Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Grönland Köpeği Kökeni

Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Grönland köpek türünün kökeni tam olarak bilinememekle beraber kutup kurdu cinsinden türetildiği ise kesindir. Geçmişi Antik Çağ’a kadar dayanmaktadır. Bu köpeklerin eski zamanda Sibirya’dan göç edenlere eşlik ettiği de bilinmektedir. Bunun yanında kızak köpeği olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda çok nadir görülen bir köpektir.

Grönland Köpeği ÖzellikleriGrönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Grönland köpekleri fiziki olarak, albino olan köpeklerin dışında diğer tüm renklerin karışımı şeklinde görülmektedirler. Sağlam ve güçlü kas – iskelet sistemine sahip olan Grönland köpekleri, son derece iri bir görünüştedir. Grönland köpeklerinin çıkış yeri Kutuplar olup, çıkış tarihi ya da çağı kesin olarak bilinememektedir. Yalnızca çok eski zamanlardan itibaren var oldukları ve insanlarla beraber yaşadıkları bilinmektedir.

Grönland köpekleri son derece dayanıklı bir fiziki yapıya sahiptir. Diğer yandan kutup bölgelerinde bulunan köpeklerin hepsinde olan iyi huyluluk özelliğine de sahiptirler. Özellikle sahiplerine karşı oldukça sadıktırlar. Diğer yandan iri cüsselerine rağmen hareketlilikleri ile bilinmektedirler.

Grönland köpeklerinin en genel kullanılan ismi Grönland köpeği olsa da, dünya genelinde sahip oldukları bilinen ve kullanılan diğer iki ismi; Greenland ve Grünlandshund’dur.

Fiziksel olarak Kanada Eskimo köpeklerine benzeyen bu köpekle, daha hafif ve uzundur. Açık alanlarda yaşamayı seven bir köpektir. Aynı zamanda soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca ayakları sayesinde kar üzerinde kolaylıkla yürüyebilmektedir.

Erkek Grönland köpeklerinin ağırlıkları 27 kilogram ile 33 kilogram arasında değişmektedir. Dişi Grönland köpeklerinin ağırlıkları ise 25 kilogram ile 31 kilogram aralığında değişiklik göstermektedir. Erkek Grönland köpeklerinin boy uzunlukları 50 santimetre ile 60 santimetre arasında değişir. Diğer yandan dişi Grönland köpeklerinin boy uzunlukları ise 45 santimetre ile 55 santimetre arasında seyir etmektedir.

Grönland köpeklerinin ortalama olarak yaşam süreleri 10 yıl ile 14 yıl arasında değişebilmektedir. Ortalama yaşam sürelerinden daha kısa ya da daha uzun yaşayanları da görülebilmektedir.

Grönland Köpeği Karakteri

Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

 • Grönland köpeği sahiplerine karşı sadık ve itaatkar bir ırktır.
 • Bunun yanı sıra kızak çekmekte en çok kullanılan köpeklerin arasında bulunurlar.
 • Grönland köpekleri sağlam, güçlü ve dayanıklı yapıya sahip bir köpek cinsidir.
 • Diğer yandan güçlerini sahiplerine karşı kullanmaz ve sahiplerine karşı son derece sadık olan hayvanlardır.
 • Cüsselerinin iri olması ve sıcağa karşı hassas olmaları nedeni ile apartman hayatına uygun olmayan köpekler arasındadırlar.
 • Doğal yaşam ortamları soğuk iklimli bölgelerdir ve kızak çeken köpekler arasında yer alırlar.
 • Enerji seviyeleri yüksek olan Grönland köpeklerinin sık sık egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır.
 • Çevreyle olan ilişkileri konusunda ise çocuklarla oldukça iyi anlaşsalar da diğer hayvanlarla, köpeklerle ya da yabancı kişiler ile anlaşmaları zor bir süreçtir.
 • Sahiplerine karşı sadık olsalar da sıcakkanlı köpek türlerinden sayılamamaktadırlar.
 • Bakımları konusunda bilinmesi gereken en önemli detay ise bu köpeklerin sıcağa karşı çok hassas olduğudur.
 • Soğuğa karşı her ne kadar dayanıklılar ise sıcağa karşı bir o kadar dayanıksızdırlar.
 • Bu nedenle bakımları olabildiğince soğuk bölgelerde yapılmalıdır.

Grönland Köpeği Bakımı

Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. Aynı zamanda çok enerjik bir köpektir. Dolayısıyla sürekli olarak hareket etmek istemektedir. Soğuk havalarda dışarıda yaşayabilir ve üşümez, ancak sıcak havalarda bulunmaması gerekir.

Bu köpekler kürk yapısından dolayı çok fazla bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Düzenli olarak fırçalanması bakımı için yeterli olacaktır. Bunun yanında beslenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Grönland Köpeği SağlığıGrönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler oldukça sağlıklı olarak bilinmektedir. Diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir. Bunun yanında genetik olarak yatkın olduğu bir hastalık bilinmemektedir. Yeteri kadar egzersiz yaptırıldığında ve beslendiğinde sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Grönland Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler için sıcakkanlı demek yanlış olacaktır, ancak çocuklarla oldukça iyi bir iletişime sahiptir. Onlara karşı sevecen davranır ve vakit geçirmekten hoşlanır. Bunun yanında yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir.

Grönland köpekleri diğer hayvanlarla kısmen anlaşabilir, ancak genel olarak agresif bir yapıya sahiptir. Aynı şekilde diğer köpek ırklarına karşı da saldırgan olabilir.

Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı
Köpek Mamaları
Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı
Köpek Konserve
Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı
Köpek Tasması
Grönland Köpeği Özellikleri Ve Bakımı
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın