Saluki(Gazal Tazısı) Özellikleri ve Bakımı

Saluki cinsi köpek Tazı grubunda yer almakta olan bir köpek cinsidir.Diğer bir ismi Gazal Tazısıdır.Bu konumuzda Saluki özellikleri bakımı nasıldır? bunlardan bahsetcez.

Saluki Gazal Tazısı Özellikleri

Saluki görünüm açısından son derece zarifçe bir türdür.Yüksek hızlarda koşarken değişik bir görüntüleri oluşur.Öyle bir koşar ki 4 ayağı birden sanki yerden kesilir durumda gözükür.Uzun tüylü dışında kısa tüylü türüde vardır ama bu türe pek rastlanmaz.Başları dar ve orantı açısından son derece orantılı haldedir.Kulakları uzunca sarkık şekildedir.Gözleri iri ve koyu kahverengi renktedir.Araziler nedeniyle parmak aralarının kısmı sık tüylerle kaplı şekildedir.

Saluki Nasıl Bir Köpektir?

Saluki Özellikleri olarak en iyi özelliği iyi huylu olması denilebilir.Kibar yapıdadır sevgi içersinde bir kalbi vardır fakat çoğu zaman bunu göstermez.Tek bir kişiye bağlanma huyu vardır.Çok küçük olmadığı sürece ona düzgün davranan çocuklarla anlaşabilmektedir.Çok sert bir yapıda eğitim bu köpeğe uygun değildir.Sevgi içersinde eğitilmesi gerekir.Dominant yapıda insanlara karşı çekingen şekilde olabilirler.İtaatkar bir köpek değildir.Diğer köpeklerle oynamayı sever.En iyi arkadaşlık yapacağı köpek yine kendi cinsidir.Sakin bir yapıdadırlar ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.Köpek dışındaki özellikle küçük hayvanlara karşı arası iyi değildir kovalayıp öldürebilirler.Yani Kuş, Tavşan ve diğer ev hayvanları ile beslenmemesi gerekir.Av güdüleri fazladır ve kontrol etmek için birkaç sorun yaşatabilir.

Saluki(Gazal Tazısı) Özellikleri ve Bakımı

Saluki Apartmanda Bakılır mı? Saluki Özellikleri nedeniyle Bu köpek apartmanda bakılması önerilmeyen ırklardandır.Bahçeli bir ev onun için gereklidir.Sıcak iklimlerde beslenmesi gerekir.

Egzersiz ihtiyacı bolcadır bu nedenle serbest koşması gereken alanlar olması gerekir.Fakat çok fazla boş bırakılırsa kaybolabilir.Çevresi tamamen çevrili bir alan olması gerekir bu sayede kaybolma sorunu yaşanmaz.Aksi halde bağımsız hareket edeceği için nereye gideceği belli olmaz.Birşey kovalıyorsa sahibinin sözünü bile dinlemez.Bu Köpeğin bazı ülkelerde tasmasız dolaşması bile yasaklanmıştır.Hızlı bir tazı olması nedeniyle saatte 60 km kadar hızla koşabilmektedir.İnsandan çok daha hızlı koşar.Bisikletle beraber koşturmak ona arkadaş olması açısından iyidir.

Bakımı olarak kokusuz bir köpektir tüylerininde bakımı son derece kolaydır.Sadece kulaklarının düzgün şekilde temizlenmesi gerekir.

Yüksek yapısı Erkekde 58 – 71 cm
Yüksek yapısı Dişide 58 – 71 cm
Kilosu Erkeklerde 13 – 30 Kg
Kilosu Dişilerde 13 – 30 Kg

Bu köpeğin kökeni eski medeniyetlere kadar dayanabilmektedir.Kumların altında kaybolmuş Arap şehri olan Saluki’den almış bir köpektir.Milattan Önce 2100 yıllarında mısır Mezarlığında resimlerine rastlanmıştır.Afgan Tazısı ile akrabalığı olduğu düşünmektedir.Bu Köpek Gazel tazısı, Arap tazısı olarak genelde isimlendirilmiştir.Antiloplar arasında en hızlı olan Gazellerin avında bu köpekten faydalanılmıştır.Tavşan avındada son derece başarılı köpektir.Bu köpek çoğunlukla Show köpeği ve yarış tazısı olarak kullanılıyor.

Saluki özellikleri, bakımı, nasıl bir köpektir hakkında bilgi verdik umarım faydalı olmuştur.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın