Xoloitzcuintli Cinsi, Xoloitzcuintli Özellikleri ve Bakımı

Xoloitzcuintli (Türkçe telaffuzu; Soloitsukuintli) köken olarak Meksika ve Orta Amerika kökenlidir ve bu bölgede  “doctor” takma ismiyle popüler olarak tanınmaktadır. Ülkemizdeyse zor tellafuzu nedeniyle bizler genellikle kısaca “Xolo/Zolo” olarak telaffuz ediyoruz. İlk bakışta Xoloitzcuintli’lerin kesinlikle çekici bir görünümü olmadığını söyleyebilmek mümkün. Buruşuk alnı, kendine has göz yapısı ve anteni andıran kulak tipiyle ve Mohawk kafa yapısıyla kesinlikle etkileyici bir görünümleri yok. Hatta birçok yabancı kaynakta dahi bu köpeği sahip olduğu fiziksel özellikleri nedeniyle yalnızca annesinin sevebileceği konusunda yaygın espriler yer alıyor.

Xoloitzcuintli Cinsi, Xoloitzcuintli Özellikleri ve Bakımı

Fakat bu cinsi önemli kılan dış görünüşünden ziyade Xoloitzcuintli’nin sahip olduğu diğer özellikler. Özellikle tüysüz yapısı Xoloitzcuintli cinsi köpekleri köpek alerjisi olan veya köpek tüyleri yüzünden sürekli hapşırmak zorunda kalan sahiplerini rahatlatan cinsten bir köpek. Ayrıca tüysüz olması kaslı görünütüsünün daha kolay ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Her ne kadar bir kısım bu köpei “tatlı” olarak değerlendirse de gerçek bir yetiştiricinin elinde korkunç görüntülerinin olabildikleri kesin.

Xoloitzcuintli Boyutları

Xolo’lar günümüzde 3 farklı boyutta bulunuyor. Bu boyutları sayesinde bahçeden eve kadar her tip köpek yetiştiricisine hitap eden bir köpek haline geliyor. İlk ve en küçük boyutu “Toy” olarak adlandırılır. Bu ölçüdeki Xolo’lar 35 ile 30 cm arasında büyüklüğe sahiptir. Orta boyuttaki Xolo’lar ise 35-45 cm arasında uzunluğa sahiptir. Bu ırkın en büyük olan tipiyse 150 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Genel olarak bu ırkın 30 ile 100 cm arasında değişen boyutlara sahip olduğu yorumunu yapabiliriz.

Xoloitzcuintli Bakımı

Xoloitzcuintli Cinsi, Xoloitzcuintli Özellikleri ve Bakımı

Xoloitzcuintli’nin tüysüz bir deriye sahip olması onları ne yazık ki bakım açısından daha kolay bir hayvan haline getirmiyor. Öyle ki Xoloitzcuintli’ler haftalık olarak banyo yapma ihtiyacı hissediyor. Ayrıca derilerine nazik şampuan ürünlerin veya yağların uygulanması gerekiyor. Bir diğer önemli konu da daha evinize sokmadan önce Xoloitzcuintli’nin aşısını ve kurt aşısını yaptırmış olmanız gerekiyor. Xoloitzcuintli’lerin tırnakları da kolayca uzayabilmektedir. Genelde zeminde tırnaklarının sesi duyulduğu anda kısaltma işleminin yapılması gerekmektedir.

 

 

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın