Dandie Dinmont Terrier Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Dandie Dinmont Terrier Kökeni ve Özellikleri

1800’lü yıllarda karşımıza çıkan Dandie Dinmont Terrier’in ismi, Sir Walter Scott’un efsanevi romanı Guy Wanneringde adı geçen bir karakterden geliyor. Irk, İngiltere ve İskoçya arasında bulunan sınır bölgesinden kalma çok eski bir Terrier ırkı olarak bilinmektedir. Genel olarak İskoç Terrier diye anılmaktadır fakat günümüzde var olan İskoç Terrier’le kesinlikle karıştırılmamalıdır. Bu ırk Sky Terrier’den üretilmiş ve nesli tükenmiş bir ırktır. Av köpeği sınıfına giren Dandie Dinmont Terrier, önceden çiftçiler tarafından kemirgen avı için kullanılmaktaydı. Ayrıca Porsuk, tavşan ve su samuru avında da gayet başarılı bir türdür ve her zaman mükemmel bir fare avcısı olarak bilinir.

Dandie Dinmont Terrier Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Dandie Dinmont yüksek olmaktan ziyade uzun bir köpektir. Kafasının üstü yumuşacık tüylerle kaplıdır ve kafa üstü tüyleri diktir. Kafası iri olan bu ırkın belirgin düzeyde bir alın çıkıntısı vardır. Alnının hemen altında yer alan gözleri içe gömük gibi durur ve ela renktedir. Dandie Dinmont’un burnu koyu siyahtır. Dişleri makas ısırışı şeklinde kapanır. Kuyruk kısmındaysa kuyruğun kök kısmının kalın olduğunu görürsünüz, uca doğru belirli bir incelik mevcuttur ve kuyruk uzunluğu 20- 25 cm arasında değişmektedir.

Kürkü yumuşak ve sert tüylerden oluşur, yan kısımda bulunan tüyleri üstteki tüylere oranla daha yumuşaktırlar fakat en yumuşak tüy bölgesi başının üstündeki bölgedir. Dandie Dinmont’un iki farklı rengi vardır; hardal, gri.

Dandie Dinmont Karakteri

Irkın karakterinde bağımsızlık yatar. Oldukça zeki, kendinden emin ve korkusuz tavırlar sergiler. Sevgi dolu bir köpektir ve eğlenceye düşkündür. Ailesine karşı fazla korumacıdır fakat yabancılarla pek anlaşamaz. Birlikte büyüdüğü takdirde çocuklarla arası iyi olabilir. Evdeki diğer canlılarla yalnız bırakılması sakıncalıdır çünkü Dandie Dinmont kıskanç yapıya sahip bir köpektir. Erkek cinsiyete sahip köpeklerle bir arada kesinlikle bulunmamalıdır. Hayvanlardan sadece kediyle anlaşabilir fakat birlikte büyütülürse aksi halde kediyi de benimseyemez. Her ne kadar küçük bir boyuta sahip olsa da görünüşe aldanmamak gerekiyor çünkü çok büyük havlama sesleri çıkarabiliyor. Eğitimi konusunda tereddüt edecek herhangi bir durum söz konusu değildir, eğitilebilir fakat fazla inatçı yapılarını kullanabileceklerini de unutmamak gerekir.

Dandie Dinmont Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Dandie Dinmont Terrier Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Dandie Dinmont düzenli bakıma ihtiyaç duyan bir köpektir. Tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. İleri düzeyde tüy bakımına ihtiyaçları vardır. Yıl içerisinde en az iki kere ölü tüylerinden arındırılması gerekmektedir. Mevsimsel dönemde dahi neredeyse hiç tüy dökmez.

Egzersiz konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Mesela bu köpekler düzenli egzersiz yaptıkları takdirde zinde kalabilirler. Düzensiz egzersizlerle köpeği zinde tutmanız mümkün değildir. Belirli aralıklarda yürüyüşlere çıkarabilir ve düzenli olacak şekilde ona oyunlar oynatabilirsiniz.

Dandie Dinmont Terrier tam bir ev köpeğidir. Ev içinde ve apartman hayatı içinde barınabilir. Küçük bahçeli bir evde de yaşayabilir. Kedi, köpek vs gibi hayvanların peşine takılacağından dolayı tasmasız şekilde etrafı açık alana bırakılmamalıdır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın