Great Dane (Danua) Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Great Dane (Danua)

Danua köpeği MÖ 36 senelerinde olan bazı Yunan parasının üzerine resmi koyulmuş bir köpek ve bugunün duanasına çok olarak benzemektedir. Bu cins köpek dünyasının Apollosu olarak tanınmaktadır. MS 407 senesinde İspanya, Almanya ve İtalya’ nın bir kısmının yanlarında olan mastife benzemeyen güçlü ve yapıyı köpekleri yanlarında bulunduran Asyalılar tarafından işgal edilmiştir. Bu köpek cinsini genelde Almanlar yaban domuzu ve ayı avında yardımcı amacıyla kullanılmıştır. Bu köpek İrlanda Tazısı ile çaprazlaştırılmıştır ve amaçları şimdiki zamanda Danua olarak tanınmakta olan zarif, güzel ve büyük bir cins köpek yaratmaktı. Danua çok iyi iz sürebilen, araba çekiminde ve bekçi köpeği gibi yeteneklere sahip bir köpektir.

Danua asalet, güç ve zerafetin birleşmiş olduğu iyi bir köpektir ve ayrıca çok kibar olmasıyla dikkat çeker. Sevgi dolu, iyi huylu ve çocuklarla iyi anlaşan sabırlı bir köpek cinsidir. Genel olarak herkesi sevmektedir ve insanlarla yakın olmayı çok sever. Havlaması yoktur sadece gerektiği zaman havlar ve saldırgan olabilir. Kendine güvenen, kontrollü ve sorumluk sahibi bir köpektir. Oldukça cesur ve sahibine çok sadıktır. Bu köpek eğer küçük yaşlarda iyice sosyalleştirilmez ise büyüyünce diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir.  Apartmanda yada bahçe gibi alanlarda rahatlıkla beslenilebilir. Yaşam süresi de 10 yıl kadardır.

Great Dane (Danua) Fiziksel Özellikleri

Danua çok güçlü ve uzun boylu bir köpektir. Boyu erkekler de 76-86 cm  kadar uzayabilmektedir. Dİşilerde ise 71-81 cm kadar olabilir. Ağırlıkları ise erkekler de 54-72 kg kadar olabilir. Dişilerde 45-59 kg kadar olabilmektedir. Kafası baya büyüktür, alnı belirgin bir şekilde ve burun delikleri oldukça iridir, boynu uzundur. Ön bacakları yere dik bir şekilde basmaktadır. Göğüsü derin ve yapılı bir şekilde sahiptir. Ayakları yuvarlak şekildedir. Kuyruğu ise orta boydadır. Gözleri siyah renge sahiptir ve çok iyi görebilir. Rengi ise çeşitlilik göstermektedir. Siyah, çizgili, açık kahve renk, mavimsi gri ve siyah beyaz olabilmektedir.

Great Dane (Danua) Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tüyleri kısa olduğundan dolayı bakımı kolay olacaktır. Sert bir fırça yardımı ile taranması yeterli olacaktır. Vücudu büyük olduğundan dolayı yıkamak yerine fırça ile temizlik daha mantıklı olacaktır. Tırnakları kontrol edilip kısa kesilmelidir. Tüy dökme alışkanlığı da orta düzeydedir bu yüzden fazla sorun yaratmayacaktır.

Great Dane (Danua) Egzersiz İhtiyacı

Danua sürekli olarak hareketli olması gerekir. Her gün düzenli olarak yürüyüş ve koşular yapmak egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca çocuklarla arası çok iyi olmasından dolayı oyunlar oynayabilir ve eğlenceli zamanlar geçirebilir.

Great Dane (Danua)  Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Yavru halindeyken iyi bir eğitim süresi geçirmesi lazım. Büyük yaşlarda eğitimi zor olabilir ama ödüllendirerek yavaşta olsa eğitimini başarılı sonuçlandırabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın