İsveç Geyik Avcısı Özellikler Ve Bakımı

İsveç Geyik Avcısı

İsveç geyik avcısı türündeki köpeklerin Yontma Taş Devri’nden beri insanlarla yan yana ve sürekli etkileşimde olduklarına inanılmaktadır. Sahip oldukları uzun ve sık tüyler nedeni ile olduklarından çok daha büyük gözükmektedirler. Bu nedenle de evde yaşamaya fazla uygun bir tür değillerdir. Tüyleri yok sayıldığında tilkiye benzer bir yapıları olmakla beraber, tüyleri sayesinde daha cüsseli gözükerek diğer hayvanlara korku salabilirler.

İsveç geyik avcıları sahip oldukları iç güdü nedeniyle itaatkardırlar. Diğer yandan büyük ve dengeli bir yapıya sahiptirler. İrilikleri ve alışık oldukları sıcaklık seviyesi sebebi ile ev ortamında yaşamaya uygun değildirler. Bunun yanı sıra sıcak iklime sahip olan bölgelerde yaşayanlarında egzama görülebilmektedir. Bu nedenle bakımı konusunda sıcaklığa çok dikkat edilmelidir. İsveç geyik avcılarının kullanılan bir diğer adı Swedish Elkhound’dur.

İsveç Geyik Avcısının Fiziki Özellikleri, Kökeni ve İşlevi

İsveç geyik avcısı türündeki köpekler genelde açık ve koyu gri renklerinde görülmektedir. Ancak istisnai olarak farklı renkleri de görülebilmektedir. Göz rengi haricinde fiziki olarak Sibirya kurtlarına da benzetilmektedirler. Diğer yandan Sibirya kurtları gibi sıcağa karşı ters yönlü bir hassasiyetleri de vardır. Erkek isveç geyik avcılarının ağırlıkları 28 ile 32 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Dişi isveç geyik avcılarının ağırlıkları ise 27 ile 31 kilo aralığında seyir etmektedir. Erkek isveç geyik avcılarının boy uzunluğu 58 santimetre ile 63 santimetre aralığında değişebilmektedir. Dişi isveç geyik avcılarının boy uzunluğu ise 55 santimetre ile 60 santimetre aralığında değişiklik göstermektedir.

İsveç geyik avcılarının bilinen en eski ortaya çıkışı Yontma Taş Çağı’dır. Familyasının Koku Avcısı olduğu bilinen isveç geyik avcısı türünün çıkış yeri ise İsveç’tir.

Ortaya çıktığı ilk dönem olan Yontma Taş Çağı’nda kullanıldığı işlevi iri boynuzlu geyikleri ve ayıları avlamaktır. Diğer yandan bu dönemde koklayarak iz sürme konusunda da oldukça sık kullanılmışlardır. Günümüzde kullanıldığı işlev ise ortaya çıktığı çağlardaki gibi koklayarak iz sürmek, kakım, zerdeva, orman tavuğu gibi küçük hayvanları avlamak ve diğer yandan ev bekçiliği, kızak köpekliği ya da çoban köpekliği yapmak amaçlarında kullanılmaktadır. İsveç geyik avcılarının ortalama olarak yaşam süreleri 10 ile 13 yıl arasında değişebilmektedir. Nadiren de olsa daha uzun ya da çok daha kısa yaşayanları da görülebilmektedir.

İsveç Geyik Avcısı Özellikleri

İsveç geyik avcıları içgüdüsel olarak bekçilik yapmaya uygun ve soğuğa dayanıklıdırlar. Diğer yandan korunma ihtiyacına başarı ile cevap verebilecek ve eğitilebilir bir türdür. Enerji seviyesinin oldukça yüksek olması nedeni ile egzersiz yapma ihtiyaçları da bulunmaktadır. koruma ve bekçilik yapma gibi iç güdülere sahip olmaları nedeniyle de yabancılarla iletişim kurma, başka köpeklerle dostluk kurma gibi özellikleri gelişmemiştir. Bakımı konusunda bilinmesi gereken en önemli detay ise sıcaklığa karşı sahip oldukları yüksek hassasiyettir. Yüksek sıcaklıkta egzama geçirebilmektedirler.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın