Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Grönland Köpeği

Grönland köpek türünün kökeni tam olarak bilinememekle beraber kutup kurdu cinsinden türetildiği ise kesindir. Grönland köpekleri son derece dayanıklı bir fiziki yapıya sahiptir. Diğer yandan kutup bölgelerinde bulunan köpeklerin hepsinde olan iyi huyluluk özelliğine de sahiptirler. Özellikle sahiplerine karşı oldukça sadıktırlar. Diğer yandan iri cüsselerine rağmen hareketlilikleri ile bilinmektedirler.

Grönland köpeği cinsindeki köpekler sahiplerine karşı sadık ve itaatkar olsalar da apartman hayatına uygun değildirler. Bunun yanı sıra kızak çekmekte en çok kullanılan köpeklerin arasında bulunurlar.

Grönland köpeklerinin en genel kullanılan ismi Grönland köpeği olsa da, dünya genelinde sahip oldukları bilinen ve kullanılan diğer iki ismi; Greenland ve Grünlandshund’dur.

Grönland Köpeğinin Fiziki Özellikleri, Kökeni ve İşlevi

Grönland köpekleri fiziki olarak, albino olan köpeklerin dışında diğer tüm renklerin karışımı şeklinde görülmektedirler. Sağlam ve güçlü kas – iskelet sistemine sahip olan Grönland köpekleri, son derece iri bir görünüştedir. Erkek Grönland köpeklerinin ağırlıkları 27 kilogram ile 33 kilogram arasında değişmektedir. Dişi Grönland köpeklerinin ağırlıkları ise 25 kilogram ile 31 kilogram aralığında değişiklik göstermektedir. Erkek Grönland köpeklerinin boy uzunlukları 50 santimetre ile 60 santimetre arasında değişir. Diğer yandan dişi Grönland köpeklerinin boy uzunlukları ise 45 santimetre ile 55 santimetre arasında seyir etmektedir. Grönland köpeklerinin çıkış yeri Kutuplar olup, çıkış tarihi ya da çağı kesin olarak bilinememektedir. Yalnızca çok eski zamanlardan itibaren var oldukları ve insanlarla beraber yaşadıkları bilinmektedir.

Familya olarak Kuzeyli olan bu köpek cinsinin orijinal işlevi kızak köpeği olmalarıdır. Günümüzde kullanıldıkları işlevleri ise orijinal işlevi olan kızak köpekliği ve diğer yandan kızak köpeği yarışmalarına dahil edilmeleridir. Grönland köpeklerinin ortalama olarak yaşam süreleri 10 yıl ile 14 yıl arasında değişebilmektedir. Ortalama yaşam sürelerinden daha kısa ya da daha uzun yaşayanları da görülebilmektedir.

Grönland Köpeği Özellikleri

Grönland köpekleri sağlam, güçlü ve dayanıklı yapıya sahip bir köpek cinsidir. Diğer yandan güçlerini sahiplerine karşı kullanmaz ve sahiplerine karşı son derece sadık olan hayvanlardır. Cüsselerinin iri olması ve sıcağa karşı hassas olmaları nedeni ile apartman hayatına uygun olmayan köpekler arasındadırlar. Doğal yaşam ortamları soğuk iklimli bölgelerdir ve kızak çeken köpekler arasında yer alırlar. Enerji seviyeleri yüksek olan Grönland köpeklerinin sık sık egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Çevreyle olan ilişkileri konusunda ise çocuklarla oldukça iyi anlaşsalar da diğer hayvanlarla, köpeklerle ya da yabancı kişiler ile anlaşmaları zor bir süreçtir. Sahiplerine karşı sadık olsalar da sıcakkanlı köpek türlerinden sayılamamaktadırlar. Bakımları konusunda bilinmesi gereken en önemli detay ise bu köpeklerin sıcağa karşı çok hassas olduğudur. Soğuğa karşı her ne kadar dayanıklılar ise sıcağa karşı bir o kadar dayanıksızdırlar. Bu nedenle bakımları olabildiğince soğuk bölgelerde yapılmalıdır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın