İzlanda Köpeği  Özellikleri ve Bakımı

İzlanda Köpeği  ırkı önceden İzlanda’ya  yaşayan sömürgecilerin yanında olan köpekler tarafından türetilmiştir. İzlanda köpeğinin diğer isimleri Farehond ve Friaar dog gibi isimlere de sahiptir. Herhangi bir Distemper salgısıyla yok olmuş olan bu köpek daha sonra İngiliz ve İzlandalı köpek eğiticiler tarafından tekrardan üretilmiş bir köpektir. İzlanda Köpeği spitz köpek ailesine sahiptir. Dış görünüşü çok güzel sevimli, tatlı bir köpektir. İzlanda Köpeği aynı zaman da çok zeki çevik ve güçlü yapısıyla oldukça dikkat çekmektedir. İzlanda Köpeği ile beraber güzel oyunlar oynayabilir eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Çocukları çok severler ve korurlar çocuklarını güvenle birlikte oynatabilirsiniz. Diğer köpek ırklarıyla arası iyi durumdadır sorun çıkartmazlar. Agresif yapısı yoktur dış görünüşte olduğu gibi güzel temiz bir köpektir. Bulunduğu ortama çok iyi uyum sağlar size sorun çıkartmazlar. İzlanda köpeği henüz 18 aylıkken karakteri belli olmaya başlar. Sahibiyle yakın temaslar kurmaktadır ve çok sadık bir köpek cinsidir.  İzlanda köpeği balık yemeyi çok severler. İzlanda köpeği ortalama olarak 10-14 yıl arası yaşam süresi vardır.

İzlanda Köpeği  Fiziksel Özellikleri

İzlanda köpeği cinsi boyu erkekler de ortalama olarak 33-41 cm arası kadar uzanabilir. Dişilerde ise ortalama olarak 30-38 cm arası uzayabilmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde ortalama olarak 11-14 kilo arası olabilmektedir. Dişilerde ise ortalama olarak 9-11 kg arasında olur. İzlanda köpeği rengi açık kahverengi, gri kirli beyaz ve kestane renklerine sahiptirler. Kafası orta derecede büyüktür. Burnu siyah renktedir. Kulakları ise yukarı doğru üçgen şekilde olmaktadır. Kuyruğa sırtına doğru kıvrılmaktadır. Ön bacakları arka bacaklarına göre çok az şekilde daha uzundur.

İzlanda Köpeği  Bakımı Nasıl Yapılmalı

İzlanda köpeği tüylerinin boyu orta derece de uzundur. İzlanda köpeği çok tüy dökmezler. Düzenli olarak fırçalanması gerekir. Hafta da 2-3 defa banyo yaptırmak onun için iyi olacaktır.

İzlanda Köpeği  Egzersiz İhtiyacı

İzlanda köpeği hareketli ve çevik bir köpektir.  Onunla beraber her gün dışarı çıkıp eğlenebilir güzel oyunlar oynayabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapılmadığı takdir de kilo alma ve tembellik durumu olabilir bu yüzden egzersiz yapmalısınız.

İzlanda Köpeği Yaşam Ortamı

İzlanda köpeği ev ortamına çok iyi bir derece de uyum sağlayabilir. Havlaması az düzeydedir. Komşularınıza fazla rahatsızlık vermez. Bahçede de çok rahat bir şekilde besleyenebilen bir köpek cinsidir.

İzlanda Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

İzlanda köpeği çok zeki olduğundan dolayı eğitimi zor olmayacaktır. İzlanda köpeğini ödüllendirerek onun eğitimi daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sahibinde çok sadıktır onun sözünden çıkmayacaktır bu yüzden dolayı daha kolay olacaktır. Kısaca İzlanda köpeği beslemek isterseniz onunla beraber güzel zamanalar geçirirsiniz ve aynı zaman da size çok iyi bir dost olacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın