Grand Bleu de Gascogne Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Grand Bleu de Gascogne

Grand Bleu de Gascogne, birçok yüzyıl boyunca yaşamış bir köpek cinsidir. Fenikeliler aracılığıyla Avrupa’ya getirilmiş köpek Gaul’ da kendi yuvasını bulmuştur. Soyu uzun seneler boyu Bloodhound kanı ile beraber karıştırılıp mükemmel olmuştur. Bu köpek cinsi genel olarak avlanma üzerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle yaban tavşanları avında size yardımı çok olacaktır. Sürü ile beraber avlanırlar. İyi şekilde gelişmiş olan içgüdüleri vardır. Ayrıca bu köpek cinsi yalnız başına da oldukça çalışkan olur ve kendi başına iz sürebilen ve tazı olarak da çalışkan bir cinstir. Oldukça sakin bir yapıya ve  sahibinin sözünden ayrılmaz tamamen itaatkar bir köpektir. Çok hassas burunları ve çok yankılı bir sese sahiptir. Sahibinin verdiği komutları iyi anlar ve hemen yetine getirir sorun çıkartmazlar.

Grand Bleu de Gascogne av köpeği olduğundan dolayı havlaması bir hayli derece de çoktur, bu yüzden dolayı apartman gibi alanlarda yaşayamaz kesinlikle komşulara rahatsızlık verir. Bu köpeği daha çok köy ortamında, avlanmalar da ve güzel bir bahçe gibi alanlarda beslemek daha mantıklı olacaktır. Çocuklarla arası çok iyidir eğlenceli zamanlar geçirir. Eğer yavru halindeyken diğer köpeklerle sosyalleştirildiğinde iyi arkadaşlıklar kurabilir ve sorun çıkartmazlar. Yaşam süresi de baya uzun bir süredir. Ortalama olarak 10-13 yıl arası kadar yaşayabilir.

Grand Bleu de Gascogne  Fiziksel Özellikleri

Çok inatçı, güçlü ve çok zeki bir köpektir. Bu yüzden genelde avlanma alanında kullanılır. Bu köpek cinsinin  boyu erkekler de 63-70 cm ye kadar uzanır. Dişilerde ise 60-65 cm kadar uzayabilir. Ağırlıkları ise erkekler de 32-35 kg olur. Dişilerde 30-33 kg kadar olabilmektedir. Kafatası biraz olarak çıkıntılı şekle sahiptir, fazla geniş değildir, kafasının arka tarafında az bir tümsek şeklindedir. Vücudu güçlü bir yapıya sahiptir ve beli çok güçlüdür. Rengi ise bazen siyah bazen de beyaz renkleri vardır. Kulakları uzun ve kafasından aşağı doğru sarkıktır. Kuyruğu kalındır dizine kadar uzanır ve güçlüdür. Tüyleri kısa, kalın ve yoğun bir şekildedir.

Grand Bleu de Gascogne Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tüyleri kısa ve yoğun bir şekilde olduğundan dolayı 2-3 günde bir taranması gerekli olacaktır. Banyo yaptırma ihtiyacı olduğu zaman yaptırılması gerekir. Tüyle dökmesi çok az olduğundan dolayı fazla sorun yaşatmayacaktır.

Grand Bleu de Gascogne Egzersiz İhtiyacı

Grand Bleu de Gascogne iyi bir av köpeği olduğundan çok zekidir ve eğitimi kolay olacaktır. Anlaması ve uygulaması son derece başarılı olur. Özellikle tavşan avlama eğitimi verirseniz çok başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Grand Bleu de Gascogne  Egzersiz İhtiyacı

Av köpeği olduğundan dolayı ona egzersiz yaptırmanın olacaktır. Günlük yürüyüşler yada eğlenceli oyunlar oynamak iyi gelecektir. Bu sayede çevikliğini yitirmemesini sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın