Hovawart Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Hovawart Köpeği

Hovawart köpeği orta çağda genellikle bekçi köpeği olarak kullanılmaktaydı, ama belli bir zaman sonra gözden düşmüştür. 1950 yılında yeniden köpek seven kişilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. 13. yüzyılda kara orman bölgelerinde bekçi köpeği olarak tekrardan kullanılmaya başlanmıştır.  Almanya’da yaygın bir şekilde görülmektedir. Hovawart genel olarak zeki, kararlı ve arama kurtarma gibi özelliği de olan bir köpek cinsidir. Ailesini çok sever sahibine çok saygılı ve itaatkar olan bir köpek olup, duygulu bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyidir ve eğlenceli zaman geçirmekten bayılırlar. Yabancıları sevmezler eğer yavru haldeyken iyi derece de sosyalleştirilmesi gerekir aksi halde büyüdüğünde agresif yapıya sahip olabilir ve sorunlar çıkartabilir. Kedileri sevmezler gördüğü anda kovalamaya kalkarlar. Bu yüzden dolayı dışarı çıktığınız da tasma ile dolaşmak daha mantıklı olacaktır. Genç yaşlarda çok enerjik ve eğlencelidir.

Bekçi köpeği olduğundan dolayı çok cesur ve koruyucu bir köpektir çocuklarınıza iyi bir korucuyu olacaktır. Hovawart köpeğinin havlama özelliği fazla olmadığından dolayı apartman ve bahçe gibi alanlarda rahatlıkla beslenebilmektedir. Genel olarak sağlık bir köpektir sorun yaratmazlar. Yaşam süresi 10-14 yıl kadardır. Kısaca güzel ve akıllı köpektir onunla zaman geçirmekten ve eğlenceli oyunlar oynamaktan keyif alabilirsiniz.

Hovawart Köpeği  Fiziksel Özellikleri

Hovawart biraz olarak Golden Retriever köpeğine benzemektedir. Kafası geniş biçimde ve alını yuvarlak şekle sahiptir. Burunu iyi koku alma özelliği vardır ve siyah renge sahiptir. Dişleri oldukça kuvvetlidir, gözleri de oval şeklinde ve kahverengi renge sahiptir. Kulakları üçgen, uçları sivri ve kafasının yanlarından doğru aşağı doğru sarkık biçimdedir. Ön bacakları düz şekildedir, ayakları yuvarlaktır. Göğüsü derin ve güçlü yapıya sahiptir bacak arası ve kuyruk altı bölgesinde tüyleri vardır.  Deri rengi genel olarak siyah, altın ve sarı renge sahiptirler. Hovawart ırkının boyu erkeklerde 60-70 cm ye kadar uzanmaktadır. Dişilerde ise 55-65 cm kadar olabilmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde 30-40 kg olabilirken dişilerde 25-35 kg kadar olabilir. Tüyleri de orta uzunlukta olmaktadır.

Hovawart Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Hovawart köpeğinin bakımı kolay ve basittir. 2 günde 1 defa taranması ve fırçalanması bakımı için yeterli olacaktır. Kulakları sürekli olarak kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Tırnakları zamanında kesilmesi iyi olacaktır. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırması yeterli olur.

Hovawart Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Egzersiz ihtiyacı aşırı derecede gerektirmeyecektir. Her gün olarak dışarı da yürüyüş ve hafif koşular yapmak onun için yeterli olacaktır. Eğer aşırı egzersiz yapılırsa ilerleyen yaşlarda bazı sakatlıklar yaratabilir. Ayrıca çocuklarla iyi anlaştığından dolayı eğlenceli oyunlar onun için yeterli olur.

Hovawart Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Hovawart köpeği cinsi zeki ve akıllı olmasından dolayı eğitimi kolay olabilmektedir. Doğru eğitimi verdiğiniz sürece sorun yaratmayacaktır. Ayrıca  Hovawart’ı ödüllendirerek eğitimini hızlı ve başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın