Fin Spitz Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Fin Spitz Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni

AKC kayıt sıralamasının 130. ırkı olan Fin Spitz, 1987 yılında resmi olarak kabul görmüş bir ırktır. İsmi aslen Finnish Spitz’dir. Bu ırk avcı kabileleri tarafından 2000 yıl önce Volga Nehri bölgesinden (Rusya) günümüz Finlandiyasına getirilmiştir.

Finlandiya’nın ulusal köpeği olarak kabul gören ırkın; şarkılarda ve ulusal marşlarda adının geçtiği bilinmektedir. Ayrıca İskandinav ülkelerinde oldukça popüler bir köpektir. Finlandiya dışında genel olarak ev köpeği olarak sahiplenilir.

Fin Spitz’in en belirgin fiziksel özelliği tilkiye benziyor olmasıdır. Sadece kafasıyla değil bütün vücuduyla tilkiye benzeyen ırkın popüleritesi buna bağlı olarakta artmıştır. Kendine has havasıyla insanların yanında av köpeği olarak yer alır. Genel olarak kuş ve küçük hayvan avında kullanılır. Avını gördüğü an havlayarak sahibini yönlendirir ve en usta şekilde avcılığını sergiler.

Irkın kafa yapısına baktığımızda kulakları hemen başının üzerinde ve dik konumdadır. Gözleri genellikle badem şeklinde ve koyu renkli olur. Dipten uca daralan ve sivrileşen bir burun yapısına sahiptir, burun ve dudakları siyah renk olmak zorundadır. Tam bir kuzeyli görüntüsüne sahip olan Fin Spitz, kıvrık kuyruğu ve kürküyle dikkat çeker. Kürkü çitf katmanlıdır, kızıl-altın kürk rengi ırka inanılmaz bir hava katar. Vücudu simetrik ve kare görünümlüdür. Yavru Fin Spitzler ilk doğduklarında koyu renkli olarak dünyaya gelirler, ardından kızılımsı renge dönerler.

Fin Spitz Karakteri

Fin Spitz Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Cana yakınlığıyla bilinen Fin Spitz, sanlarla yakın bağlar kurmaktan ve dikkatleri üzerinde toplamaktan büyük keyif alır. Her zaman merkezde olmak onu fazlasıyla mutlu eder ve ırk sürekli olarak enerji doludur, buna bağlı olarak da oyun oynamaya bayılır. Zekiliği karşısında dudak uçuklatan Fin Spitz oldukça karakterli ve cesaretli bir köpektir.

İtaat eğitimi konusunda ilk başlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat sabırlı ve istikrarlı olursanız ilerleyen zamanlarda bu sorunu kolaylıkla geride bırakabilirsiniz. Hemen her yaş grubuyla iyi anlaşır. İnsanları bebek, çocuk, yaşlı diye ayırt etmeksizin hepsini sever. Koruyuculuk içgüdüleri yüksek olduğu için dikkatli olmakta fayda vardır. Zaman zaman yabancı simalara karşı çekingen tavırlar sergileyebilirler. Erkek köpeklerde diğer köpeklere karşı agresif tavırlar görülebilir fakat genel olarak diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır.

Fin Spitz geç olgunlaşan bir ırktır. 3,5 yaşından sonra tamamen erginlik dönemine girer. Bu nedenle sabır ve kararlılık isteyen bir köpektir. Özellikle eğitimi konusunda bu faktörler göz önünde bulundurulursa Fin Spitz çok iyi yetişmiş bir köpek olabilir. Bekçilik konusunda içgüdüsel anlamda neredeyse sıfırdır. Eve gelen yabancıyı havlayarak haber verir fakat daha fazlası bu ırktan kesinlikle beklenmemelidir. Irkın havlayan kuş olarak adlandırıldığını biliyoruz. Finlandiyada bu şekilde tanınan ırkın en görmezden gelinemeyecek özelliği sürekli havlamasıdır ki kayıtlar 1 dakikada 160 defa havlayabildiğini gösteriyor. Bu nedenle sahiplenevek olan kişinin havlama ve çıkarabileceği diğer seslere dayanabilir olması önemlidir. Köpek evde değil dışarıda bakılıyorsa daha fazla havlama eğilimi gösterecektir çünkü gördüğü ve duyduğu her şeye havlayabilir.

Fin Spitz Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Fin Spitz Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Finnish Spitz bakımı kolay ve zahmetsizdir. Kutup ırkından olduğu için kürkünün kendi kendini temizleme özelliği vardır. Sadece ölü tüylerden arındırmak için düzenli olacak şekilde sizin belirlediğiniz aralıklara taranmalı ve fırçalanmalıdır. Mevsimsel dönemlerde oldukça yoğun tüy dökerler bu dönemlerde her gün düzenli tarama ve fırçalama yapmanız gerekir. Kürkü kokmaz.

Fin Spitz çok fazla egzersize ihtiyaç duyan köpek ırkları arasındadır. Gün içinde sürekli hareket halinde olduğu halde ekstradan egzersiz yapması gerekir. Yürüyüşe yada koşuya çıktığınızda onunla birlikte spor yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz programları uygulandığında çok mutlu olur ve size her zaman sevgiyle yaklaşır.

Yeterli egzersiz ihtiyacı sağlandığında bahçesi olmayan bir evde kalabilir. Ev içinde fazla hareket etmeyi sevmez. Kuzey bölgesine mensup bir ırk olduğu için genellikle serin iklimleri sever.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın