Köpek Nasıl Yıkanır Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek besleyen kişilerin merak etmiş olduğu bir konu ile siz değerli hayvanseverlerin karşısındayız.Bu konumuzda sizlere Köpek Nasıl yıkanır? köpek yıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bunları açıklayacağız.

Öncelikle belirtmemiz gerekirki her köpek yıkanmaya elverişli değildir.Bazı köpeklerin deri yapıları nedeniyle sık yıkanmaması gerekir.Köpeğinizin özelliklerini araştırdıktan sonra hangi cins köpeğiniz varsa ona uygun şekilde hareket etmeniz sizler için en doğrusudur.Konumuz içersinde bu soruyu soracak arkadaşlarda olacağı için kısaca bu soruyada cevap verelim.Yavru Köpekler ne zaman yıkanmalı? Köpeklerin tam aşıları bitmeden ve 4 aylık civarına gelmeden yıkanılması önerilmiyor.

Köpek Nasıl Yıkanır?

1- Öncelikle Veteriner hekiminizin önermiş olduğu şampuanı temin etmelisiniz.

2- Küvetin içine köpeği koyup ılık su ile köpeğinizi öncelikle kafasına su koymadan güzelcene ıslatmaya başlayın dikkat edin kafasına şuan dokunmuyoruz.Kova içersinde sulandırmış olduğumuz şampuanı köpürtüp akıtacağız.Ardından sıra kafa kısmına geliyor.Kulağına su kaçırmamaya çok dikkat edip yıkamaya başlıyoruz.

3- Güzel bir yıkama sonrasında durulama işlemi için yine ılık su ile duruluyoruz.

4- Tüm işlemler bittikten sonra havlu yada fön makinesi en düşük ayar yada orta ayar ile güzelcene köpeğimizi kurutuyoruz.

5- Kurutma işlemide bittikten sonra köpeğin tamamen derisinin kuruması için o gün mümkünse dışarıya köpeğinizi en azından 5-7 saat arası çıkarmamalısınız.

Köpek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– İnsanlara özel olan şampuanları köpeklerde kullanmayınız.Köpeklerin şampuanları farklıdır.

– Şampuanı köpeğe direk olarak dökmeyin.

– Köpek yıkama konusunda tecrübeli değil iseniz köpek kuaförlerinde köpeğinizin yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

– Kulaklarına su kaçmaması çok önemlidir.Kulaklarına su kaçmaması için dikkat edin.Gözleride çok önemlidir gözlerine şampuan kaçmaması gerekmektedir.Eğer köpeğinizin kulağına su kaçarsa dış kulak enfeksiyonu yaşanabilir dikkat edin.

Köpek nasıl yıkanır ile ilgili yazımızı burada bitiriyoruz.Sorularınız var ise konu altından bizlere sormaktan çekinmeyin.

5 Yorum var

  1. Zeynep 12 Haziran 2016
    • Zeynep 12 Haziran 2016
    • xftghjfgh 18 Mayıs 2018
  2. ayret 6 Mayıs 2015
    • nehir ece erdogan 22 Mart 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın