Minyatür Bull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Minyatür Bull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Minyatür Bull Terrier 1830 yıllarda bulldog ve boğalar arasında yapılan dövüşlerin oldukça fazla olduğu zamanlar da daha güçlü ve çevik bir köpek olmasını isteyenler sayesinde 2 tane köpeğin çiftleşmesinden dolayı Bull Terrier cinsi elde edilmiştir. Fakat Bull Terrier köpeği bekleneni veremediğinden dolayı genel olarak ev köpeği olarak beslenmektedir.

Minyatür Bull Terrier köpeği cinsi bekleneni veremedi ama oldukça güçlü, cesur ve oldukça güçlü bir cinse sahiptir. Güçlü ve cesur olmasının yanında çok sevecen neşeli bir ırktır. Arkadaşlığı çok iyidir. Zor bir durum olduğu takdirde sahibini koruma gibi görevi vardır. Eğlenmeyi çok seven, sahibinde çok nazik, sadık ve sahibine itaatkar bir özelliğe sahip köpektir. Sahibinde oldukça çok bağlıdır ve sürekli olarak sahibinin tüm dikkatini üzerine çekmeyi çok severler. Bu köpek cinsi yalnızlığı pek sevmezler ve sürekli olarak ilgi görmeyi severler yeteri kadar ilgi verilmediği sürece çevreye zarar verebilen bir huyları vardır o yüzden dolayı Bull Terrier beslemek isterseniz ilgiyi eksik etmemeniz gerekir. Çocukları çok sever onlarla oynamayı, eğlenmeye bayılırlar ve çocuklarınız için çok iyi bir koruyucu olacaktır. Bull Terrier köpeği cesur ve güçlü olduğu kadar da biraz agresif bir yapıya sahiptir bu yüzden sosyalleştirmek çok önemlidir aksi takdir de diğer köpek ırklarına karşı çok agresif olma özelliği vardır.

Minyatür Bull Terrier Köpeği Fiziksel Özellikleri

Bull Terrier köpek cinsi erkek ve dişi aynı boy da olup ortalama 25-36 cm arasında değişebilir. Kiloları da boyu gibi aynı ağırlıktadır. Ortalama olarak 11-15 kg ağırlığa sahiptirler. Vücut biçimi kare şekilde simetriktir. Kafası uzundur burunları çok derindir. Yüzünün hatları yumurtaya benzer şekildedir. Kulakları yukarı doğru dik bir şekilde sahiptir. Gözleri çekiktir ve koyu renge sahiptir. Boyunu çok güçlüdür kısaca fiziksel olarak kaslı bir vücuda sahiptir. Ön bacak kısımları düz bir şekildeyken arka bacakları yuvarlak ve ön bacağına göre daha küçüktür. Tüyleri kısadır ve düz bir şekilde sahiptir. Rengi ise genel olarak beyaz olur.

Minyatür Bull Terrier Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Bull Terrier köpek cinsinin tüyleri çok kısa olduğundan dolayı bakımı kolay ve basittir. Haftada 1 yada 2 defa tüylerini fırçalamak iyi olacaktır.  Orta düzey de tüy döker ve genellikle senede 2 defa tüy değiştirme gibi özelliğe sahiptir. Tüylerin dökülme sırasında tüyleri eldivenle kolayca toplayabilirsiniz. Haftada 1-2 defa banyo yaptırmak temizliği açısından iyi olacaktır.

Minyatür Bull Terrier Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Bull Terrier çok hareketli ve çevik olduğundan dolayı onu her gün olarak dışarı çıkarıp gezdirmek ve koşturmak çok iyi olacaktır. Agresif yapıya sahip olduğu için tasmayı boynundan çıkartmayınız. Yeteri kadar egzersiz yapılmadığı sürece kilo almaya ve çok tembel olmaya eğilimli köpek cinsidir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın