Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Mudi köpeği ırkı kendiliğinden olmuş bir köpek cinsidir. Mudi’nin diğer isimleri Macar çoban köpeği ve Mudidog gibi isimlere sahiptir. Kökeni Macaristan olan bu köpek 1800 senelerden sonra olan bir ırktır. Macaristan dışında pek yaygın bir köpek cinsi değildir. Geçmişi 100 yıllıktır bu yüzden pek uzun seneler sayılmaz. Mudi köpeği safkan olarak inanılmaktadır. Çiftlik evleri için koruma olarak ve koyun yada inek sürüsü gibi hayvanlara bekçilik yapmak için de çok olarak kullanılan bir köpektir. Mudi enerjik, atletik bir köpektir. Mudi ailesiyle zaman geçirmeyi sever, yabancıları çok sevmezler. Mudi güçlü bir köpek olup çok korkusuzdur. Mudi aynı zaman da çok zeki bir köpektir. Günümüz zamanında bekçi köpeği olarak çok kullanılmaktadır bu yüzden zekidir.

Mudi köpeği diğer köpek cinsleriyle arası pek iyi sayılmaz ama tanıdıktan sonra çok iyi bir arkadaşlık edebilir. Çocukları çok severler hem korurlar hem eğlenceli zamanlar geçirmeyi severler. Havlaması çoktur o yüzden ev ortamında beslemek komşular tarafından sorun olabilir bu yüzden çiftlik veya komşuları rahatsız etmeyecek bir bahçe gibi ortamlar da kalması uygun olacaktır. Mudi ilgiyi çok sever onunla ilgilenmeniz gerek yalnız kaldığı taktir de sürekli havlama ve agresiflik yapar. Mudinin yaşam süresi uzundur yaklaşık olarak 12 yada 14 senelere kadar yaşayabilmektedir.

Mudi Köpeği Fiziksel Özellikleri

Mudi cinsi erkek ve dişi olarak ağırlıkları 8-13 kg kadar olabilmektedir. Boyları ise ortalama olarak 35-45cm kadar boyları uzayabilir. Mudi ırkı rengi ise genel olarak parlak siyah, gri ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Mudi köpeğinin kulakları üçgen şekilde ve yukarı doğru bakmaktadır. Ön bacakları arka bacaklarına göre biraz uzundur. Güzel bir kuyruğa sahiptir ve kuyruğu yukarı doğru katlanmaktadır.

Mudi Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Mudi bakımı kolay ve oldukça basittir. Haftalık olarak bir fırçalama ve banyo yaptırmak mudi köpeğini taze ve temiz görünmesini sağlayacaktır. Tüyleri çok aşırı uzun değildir ve tüy dökme olasılığı oldukça azdır.

Mudi Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Mudi çok çevik ve enerjik olduğundan dolayı onunla her gün dışarı çıkabilir yürüyüş ve eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Mudi cinsi özellikle top oyunlarını çok sever çocuğunuzla birlikte güzel oyunlar oynayabilir. Aktif bir köpektir ona her gün egzersiz yaptırarak kilo alması ve tembel olmasını engelleyin.

Mudi Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Mudi köpeğinin en eğlenceli taraflarından biri eğitimidir. Eğitimi zor olmayıp çok kolay ve basittir. Öğrenmeye açıktır sahibinin sözünden ayrılmaz ve çok sadıktır. Mudi’yi ödüllendirerek eğitimini kolay bir şekilde hızlı yapabilirsiniz.  Mudi köpeğini kısaca özetleyecek olursak size iyi bir dost olacaktır eğlenceli zamanlar geçirmenize yardımcı olacaktır. Bekçi ve koruma özelliği de olduğundan dolayı sizin güvende olmanızı sağlayacaktır.

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın