Rus Spaniel Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Rus Spaniel Kökeni ve Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı üzere Rus kökenli olan bu ırkımız hakkında kayıtlarda kesin bilgilere rastlanamadığından nesillerinin devamlılığı hakkında net bir cümle kurmak oldukça zor. Irkın nereden geldiği, nasıl korunduğu ve AKC kayıtlarına geçmemesi için üstün çabalar verildiği bilinmekle birlikte, köpeğin İngiltere ve Fransa’dan Ukrayna sınırları içersine kaçırılan birkaç köpekten türetilerek, 3. yüzyılda asil olarak adlandırılan topluluklar arasında popülarite kazandığı söyleniyor.Rus Spaniel Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Aradan geçen zamanla birlikte asiller Rus Spanieller’ine olan ilgisini daha zarafetli ve iri görünüşlü olmasından kaynaklı Kurt Tazılarına çevirmiş ve Rus Spanieller’ini hizmetçilerine vermişlerdir. Hizmetçiler bu ırkı av köpeği olarak kullanmayı tercih etmişlerdir. Orijinal Spanieller yavruların üretimi için korunmuş ve hizmetçi çocuklarına iyi birer arkadaş olmuşlardır. Irkın sevecen ve sevgi dolu olması çocukların ilgisini çekmiş ve ırkın ailenin koruyucu üyesi vasfını alması çok uzun sürmemiştir.

Bir başka kaynak da bu ırkın Atilla Han tarafından da kullanıldığını söylemektedir. Atilla, kendisinin ve birliklerinin yiyecek içeceklerini ilk önce bu köpeklere yedirdikten sonra yenmesine müsaade ediyordu.

Rus Spanyelleri Rusya coğrafyası koşullarına göre korunmak durumunda kalmıştır. Kardan ve soğuktan donmaması için köpeğin kuyruğu kesilmiştir. Irk oldukça sağlam yapılı ve güçlü bir köpektir. Her zaman siyah- beyaz renkte olan bu köpeğin göğüs yapısı da oldukça sağlam olarak bilinir. Kafa yapısına bakıldığında üstten hafif düz olarak başlayan kafatası, volanlı olarak devam eder. Kulaklar yanakların altına kadar sarkık şekilde uzundur. Gözleri büyük ve zeki bir ifadeye sahiptir. Başının üzerinde ipeksi tüyler vardır. Bu tüyler soğuk kış aylarında kar ışığının köpeğin gözlerine çarpması engeller ve köpeğin gözleri zarar görmez. Rus Spanieli uzun ve düz bir kürke sahiptir, tüyleri ipeksi görünüme sahip ve yumuşaktır. Bu ırkın en sağlam organı ayaklardır. Kış koşullarına ve kara uygun olan ayakları büyük, kalın ve oldukça güçlüdür.

Rus Spaniel Karakteri

Rus sahipler bu köpek hakkında fazlaca övgüde bulunmuşlardır. Denilene göre Rus Spanieller çok sadık ve çalışma kapasitesi yönünden eşsizdirler. Karakter olarak Alman ırklarına da benzetilen Spanieller, oldukça güvenilir ve sevgi doludurlar. Ailesi dışında kalan kişilere karşı sert tavırlı ve bazen saldırgandırlar fakat diğer köpeklerle oldukça iyi geçinirler.

Rus Spaniel Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Saha içinde her zaman iyi bir işçi olan ırkın çalışma azmine daha önce hiçbir köpekte rastlanmamıştır. Bunların dışında sahipleri tarafından en güvenilir ırk lakabını aldığı da söylenmektedir. İyi bir ev köpeği ve diğer ev hayvanlarına çok iyi bir arkadaştır. Çocuklarla arası çok iyi olan Rus Spanieli, bekçi rolünü üstlenmiş ve iyi görüntüsünden dolayı en trend ev köpekleri arasına gitmeyi başarmıştır. Av konusunda ciddi hünerleri olan Spanielimiz; av kaldırma, av izi sürme ve vurulan avı geri getirmede üstün başarı göstermiştir. Eğitimi kolay olan bu ırkın bulunduğu dönem içinde pek çok kişi tarafından sevilerek bakıldığı bilinir.

Rus Spaniel Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Rus Spanielinin bakımı çok zorlayıcı değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kafasının üzerinde gözleri koruyan tüyleri gözlere batmadığı sürece sıkıntı yaratmaz bu yüzden sürekli kesilmesi doğru değildir. Gözler tüyler tarafından korunduğu için havasız kalabilir, kuruyabilir yahut bakteriyel fonksiyonlar görülebilir. Bu nedenle gözlerin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Kürkü için şayet tüylerini uzun bırakıyorsanız detaylı bir bakım gerektiğini bilmeniz gerekir. Uzun tüyler için her gün düzenli fırçalama yapmak gerekir ve düzenli taramak köpeğe daha fonksiyonel bir görünüm kazandırır. Eğer köpeğinizin kürkünü orta uzunlukta tutmak istiyorsanız da haftada bir defa fırçalamanız gerekmektedir fakat her iki durumda da köpeğin sekteye uğramaksızın tıraş edilmesi gerekmektedir.

Rus Spaniel Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Rus Spanieller’i bol egzersize ihtiyaç duyarlar. Özellikle büyük ve kalın bacakları için koşmak, yürüyüş yapmak oldukça önemlidir. Düzenli olarak her gün bir saatlik yoğun egzersiz programı ve kalan sürede küçük çaplı oyunlar köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Egzersiz yapmayan köpekler zamanla hantallaşır ve aşırı kilo alımına bağlı ciddi sağlık problemleri yaşayabilir.

Bu ırkın yaşam alanı küçük bahçesi olan bir evdir fakat bunu sağlayamıyorsanız yeterli egzersiz alanı sağlandığı takdirde apartman ve ev içi hayatına da uyum sağlayabilecek bir köpektir. Ev için orta derece hareketlidir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın