Tibet Terrier Özellikleri Tibet Terrier Bakımı ve Resimleri

Tibet Terrier, dış görünümü bir terrierden ziyade çoban köpeği gibi olan, ortalama boylarda, kare vücutlu ve düz sırt seviyesine sahip köpek ırkıdır. Diğer türlere göre bir nebze daha dayanıklı, biraz da kıvraktır. Karda yürüyebilmesine olanak sağlayan geniş, yuvarlak ve yayvan ayakları ırkına özel bir niteliktir, karda batmasına engel olarak rahat etmesini sağlar.

Kürkleri oldukça özeldir. Çift katmandan oluşan kürklerinin üst kısmındaki tüyler genelde düz ya da dalgalı, ince tüylerden oluşur. Alt kısımdaki tüyler ise daha çok yün gibi, yumuşaktır. Vücut tüylerinin geneli fazlasıyla uzundur. Yüzünün yukarısındaki tüyler ise gözlerini kapatacak kadar uzar. Tüylerin fazlasıyla uzaması bu ırkı kötü etkileyebileceğinden düzenli olarak tıraş edilmeleri gerekmektedir. Ancak bu durum yavrular için genelde geçerli değildir. Yavru Tibet Terrierlerde tüyler genelde daha kısa ve yumuşaktır. Kürk ise tek tabakalıdır.

Tibet Terrier Özellikleri Tibet Terrier Bakımı ve Resimleri

Tibet Terrierin Bakımı

Tüylerinin değişkenliği, çokluğu ve uzunluğu nedeniyle Tiber Terrier ırkına fazlasıyla tüy bakımı ve tıraş yapılması gerekmektedir. Tüy döktükleri zaman hepsi özenle toplanmalı, birbirine dolanan tüylerin oluşmasını engellemek için ise iki ya da üç günde bir tüylerinin taranması gerekmektedir. Tarama işlemi tüyler kuruyken oldukça zor yapılacağından tarak ya da tüyler ıslatılmalı, ya da uygun tüy spreyleri ile tüyler yumuşatıldıktan sonra taranmalıdır. Tüy dökme miktarları az olduğundan tüye karşı hassasiyeti olan insanlar için de, bakıma uygun bir ırktır. Yaz aylarında dilendiği takdirde tüyleri tamamen tıraş edilebilir. Bu Tibet Terrier ırkı için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Tibet Terrier Özellikleri Tibet Terrier Bakımı ve Resimleri

Fiziksel Ve Karakteristik Özellikleri

Tibet Terrier ırkı diğer ırklara göre ortalama boydadır. Tüy uzunlukları oldukça fazla, tüy dökme oranları ise düşüktür. Mümkün olan her renk ve renk kombinasyonlarında olabilirler.

Tibet Terrier Özellikleri Tibet Terrier Bakımı ve Resimleri

Karakterleri gereği diğer köpeklerle anlaşmakta biraz zorlanabilirler ama başka evcil hayvanlar ile daha rahat anlaşabilmektedirler. Eğitilebilirlik seviyeleri oldukça yüksek olduğundan içeride bakıma da oldukça uygundur. Çocuklarla olan iletişimi, koruma içgüdüsü ve oyuncu ruhları bu ırkı ev ortamına elverişli hale getirmektedir. Yalnızca, bazı dönemlerinde gereğinden fazla havlayabilmektedirler. Kişilikleri iyi huylu, sevgi dolu, zeki, cesur ve bazen de dik başlı olarak tanımlanabilir.

7 Yorum var

  1. Eren YURDUSEVEN 11 Mart 2018
  2. çiçek 11 Ağustos 2017
  3. Seyid Ahmed 28 Mart 2017
  4. Soner 4 Mart 2017
  5. Gamze Ocak 30 Ekim 2016
  6. AHMET 8 Ekim 2016
    • Zeynep 7 Kasım 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın