Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Lapponian Çoban Köpeği

Lapponian çoban köpekleri, geliştirilmiş oldukları Lapponian Tundrası’nın yerlileridir. Bu türdeki köpekler itaatkar, çalışkan ve enerjik yapıya sahip olan köpeklerdir. Lapponian cinsi köpekler illa ki saldırma, ısırma ya da sinirlenme nedeni ile değil, iç güdüleri nedeni ile havlamaktadır. Yalnızca ev ortamında yaşamakla sınırlı kalmaz, açık alanda yaşamaya da son derece alışıktırlar.

Lapponian çoban köpeği cinsi köpekler pek çok köpek cinsinin tersine kurtlara karşı cesur bir tavra sahip olup, iç güdüsel olarak kurtlardan korkmamaktadırlar. Zorlu soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı bir tutum göstermektedirler. Soğuk havalara karşı sahip oldukları dayanıklılık sayesinde ise soğuk iklimin görüldüğü ve ren geyiği yetiştiriciliğinin çok olduğu bölgelerde en çok tercih edilen çoban köpekleri arasın bulunmaktadırlar. Kısa tüylü olanlarının yanı sıra uzun tüylü olan Lapponian çoban köpekleri de vardır.

Lapponian Çoban Köpeğinin Diğer İsimleri

Lapponian Çoban cinsi köpeklerin sahip oldukları pek çok farklı isim bulunmaktadır. Bunlar arasından en çok kullanılanları; Lapponian Herder, Lapland Reindeer Dog, Lapinporokoira ve Finnish Reindeer Herder’dir.

Lapponian Çoban Köpeğinin Fiziki Özellikleri, Kökeni ve İşlevi

Lapponian çoban köpekleri siyah ve kırmızımsı siyah başta olmak üzere daha pek çok farklı renkte de görülebilmektedir. Kulakları ve kafa yapısındaki benzerlikleri nedeni ile kurtlar ile karıştırılabilecek fiziki özelliklere sahiptirler. Erkek Lapponian çoban köpeklerinin ağırlıkları 25 ile 30 kilo arasında değişmektedir. Dişi Lapponian çoban köpeklerinin ağırlıkları ise 23 ile 28 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Erkek köpeklerdeki boy uzunluğu genelde 49 ile 55 santimetre aralığındadır. Dişi köpeklerdeki boy uzunluğu ise genelde 43 ile 49 santimetre aralığında seyir etmektedir. Bu tür çoban köpeklerinin çıkış yeri olan ülke Finlandiya olup, çok eski zamanlardan beri var oldukları bilinmektedir.

Lapponian çoban köpeklerinin orijinal olarak kullanıldığı işlev, adını da aldığı çoban köpeği olarak kullanılmasıdır. Günümüzde kullanıldığı işlev ise orijinal olan çoban köpekliği dışında koruma ve savunma amaçlıdır. Bu tür köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10 ile 14 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Diğer yandan nadir de olsa daha uzun yaşayanları da görülmektedir.

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri

Lapponian çoban köpekleri en çok tercih edilme nedeni olan koruma ve savunma özellikleri öne çıkmaktadır. Diğer yandan soğuğa olan dayanıklılıkları ile bekçilik yapma konusunda da son derece başarılıdırlar. Koruma iç güdüleri nedeni ile yabancılarla dostluk kurmaları pek mümkün değildir. Evcil olan köpek türlerinin tersine sıcakkanlılık, hayvanlarla dostluk, çocuklarla dostluk, diğer köpekler ile dostluk, oyunculuk ve sıcağa dayanıklılık konusunda gelişmiş değillerdir. Enerji seviyeleri oldukça yüksek olup egzersiz yapma gereksinimleri de bulunmaktadır. Açık alanda yaşamaya elverişli olmaları nedeni ile taranma ihtiyacı ya da sıcak ortam ihtiyacı hissetmezler. Bakımları büyük hassasiyet gerektiren köpek türlerinden değildirler.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın