Sakallı Collie Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Sakallı Collie

Bir çoban köpeği türü olan sakallı collie köpek cinsi, birçok özellikleri sayesinde geçmiş dönemlerden buyana dünyanın pek çok ülkelerinde beslenilmektedir. Uzun tüyleri ve sempatik tavırları sayesinde ayrıca insanlar ile iyi dostluklar kuran sakallı collie köpek cinsi bu özelliği sayesinde birçok ülkelerde evcil olarak da tercih edilmektedir.

Çoban köpeği türlerinden olması sayesinde büyük ve küçükbaş hayvan güdümlemesinde ve kontrol edilmesinde kullanılan sakallı colli köpek cinsi, günlük olarak verilen görevleri kusursuz bir şekilde yerine getirmesi sayesinde en çok tercih edilen çoban köpek türlerinden biridir.

Kaba yapılı ve yoğun tüylü derili ve orta büyüklükte bir çoban köpeği türü olan sakallı collie köpek cinsi, birçok çoban köpeği türlerinin aksine sert yapıda olmamakla birlikte daha çok ev tipi köpek türleri ile benzerlik göstermektedir. Ancak buna karşın güçlü beden yapısı sayesinde en zorlu doğa şartlarında yaşamını sürdürmeye alışkın olan sakallı collie köpek türü, bu sayede sert ve soğuk iklim türlerinde yaşamını sürdürebilmektedir.

Çene alt kısmında uzunca tüylerinin bulunması sayesinde sakallı collie ismini alan bu çoban köpeği türü gebelik dönemi sonrasında ömürleri boyunca birkaç defa vücut tüyü değiştirmektedir. Kahve, siyah ve beyaz tüy renk tonuna sahip olan sakallı collie köpek türü, sevimli ve sempatik görünümünün aksine oldukça güçlüdür.

Sakallı Collie Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Sakallı Collie Köpek Cinsi Karakterist Özellikleri Nelerdir?

Ayrıca iyi bir aile köpeği olan sakallı collie köpek cinsi bu sebeple çocuklar ile çok iyi düzeyde dostluk ilişkileri kurabilmektedir. Sakallı collie köpek cinsi şu gibi özelliklere sahiptir.

  • Sevimli, neşeli ve eğlencelidir.
  • Çocuklar ile çok iyi dostluklar kurmaktadır.
  • İyi bir oyuncudur.
  • Keyifli olduğu zamanlarda dikkat çekmek için kuyruğunuz sürekli olarak sallamaktadır.
  • Dikkat çekmek için zıplama özelliği göstermektedir.
  • Zaman zaman inatçı tavırlar sergilemektedir.
  • Enerji doludur.
  • Oldukça hareketlidir.
  • Gün içerisinde aldığı görev ve komutları kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir.
  • Eğitildiğinde sosyal alanlara uyum sağlamaktadır.

Sakallı Collie Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Sakallı collie köpek cinsi, özellikle uzun tüylü olması sayesinde günlük olarak düzenli bir şekilde bakımının yapılması gerekmektedir. Tüylerinin birbirine karışmasının ve keçelenmesinin önlenmesi için fırça ile titiz bir şekilde taranmalıdır. Ayrıca göz ve kulak bölgeleri de günlük olarak düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir.

Sakallı Collie Köpek Cinsi Vücut Özellikleri Nelerdir?

Sakallı collie köpek cinsinde erkeklerde boy oranı, 53 ila 56 santimetre, dişilerde ise, 51 ila 53 santimetre aralığında değişmektedir. Sakallı collie köpek cinsinde erkeklerde vücut ağırlığı 20 ila 25 kg aralığında dişilerde ise, 20 ila 25 kg aralığında olabilmektedir. Ömürleri ortalama olarak 13 ila 15 yıl aralığında değişebilen sakallı collie köpek cinsi köken olarak İskoçya ülkesine ait bir çoban köpek türü olmakla birlikte, daha çok ılıman, soğuk ve sert iklim bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın