Dalmatian Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Dalmatian

Dalmatian Köpeği ırkın geçmişine yönelik birbirinden farklı görüşler bulunmaktadır. Dalmatian köpeğine benzeyen resimlere  Mısır’da Helenist freskler ve rölfestleri’ne rastlanması nedeniyle oldukça eski bir ırk olduğu söylenmektedir. İngiltere’ de ise bu cinse benzeyen Bengal Pointer olarak söylenen bir köpek cinsi de görülmüştür. Orta çağda genellikle av köpeği olarak kullanılırdı. Ayrıca 1800 yıllarında at arabası olarak da kullanılmıştır. Ayrıca sahipleri gezerken atların korumalığını da yapardı. Dalmatian dolayısıyla çok yönlü bir cinstir. İtfaiye maskotu, askeri bekçi, sirklerde gösteriler, av köpeği gibi birçok özelliğe sahip köpektir. Günümüz de ise dalmatian köpeği genellik ev köpeği olarak kullanılır. Diğer ismi 101 Dalmaçyalıdır.

Dalmatian çok neşeli ve oyuncu bir köpektir.    Sahibine aşırı derece de bağlı, duvarlı ve çok sadıktır. İnsanları çok sever beraber olduğunda çok mutlu olur ve ilgi görmekten çok hoşlanırlar, asla yalnız kalmak istemezler. Aksi halde depresyona girebilir. Bu sebepten dolayı bekçi köpeği yapamazlar. Hafızası çok iyi durumdadır, kötü bir şey olduğu zaman hiç aklından çıkartmaz. Çok enerjik ve çocuklarla oynamayı çok severler. Kendisinin kızdırılmasını sevmez, diğer ev köpekleri ile genel olarak arası iyi durumdadır. Ama yabancı köpeklerden hoşlanmazlar. Yeteri kadar sosyalleştirilmediği sürece gergin ve biraz agresif olabilirler. Çok zeki ve çok inatçıdır. 15 tane yavru doğurabilme özelliği vardır. Doğru eğitim verilmediği sürece saldırgan olabilmektedirler. Yaşam süresi de 10-12 yıl kadar olabilir.

Dalmatian Köpeği Fiziksel Özellikleri

Dalmatian köpeği erkeklerde boyu 50-60 cm kadar uzayabilir. Dişilerde ise 50-55 cm kadardır. Ağırlıkları hem erkek hem dişi hemen hemen aynıdır. Ortalama 25 kg olurlar. Dalmatian çok dayanıklıdır. Çok temiz ve yalın hatlara sahiptirler. Kısa sert ve sık tüyleri vardır. Kahverengi yada siyah şekilde karmaşık olarak benekleri vardır. Parmakları kavisli şekilde ve ayakları yuvarlak biçimdedir. Burun rengi kahverengi yada siyah olabilmektedir. Gözleri yuvarlak şekilde siyah ve iyi görmektedir. Kulakları yumuşak ve hafif şekilde yukarı doğru bakmaktadır. Benekleri ne kadar güzel dağılmışsa köpek o derece değerli sayılır. Yavruları doğarken beyaz doğmaktadır. Yaşı ilerledikçe benekleri meydana gelmektedir.

Dalmatian Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Dalmatian köpeği cinsi yılda 2 defa çok aşırı bir şekilde tüy dökmektedir. Günlük tarama yaparak bakımını yapabilirsiniz. Çok titiz ve temiz bir köpektir. Gerektiği zaman da banyo yaptırılması doğru olacaktır.

Dalmatian Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Dalmatian köpeği cinsi enerjisi bir hayli olarak çoktur. Günlük olarak yürüyüş ve koşular gereklidir. Aksi halde eşyalara zarar verebilir.

Dalmatian Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Dalmatian köpeğinin eğimi zor ve sıkı bir şekilde olmamalıdır. Zeki olmasından dolayı eğitimi hızlı bir şekilde kapabilir. Yüksek olarak itaat etme seviyesine gelene kadar eğitilmesi doğru olacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın