerika’ya görülmüştür. Daha sonra geçen 10 yılında Shar Pei modası patlak vermiştir. Eski yıllarda çok iyi fiyat istenilen bu ırk artık normal bir safkan köpeği gibi fiyatı düşmüştür.

Shar Pei sahibini çok sever ve çok sadıktır. Çok cesur, aktif ve dominant olmasından dolayı dikkat çeker. Ailesiin çok sever ama yabancılara karşı temkinli yaklaşmaktadır. Yavru halindeyken diğer köpek cinsleriyle ve çocuklarla iyi sosyalleştirilirse büyüdüğünde hiçbir sorun yaratmazlar. Ayrıca çok iyi dost ve çok iyi bir koruma köpeğidir. Suyu sevmezler hatta nefret ederler. Yavruları büyüdüğünde çok dikkatli bir şekilde beslenilmesi gereklidir. Bazı cinsleri salya akıtmaktadır. Alırken salya akıtmasına bakarak almanız tavsiye edilir.  Yaşam süresi de 8-10 yıl arası kadardır. Havlama eylemi pek yoktur, bu yüzden ev yada apartman gibi alanlarda rahatlık yaşayabilir.

Çin Shar Pei Köpeği Fiziksel Özellikleri

Shar Pei bazen iri kafalı ve fazla kırışıklık, bazen de küçük kafalı ve daha sık deri olanları vardır. 2 tip kürke sahiptirler. Az şekilde görülen at tüylü yapısı ve ele sert gelmektedir, ayrıca dikensi bir yapıya sahiptirler. Diğeri kürkü ise yumuşaktır. 2 tüy şeklide 2.5 cm uzunluktadır. Genel olarak ten rengine sahiplerdir. Boyları erkeklerde ve dişilerde hemen hemen aynıdır. 46-51 cm uzunluğudur. Kiloları da boyları gibi aynıdır. Ortalama olarak 18-25 kg arasında olmaktadırlar. Kulakları küçüktür ve öne doğru sarkar. Kuyruğu da sırtına doğru kıvrılmaktadır. Yanakları çok geniş kafası iri ve kare bir gövdeye sahiptirler. Yavru haldeyken kırışıkları fazladır. Ancak büyüdükçe kırışıklıkları azalmaktadır.

Çin Shar Pei Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Shar Pei düzenli bir şekilde taranması gerekir. Bu cinsin alt tarafında kürk yoktur. Yıl da belirli zamanlar tüy dökmektedir. Gerektiği zaman banyo yaptırılması yeterli olacaktır.

Çin Shar Pei Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Shar Pei oldukça fazla şekilde egzersiz ihtiyacı vardır. Her gün beraber yürüyüş, koşu ve eğlenceli oyunlar iyi gelecektir. Ayrıca diğer köpeklere karşı kavga etme gibi sorunları olabilir. Bu nedenden dolayı tasma ile gezdirmek daha mantıklı olur.

 

Bir Yorum Bırak

Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla köpek cinsleri olan, etçil, memeli bir hayvandır. Boz kurdun alt türlerinden biri olan Köpek , tilki ve çakallarla da akrabadır. 2011 yılı tahminlerine göre dünyada 450 milyondan fazla köpek vardır.