Entlebucher Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Entlebucher

Entlebucher Köpeği İsviçre alp köyleri ve tarlasından gelen bir cinstir. Entlebucher cinsi 4 Sennenhund köpek cinslerinin en büyüğü ve en yaşlısıdır. Öbür Sennenhund ıkrları ise Cattle dog, Etlebuch cattle dog bunlar akc sayesinde tanınmış diğer cins olan Entlebucher olmaktadır. Sennenhund cinslerinin Romanya Mastiflerin kökeninden aldığı ve bu o yere 2000 yıl önceden geldikleri söylenmektedir. Bu 4 cinsin boyları tamamen birbirinden farklıdır. Boyları farklı ama kürk desenleri ve renkleri tamamen aynıdır. Entlebucher, Rottweilwer ve st. Bernard cinslerinin oluşmasında kullanılan cinstir. Daha sonra Bernard cinsi çok popüler olmasından dolayı bu ırk kaybolma aşamasına gelmektedir. Ancak 1908 senesinde tekrar olarak popülerliğini kazanmış ve daha sonra insanlar sayesinde üretimi daha çok artmasına sebep olmuşlardır. Günümüz de ise İsviçre de olmak üzere Dünyada çok nadir görülen bir cinstir. Ev yada apartman gibi alanlar da rahatlıkla beslenebilir. Sıcak havadan hoşlanmaz genellik serin havayı daha çok sevmektedir.

Entlebucher köpeği çok güvenilir, koruyucu, sağlam ve bekçilik yapabilen bir köpek cinsidir. Agresifliği yoktur. Çocukları çok sever eğlenceli oyunlar oynamaktan çok hoşlanırlar ve çalışmayı çok olarak sevmektedirler. Sahibini çok sever oldukça sadık ve itaatkardır. Genel olarak diğer cins köpeklerle arası iyidir. Yavru haldeyken iyi sosyalleştirilmesi gereklidir. Her zaman hazır, dikkatli, yabancı gördüğü anda hemen havlar. İnsanları çok sever ailesinin yanında olmaktan ve zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Diğer köpek cinslerine göre zihinsel ve fiziksel olarak geç olgunlaşabilmektedir. Bu cins yavru ergenliğe ulaşması geç olabilir ortalama 2-3 senedir.

Entlebucher Köpeği Fiziksel Özellikleri

Entlebucher Köpeği boyları hemen hemen erkek ve dişilerde aynıdır. 60-72 cm arasında olabilmektedir. Ağırlıkları ise 59-61 kg arasında olabilir. Fizik olarak güçlü bir yapıya sahiptir. Kemikleri, kasları oldukça gelişmiştir. Ayrıca çok çevik ve baya kıvraktır. 2 katmandan oluşan bir kürke sahiptir. Asıl rengi siyahtır, bazen beyaz ve koyu kırmızı renklere de sahip olabilmektedir. Gözlerinin üzeri, yanakları ve kulaklarının bazı kısımları kırmızı renktedir. Kulakları üçgen biçimindedir, burnu ve dudakları siyah renge sahiptir. Kuyruğu ise orta derece de uzunluktadır, ama genel olarak kuyruğunu keserler.

Entlebucher Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Entlebucher Köpeği bakımı oldukça kolaydır. Tüy dökme alışkanlığı da yılda orta seviyede olmaktadır. Düzenli olarak fırçalama yeterli gelecektir. Gerektiği zaman banyo yaptırmak onun için yeterli olacaktır.

Entlebucher Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Entlebucher köpeği orta seviyede egzersiz ihtiyacına gerek duymaktadır. Her gün yada 2 gün de 1 defa dışarıda yürüyüş ve koşular yapmak onun için yeterli olacaktır. Ayrıca çocuklarla eğlenceli oyunlar oynamaktan bayılırlar.

Entlebucher Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Entlebucher Köpeği eğitimi zor olmayacaktır. Çok zeki olmasından dolayı hemen kapar. İstediğiniz eğitimi verebilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın