Flat Coated Retriever Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Flat Coated Retriever

Retriever Labrador, İrlanda Setter, su köpeği ve Newfoundland cinslerinin 1800 yıllarında çaprazlaştırılması sonucunda oluşan bir cinstir. Bazı yazılar ise Collie de bu çaprazlamaya katıldığı söylenmektedir. Flat Coated Retriever 1. Dünya savaşı başlarında çok popüler bir köpek cinsiydi. Bu cins zaman geçtikçe Labrador Retriever ve Golden köpek ırklarının gölgesinde kalmış. Düz tüyleri olan bu cins harika bir su kuşu köpeğidir. Ayrıca harika bir aile köpeğidir, ilgiyi çok sever. Bu köpek cinslerinin harika koku alma ve sezgileri oldukça güçlüdür. Retriever ağaçlı arazi, sık ve çalı gibi yerlerde harika bir av köpeği olduğundan baya dikkat çekmektedir. Ayrıca çok iyi yüzer, bataklık arazilerde iyi çalışmaktadır.

Retriever tüyleri düzdür. Çocukları çok sever arası harikadır. Eğlenceli oyunlar oynamaktan çok hoşlanırlar. Ailesine çok bağlıdır ve tamamen itaatkar bir köpektir. Aktif, Zeki, sevecen ve oldukça iyi bir dost canlısıdır. Hatta o kadar dost canlısı ki misafir gelince hemen oynar hemen yanaşırlar bu yüzden misafir sıkılmaktadır. Yavru haldeyken daha çok hareketlidir ve oyun oynamayı aşırı çok severler. Yaşı ilerledikçe evde sessiz dışarı da enerjik olabilirler. İlgi görmeyi çok severler. Diğer ev hayvanları ile arası iyi olur genelde iyi anlaşırlar. Yine de küçük yaşlarda iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Yaklaşık olarak 10 yıl kadar yaşayabilir. Havlama özelliği fazla olmamasından dolayı apartman ev gibi alanlarda rahatlıkla beslenebilen bir köpek cinsidir.

Flat Coated Retriever Köpeği Fiziksel Özellikleri

Flat Coated Reriever köpeği cinsinin tüyleri düz ve güzel olmasından dolayı dikkat çeker.  Kuyruğu, göğsü ve bacakları da tüylüdür. Rengi ise ciğer rengine benzemektedir. Başı uzundur, alın çıkıntısı belli olmaz. Burnu geniş ve zarif görünmektedir. Gözleri koyu kahve rengi ya da ela rengine sahiptir. Kulakları orta derece de büyüktür ve kafasına yapışık şekilde aşağı doğru sarkık biçimdedir. Göğsü oldukça derin yapılı ve geniş şekle sahiptir. Sırtı beli güçlü bir şekildedir. Bacakları güçlü ve adaleli, yere dik bir şekilde bakmaktadır. Ayakları oval ve güçlü bir yapıya sahiptir.

Flat Coated Retriever Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Flat Coated Retriever cinsi tüyleri düz ve güzeldir. Haftada 3-4 defa güzelce taranması yeterli gelecektir. Ayrıca makas ile tüylerinin düzeltilmesi gereklidir. Tüy dökme alışkanlığı pek yoktur. Gerektiği zaman da banyo yaptırılmalıdır.

Flat Coated Retriever Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Flat Coated Retriever köpeği aşırı bir şekilde her gün egzersize ihtiyacı duymaktadır. Genel olarak avlanma, yüzmeyi aşırı çok severler ona bu yönlerinden eğitim verebilirsiniz. Ayrıca çok iyi bir koşu arkadaşı olacaktır.

Flat Coated Retriever Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Eğitimi eğlenceli olmalı ve fazla uzun derece de olmamalıdır. Yoksa çabuk sıkılır ve eğitimi bırakmak isteyebilir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın