Whippet Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Whippet Tazılar türünde köpek türüdür.Sizlere bu konumuz içersinde Whippet Özellikleri, nasıl bir köpektir? bakımı hakkında bilgi sunacağız.

Zarif ince bir yapıda köpektir.İnce olmalarına rağmen aslında çok dayanıklı köpeklerden biridir.Sıkca kısa tüyleri bulunur.Burun kısmı uzunca bir şekildedir ve başın görünümü farklıdır.Minyatür bir yapıdadır.Kıvrık bir kulağa sahiptir derince bir göğüs yapısı vardır uzunda bir sırt ile eşleşmektedir.Midesi içeri çekik durumdadır.

Whippet Özellikleri, Whippet Nasıl Bir Köpektir?

Hareketli yapısı ve iyi huylu olması nedeniyle sevilirler.Ev içersinde besleyenler için çok sakin yapıdadır ve çoğunlukla çok sessiz bir köpektir.Eğitimi çok dikkatli yapılması tavsiye edilir sert bir eğitim onun zarar görmesini hem fiziki açısından hemde ruh açısından etkiler.Oyunlarla ilgili eğitim bu köpeği memnun eder ve bu yönde ilerlenmelidir.Başı buyruk hareket etmesi nedeniyle zeki bir köpek olmuş olsada kendi başına çoğu zaman söz dinlemeden hareket eder.Kızdırılmadıkları sürece çocuklarla iyi anlaşabilirler.Sert oyunlarda çocuklara karşı hırçın hale gelebilir.Kokusu olmayan temizce bir cinstir.Bekçilik açısından son derece başarılıdırlar yabancılarla arası kuşkucudur.Diğer köpeklerle arası son derece iyi olmasına rağmen kedilerle arası iyi değildir onları kovalamayı çok severler.Eğer küçük yaşlardan itibaren kedi ile beraber büyümüş olursa sorun çıkarma oranı düşüktür.Av köpeği olarakta eğitilme durumu vardır.

Whippet Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Çok şirin karakter özellikleri nedeniyle iyi bir ev köpeği olmaya uygundur.Tazı grubundan olması dolayısıyla çok iyi bir koşucudur hedefe çok kısa sürede ulaşmaktadır.Tuvalet eğitimi konusunda problem yaşanabilmektedir.

Whippet özellikleri bu şekildedir.Genel yapısı sakindir ve ev köpeği için çok uygundur.

Yükseklik Erkekde 47 cm
Yükseklik Dişide 44 cm
Kilo Erkekde 8 – 12 Kg
Kilo Dişide 5 – 9 Kg

12-14 yıl yaşayabildikleri görülmüştür.

Soğuğa karşı ise dikkat edilmesi gerekir.Kışın özellikle üşüyebilir ve kıyafet giydirilmesi şarttır.Egzersiz ihtiyacı giderilirse apartmanda rahatlıkla beslenebilir.Egzersiz ihtiyacını gidermek için çok güvenli alan seçilmeli ve orada koşu yapması sağlanmalıdır.Düzenli fırçalanarak tüylerinin bakımı sağlanmalıdır.

Kökeni İngiltere’ye dayanan bir köpektir.İtalyan tazısı ile Terrier melezlenerek üretilmiştir.Hızlı bir koşucudur.Bu köpeklerin hızının 60-70 kmye çıktığı söylenmektedir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın