Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lapphund Köpeği

Lapphund’u ya da Lappie olarak adlandırılan bu köpek cinsi, arkadaşlığı ve sizinle eğlenceli oyunlar oynamak için oldukça göze çarpa ve  güzel görünümleri ayrıca çok yönlülüğü nedeniyle son zamanlarda bu köpek cinsini beslemek amacıyla oldukça popülerlik kazanmaya başladı. Genel olarak eskilerden bu cinsi çoban köpeği olarak kullanılmaktaydı. Bu sayede daha kolay avcılık yapmak için lappshund köpeği çok yardımcı oluyordu. Şimdi ise günümüz de bu köpeğin oldukça güzel, şirin, tatlı ve insanlarla oldukça güzel anlaşabilmesi nedeniyle beslenmeye başlandı. Lapphund ortalama 10 ve 14 yıl arasında yaşayabilir.

Lapphund oldukça disiplinli çocuklarla eğlenmeyi seven ve oldukça sabırlı bir köpek cinsidir. Yabancı insanlara karşı kuşkulu davranır.Mutlu ve sevecen olan Lapphund doğal olarak insanların dikkatini çok çekmektedir. Muhtemelen en akıllı köpek ırklarından biridir. Lapphund hızlı öğrenir ve eğitilmesi kolaydır ve hareket etmeden önce de sağlıklı düşünürler. Lapphund nazik ve rahatlatıcı bir karakteri vardır, çocuk sahibi evler için mükemmel bir seçimdir.

LAPPHUND Köpeği  Fiziksel  Özellikleri

Lapphund orta boy bir “Spitz” tipi köpek olup, boyu 40-50 cm ye kadar uzanabilen bir cinstir. Ağırlığı ise ortalama 15 ve 20 kilo arasında değişebilir. Renkleri ise koyu kahve, kestane rengi, beyaz ve siyah olurlar. Göğüs ve ayaklarda beyaz lekeler mevcuttur boyun ve yüz bölgesinde az da olsa leke vardır. Ama genel olarak vücudunun birçok kısmı siyah renge sahiptir.

YAŞAM KOŞULLARI

Lapphund’un çok özel yaşam ihtiyaçları yoktur. Daireler, evlerde yada bahçede rahatlıkla beslenebilen bir köpektir. Özellikle çoban köpeği ve avcılık da kullanıldığından dolayı soğuk hava şartlarına karşı dayanabilen güçlü ve akıllıdır. Lapphund’un kendisini farklı ortamlara ve koşullara rahatlıkla adapte edebilen ve sorun çıkartmayan bir köpektir.

Bakımı Nasıl Yapılmalı

Lapphund’un bakımında üzerinde “aslan benzeri” bir yelesi olduğu görülmektedir,  bu yelenin

katmanlarını yıkanması ve temizlenmesi ve iyi bir bakım yapılması gerekir. Ayrıca diğer uzun saçlı köpek cinsleri gibi uzun ve düğümlenmeye  eğilimli değildir. Haftada bir defa saçlarını güzel bir şekilde yarım saatlik fırçalama yeterli olacaktır.

Eğitimi Nasıl Yapılır

Lapphund köpek cinsi çoban köpeği olduğundan dolayı oldukça çok zeki bir köpektir bu yüzden eğitimi oldukça kolaydı ve eğitilmek istenen özellikleri hemen kapabilen bir yeteneğe sahiptir, bu yüzden lapphund eğitimi zor olmayacaktır.

Egzersiz Yapımı

Lapphund köpeği cinsi çoban köpeği olduğundan oldukça çok aktif ve çeviktir.Her gün dışarı gezintiye çıkmak veya onunla eğlenceli oyunlar oynamak ve sürekli koşturmak onun için harika olacaktır. Özellikle top ile oynamaya bayılırlar. Top ile güzel oyunlar oynamanızı öneririz. Bu sayede oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.  Eğer Lapphund köpeğini beslemek istiyorsanız sorunsuz bir şekilde besleyebilir. Onunla beraber güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın