Katalan Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Katalan çoban köpeği fiziksel yapısıyla Pyreneses çoban köpeğine benzer birçok özelliği bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı katalan çoban köpeğinin hayvanlara bekçilik eden diğer köpeklerle İspanya’ya doğru göç yaptığı ve daha sonra bu cinsin kendine ait özellikleri göç ettikten sonra kazandığını söylenmektedir. Katalan çoban köpeği cinsi genel olarak daha çok Katalonya’nın ortamına çok uygundur. Çoban köpeği olduğundan dolayı kayalık ve dağlık alanlarda sürülerle beraber yaşamaya çok uygun bir köpektir ve katalan köpeğini değerlendirebilecek insanlarla beraber çok iyi yaşayabilir. Katalan çoban köpeği birçok faaliyetlerde üzerine dikkati çok toplamış ve çok başarılı olmuştur. Çobanlık yaparken bazen atlardan bazen de koyunlardan çok saygı görmüştür. Ayrıca polis köpeği olarak da kullanılmıştır. Sahibiyle çok iyi arkadaş olabilir. Yabancıları pek sevmezler sürüye bakarken çok dikkatlidir. Katalan köpeği hem çoban hemde çiftlik köpeği olarak kullanılabilir.

Katalan çoban köpeği çok zeki, sahibine itaatkar ve çalışmayı çok seven bir köpektir. Dİğer köpek cinslerinin yanında olursa çok çevik ve çok hareketli olur. Eğer sahibinin yanındaysa sessiz ve çok iyi bir arkadaşlık yapar. Katalan çoban köpeği cinsi çocukları çok sever ve arası çok iyidir. Çocuklarla oyun oynamayı eğlenmeyi çok sever ve çocuğunuzu çok iyi koruyabilir. Yaşam süresi uzun bir süredir. Ortalama olarak 10-15 yıl kadar yaşayabilir. Havlama özelliği olduğundan dolayı daha çok bahçe gibi alanlarda yaşaması daha uygundur.

Katalan Çoban Köpeği  Fiziksel Özellikleri

Katalan çoban köpeği güçlü bir yapıya sahiptir. Boyları erkeklerde ortalama     45-50 cm kadar uzar. Dişilerde ise 40-48 cm kadar uzayabilmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde ortalama olarak 15-20 kg olurken dişilerde ise 13-16 kg kadar olabilir. Ağız ve burun bölgesi düz ve konik bir şekle sahiptir. Göğüs bölgesi derin ve güçlü durmaktadır. Dişleri çok güçlü, gözleri de kehribar renge sahiptir. Kulakları sivri ve kuyrukları ise  uzun yada kısa bir şekildedir aşağı doğru sarkıktır. Tüyleri uzun ve dalgalı şekildedir ve grimsi siyah renge sahiptir.

Katalan Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Katalan çoban köpeğinin tüyleri uzun olduğundan dolayı 2-3 günde bir taranması iyi olacaktır. Tüy dökme alışkanlığı çok yoktur. Ayrıca hafta içinde 2-3 kere banyo yaptırmak hem temizlik hemde bakım açısından iyi olacaktır.

Katalan Çoban Köpeği  Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Eğitim konusunda katalan köpeği çok zeki olduğundan dolayı vereceğiniz eğitimi hızlı bir şekilde anlayacaktır. Korumaya çok yatkın olduğundan dolayı koruma eğitimi onun için daha faydalı olacaktır.

Katalan Çoban Köpeği  Egzersiz İhtiyacı

Çoban köpeği olduğundan dolayı egzersize ihtiyaç duymaktadır. Tembel ve kilo almaması için her gün dışarı çıkabilir yürüyüş ve koşabilirsiniz. Çocuklarınız içinde eğlenceli oyunlar oynatabilirsiniz. Bu sayede çevik kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın