İngiliz Setteri Özellikleri İngiliz Setteri Bakımı ve Resimleri

İngiliz Setter, zarif ve kendine has benekleri ile oldukça güzel bir köpek cinsidir. İngiliz Setterinin benekleri, lekelerine göre daha az ya da daha yoğun olabilir. Fakat lekeler hemen her boyutta olabilmektedir. Ayrıca İngiliz Setter tüyleri ipeksi bir yapıya sahiptir. Uzun, dalgalı ya da düz olabilir. Bazı İngiliz Setterler üç renkli olabilir. Bu renkler pas rengi, beyaz ve siyahtır. Kafa uzunluğunun yarısı, burun uzunluğundan oluşmaktadır. Göz renkleri ela ya da kahverengi olabilmektedir. Vücutlarının alt kısmı, kuyrukları, kulakları ve bacaklarındaki tüyler, diğer bölümlere göre daha tüylü olmaktadır.

İngiliz Setteri Özellikleri İngiliz Setteri Bakımı ve Resimleri

İngiliz Setterin Karakteristik Özellikleri

İngilir Setter arkadaş canlısı bir köpek olarak bilinmektedir. Ayrıca oldukça iyi huylu ve naziktir. İngiliz Setterler çocukları çok sever. Sevgiye muhtaç bir köpek cinsi olan İngiliz Setter, sokaktayken çok enerjik ve hareketlidir. Fakat bu durum eve geldiğinde tam tersine dönecek ve sakin olacaktır. Tuvalet eğitimi vermek zaman alabilir, sabır isteyen bir durum haline gelebilir. İngiliz Setterin eğitimi küçük yaşta başlamalıdır. Fakat bu köpekleri eğitirken asla sert davranmayınız. İngiliz Setter havlamaya eğilimli bir köpek cinsi olduğu için, erken yaşta bu eğilim bastırılarak kontrol altına alınmalıdır.

İngiliz Setteri Özellikleri İngiliz Setteri Bakımı ve Resimleri

İngiliz Setterin Bakımı

İngiliz Setter bol hareket ihtiyacına duyan bir köpek cinsidir. Bu nedenle eğer her gün ve sık sık dışarı çıkarılamayacaksa, apartmanda bakım yapmak İngiliz Setterler için uygun değildir. Ayrıca serbest koşu istekleri bulunmaktadır. Onlara yoğun ve uzun hareket edebilecekleri bölgeler gerekmektedir. Bakımı için tüylerini düzenli taramak, onun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Tüy dökecekleri zaman ekstra ilgi isterler. Ayrıca tırnakları kısa tutulmalıdır.

İngiliz Setteri Özellikleri İngiliz Setteri Bakımı ve Resimleri

İngiliz Setterin Fiziksel Özellikleri

Erkeklerde 69 santimetreye kadar uzayabilen boy, dişilerde 66 santimetreyi bulabiliyor. Ayrıca dişilerde boy ortalama 58-66 cm, erkeklerde ortalama 61-69 cm oluyor. Erkek ve dişilerde değişkenlik göstermeyen kilo ise, ortalama 20 ile 32 arasında oluyor.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın