Karelya Ayı Köpeği Özellikleri Ve  Bakımı

Karelya Ayı Köpeği

Karelya ayı köpeği cinsinde olan köpekler yüzyıllar öncesinden itibaren var olup, Finliler tarafından ortaya çıkarılmışlardır. Bunun yanı sıra Rus yetiştiricileri tarafından Utchaklar ile çiftleştirilmeleri sonucunda ise son derece iyi şekilde gelişmiş bir köpek türü olmuşlardır. Fiziki açıdan sahip oldukları birtakım özellikler nedeni ile de oldukça dayanıklı bir köpek türü olarak bilinirler.

Karelya ayı köpekleri iç güdüsel olarak saldırgan bir tavra sahip, cesur ancak diğer yandan da sahiplerine karşı itaatkar olan köpeklerdir. Karelya ayı köpekleri köklerinden gelen özellikleri nedeni ile aslında geyik avcısıdır. Fakat isimlerinin karelya ayı köpeği olmasının sebebi, ayılar ile mücadeleye girebilecek kadar sağlam ve güçlü olmalarından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra yırtıcı doğa hayvanlarından da korkmamaları ile bilinmektedirler.

Karelya Ayı Köpeğinin Diğer İsimleri

Karelya ayı köpekleri cinsine sahip köpeklerin sahip oldukları birbirinden farklı isimler bulunmaktadır. Bunlar; Karelian Bear Dog, Karelsk Bjornhund, Karelischer Barenhund ve Karjalankarhukoira’dır. Dünya genelinde sahip oldukları farklı isimler bulunuyorsa da en genel kullanılan isimleri bunlardır.

Karelya Ayı Köpeğinin Fiziki Özellikleri, Kökeni ve İşlevi

Karelya ayı köpekleri fiziki görünüm olarak siyah renkte olup, göğsünde, boynunda, baş kısmında ve ayaklarında beyaz lekeleri bulunmaktadır. Kulak ve ağız biçimleri kurt köpeklerini anımsatsa da renkleri ve kemik yapıları ile kurt köpeklerinden ayrışmaktadırlar. Bedenlerinin uzunluğu, yüksekliklerinden biraz daha fazla olup sağlam yapıya sahiptir. Erkek karelya ayı köpeklerinin ağırlıkları 20 kilogram ile 23 kilogram arasından değişmektedir. Dişi karelya ayı köpeklerinin ağırlıkları ise 18 kilogram ile 21 kilogram arasından değişiklik göstermektedir. Erkek karelya ayı köpeklerinin boy uzunlukları 54 santimetre ile 60 santimetre aralığında değişmektedir. Diğer yandan dişi karelya ayı köpeklerinin boy uzunlukları 50 santimetre ile 57 santimetre arasında seyir etmektedir. Karelya ayı köpeklerinin familyası Kuzeyli olup, çıkış yerlerinin Rusya olduğu bilinir. Diğer yandan ortaya çıktıkları bilinen net bir dönem olmamakla beraber çok eski zamanlardan beri varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir.

Karelya ayı köpeklerinin orijinal olan işlevleri geyik avı, ayı avı ya da koklayarak iz sürmektir. Günümüzde kullanıldığı alan ise orijinal işlevi gibi av köpekliği ve koklayarak iz sürmektir. Bu cins köpeklerin ortalama olarak yaşam süreleri 10 yıl ile 12 yıl arasında değişiklik gösterir. İstisnai olarak çok daha az ya da uzun yaşayanları da görülebilmektedir.

Karelya Ayı Köpeği Özellikleri

Karelya ayı köpekleri yapı olarak soğuğa dayanıklı ve açık alanda yaşamaya elverişlidir. İç güdüleri nedeni ile bekçilik ve koruma yönleri gelişmiş, diğer yandan yabancılarla dostluk kurma, başka köpekler ile arkadaşlık etme yönleri zayıftır. Bu tür köpekler eğitilmesi zor, oyunculuğu ve sıcakkanlılığı az olan köpeklerdir. Bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken nokta sıcağa karşı hassasiyetlerinin olduğudur. Soğuk iklim köpeği olduğu için sıcakta olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın