Av Köpekleri

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Beauceron Kökeni

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Beauceron, tarih kayıtlarına göre kökeni 16. yüzyıla dek dayanan köpek ırklarından biridir. Rönesans dönemindeki birçok el yazmasının içerisinde adıyla yer alan bu köpek ırkının iki farklı ırk olarak geliştirildiği düşünülmektedir. Resmen ilk defa Beauceron köpek ırkı 1863 yılında merkezi Paris’te gerçekleştirilen bir köpek fuarında Pierre Megnin sayesinde tanıtılmış ve bundan kısa bir süre sonra da cinsin adı ve standartları kabul edilerek resmen bir cins olarak adı kararlaştırılmıştır. O zamanki Beauceron cinsiyle bugün görmüş olduğumuz Beauceron ırkları arasında bazı farklılıklar vardır ki, 19 yüzyıl başlarından günümüze kadar geçen süreç içerisinde bu köpek ırkı kötü hava koşullarına dirençli olması için geliştirilmiş ve daha güçlü bir form kazandırılmıştır.

Kaslı ve güçlü bir yapısı olan Beauceron cinsi köpekler vücut yapılarının aksine oldukça çeviktirler. Tarih sahnesi boyunca Fransa’da av köpeği, bekçi köpeği gibi çeşitli amaçlarla kullanılan bu ırk savaş sahnelerinden de hiçbir zaman eksik edilmemiş ve Fransız ordusu bu köpek cinsini savaşlarda oldukça sık kullanmıştır.

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

İkinci dünya savaşına kadar yalnızca Fransa sınırları içerisinde popülariteye sahip olan bu köpekler savaş sonrasında diğer milletler tarafından da tanınmış ve kendi ülkelerine götürülmesi sonucunda tüm dünyada tanınan ve popüler köpek ırklarından biri haline gelmiştir. Öyle ki Amerikan Kennel Club, Beauceron’ı 11 Şubat 2007 yılında Westminster Kennel Club Dog Show ise 2008 yılında bu köpeği resmen bir çoban köpeği ırkı olarak kabul etmiştir. Savaşçı ve cesur yapısının yanı sıra bu köpekler oldukça itaatkar olma özelliğine sahiptirler. Götürdükleri birçok ülkede çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılan Beauceron’lar refakatçi köpekler ve pet hayvanları olarak da yetiştirilmektedir.

Beauceron Özellikleri

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Beauceron, son derece iri ve kaslı yapılı bir o kadar da atletik fiziki yapıya sahiptir. İriliğin hantallaşmaya neden olmadığı nadir köpek ırklarından biri olan Beauceron’lar oldukça güçlü ve caydırıcı bir dış görünüşe sahiptir. Kulakları baş bölgesinin üst kısmındadır ve kesilerek daha dik görünümlü kulaklara sahip olmaları sağlanır.

Doğal kulak yapısı da köpeği rahatsız etmediği için doğal olarak kalmasında bir sorun yoktur. Oldukça düz bir boyun yapısı vardır ve boyunu gövdesiyle uyum içerisinde görünüme sahiptir. Yumuşak ve ince tüylere sahip Beauceron’lar çoğunlukla siyah, kahverengi, gri olarak iki farklı renk birleşimiyle görülmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 32 – 45 kg / Dişilerde 30 – 39 kg
Boy: Erkeklerde 65 – 70 cm / Dişilerde 61 – 68 cm
Yaşam Süresi: 10 – 12 yıl

Beauceron Karakteri

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

 • Yıllarca savaşlarda, koruma alanlarında ve daha birçok caydırıcı görevde kullanılan Beauceron köpekler cesurluk özellikleriyle öne çıkmaktadırlar.
 • Koruma iç güdüleri oldukça ağır basan bu canlılar sahiplerine karşı son derece sadık ve itaatkardır.
 • Korkutucu dış görünümü ve düşünülenin aksine Beauceron’lar sakin ve sessiz bir mizaca sahiptir.
 • Doğru şekilde eğitilebilirse sakinlik mizacı kolaylıkla korunabilir ve Beauceron’ın oldukça dost canlısı bir köpek haline gelmesi sağlanabilir.
 • Beauceron cinsi köpekler boyutları, enerjileri ve yapıları nedeniyle daha çok bahçede beslenmek için uygun olan fakat daire yaşantısına uygun olmayacak olan köpeklerdir.
 • Oldukça asil ve sadık bir köpektir.
 • İz sürme, koruma ve çeviklik konusunda oldukça iyidir. Aynı zamanda ideal bir bekçi köpeğidir.

Beaucreon Bakımı

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Fiziksel yapısı nedeniyle bu köpek cinsleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak aktivite ihtiyacı yüksek olan köpeklerdir. Çoğunlukla değişiklikten hoşlanırlar ve uzun yürüyüşlere bayılırlar. Enerjilerini tam olarak atabilmeleri ve iç güdülerini tatmin edebilmeleri için bu köpeklerle oynamanız ve mümkünse bahçe gibi güvenli ortamlarda koşmalarına izin vermeniz gerekir. Bu köpeklerin bahçeli bir evde yaşaması uygundur.

Kısa, yumuşak ve tek katlı olan tüylerinin tıraş edilmesine gerek yoktur ancak ortalama olarak tüyleri dökülebileceği için haftada bir veya iki defa tüylerini fırçalayarak ölü tüylerin toplanması fazlasıyla yeterli olacaktır. Tüy döküm zamanları geldiğindeyse düzenli olarak tüylerinin fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

Beaucreon Sağlığı

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler çevik ve sağlıklı bir ırktır. Ortalama bir köpek ömrü kadar yaşam sürebilmektedir. Bunların yanı sıra yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; mide dönmesi, kalça çıkığı, doğumsal kalp rahatsızlıkları olarak sıralanabilir.

Beaucreon Çocuklarla İlişkisi

Beauceron Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler için sosyal bir köpek demek yanlış olmayacaktır. Bu köpekler çocuklarla çok iyi anlaşan bir mizaca sahiptir. Hatta onlarla oyun oynamaktan da büyük keyif almaktadır. Bunun yanında yabancılarla da iyi anlaşan bir ırktır.

Tüm bunların yanında diğer hayvanlarla ve köpeklerle de iyi anlaşmaktadır. Bu köpekler genelde saldırgan tavırlar sergilemez ancak koruyucu olabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9

Summary

Beauceron cinsi köpekler, aslen Fransa kökenlidir ve geçmişte Fransa’da pek çok görevde yer almıştır. Oldukça kaslı bir köpek olan Beauceron ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu