Av Köpekleri

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Borzoi Kökeni

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Rusya ülkesi çıkışlı bir köpek türü olan ve ayrıca ”Rus Kurt Avcısı” olarak da bilinen Borzoi köpek cinsi, birçok özelliklere sahip olması sayesinde Orta Çağ dönemlerinden günümüze kadar başta Rusya olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde avcı köpek olarak tercih edilmektedir.

Bu köpeklerin 1600’lü senelerde Arabistan’dan Rusya’ya getirildiği bilinmektedir. Bunun üzerine Rusya’da ilgi çekmeyi başarmış olan bir köpek haline gelmiştir. Daha sonra Rusya’daki çoban köpekleriyle çiftleştirilerek iklime uygun hale getirilmiştir. Buradan da Avrupa’ya yayılmıştır.

Borzoi Özellikleri

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler boyut olarak oldukça büyüktür. Ayrıca orantısız bir vücut hatlarına sahiptir. Kafası vücuduna oranla oldukça küçüktür ve yüz hatları uzundur. Kulakları ise sarkık bir biçimde durur.

Bu köpekleri tüyleri oldukça uzundur. Tüy yapıları ise ipeksi, tel tel ve dalgalı biçimdedir. Bu tüylerin profesyonel bir tıraşa ihtiyacı vardır ve bakımının yapılması oldukça önemlidir. Tüylerinin rengi ise siyah lekelerle beraber beyaz, altın sarısı, pas rengi ve gri renkte olabilir.

Borzoi köpek cinsinin belirgin özelliklerinden biri de, yapı itibariyle soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olabilmesidir. Bu sayede en zorlu hava koşullarında dahi, uzun süreçli olarak avlanabilmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 34 – 48 kg / Dişilerde 27 – 41 kg
Boy: Erkeklerde 71 cm / Dişilerde 66 cm
Yaşam Süresi: 10-12 yıl

Borzoi Karakteri

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

 • Borzoi köpek cinsi, uysal karakterist yapısı sayesinde kolayca eğitilebilmektedir.
 • Borzoi köpek cinsini iyi bir eğitim sürecinden geçirdiğinizde size karşı son derece sadık ve itaatkar olacağını belirtmekte fayda görmekteyiz.
 • Borzoi köpek cinsinin belirgin özelliklerinden biri de, oyuncu bir karakter yapısına sahip olmasıdır. Bu sayede, Borzoi köpek cinsi çocuklarınız ile iyi düzeyde dostluklar kurabilir ve onlar ile günlük olarak oyun oynayabilmektedir, ancak dikkatli olunmalıdır. Bazı durumlarda saldırganlaşabilir.
 • Borzoi köpek cinsi özelliklerinden biri de, sıcakkanlı ve korunma içgüdüsü oldukça gelişmiş olmasıdır. Bu sayede Borzoi köpek cinsi iyi bir eğitim sonrasında size ayrıca iyi düzeyde güvenlik hizmeti de sunması söz konusu olabilmektedir.
 • Borzoi köpek cinsi, ayrıca diğer köpekler ile de iyi düzeyde dostluk bağları kurabilmektedir.

Borzoi Bakımı

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Eğer yeteri kadar egzersiz imkanı sağlanırsa apartman yaşantısına adapte olabilir. Ev içerisinde çok sessiz davranan bir köpektir, ancak enerjik olduğu için bol bol yürüyüşe ve koşuya çıkması gerekmektedir. Bu köpekler bahçeli bir evde beslenirse çok daha mutlu olacaktır. Ayrıca açık alanlarda tasmasız gezdirilmemelidir.

Borzoi köpekleri çok iyi bir koşu köpeği olabilir. Hatta bisiklet sürerken size eşlik edebilir, ancak bu aktivite sırasında önüne avlayabileceği bir hayvan çıkarsa ona doğru saldırabilir. Bu yüzden dikkatli davranılmalıdır.

Bu köpeklerin tüylerinin bakımı da oldukça önemlidir. Düzenli olarak tüylerinin bakımının yapılması gerekir. Büyük bir köpek olduğu için banyo yaptırmak zor olabilir. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir veya kuru şampuan ile temizlenebilir. Bir diğer önemli detay ise parmak aralarındaki tüylerin kesilmesidir. Ayrıca mevsim değişimlerinde çok tüy dökmektedir.

Borzoi Sağlığı

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler oldukça çevik ve sağlıklı bir köpektir, ancak bir takım sorunları olabilir. Borzoi ırkı ilaçlara karşı duyarlı olabilir. Aynı zamanda yemeklere karşı da seçici olan bir köpektir. Bunun yanı sıra mide dönmesine yatkın olan bir köpektir.

Borzoi Çocuklarla İlişkisi

Borzoi Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Borzoi köpekleri sosyal bir mizaca sahip değildir. Eğer çocuklarla beraber büyüdüyse onlarla iyi anlaşabilir. Aksi halde kesinlikle çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. Bunun yanında yabancılara karşı mesafeli davranış sergilemektedir.

Borzoi köpekleri diğer köpeklerle anlaşabilmektedir, ancak avlanma güdülerine sahip olduğu için diğer hayvanlara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir. Bu yüzden gezdirilirken tasma kullanılmalıdır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.6

Özet

Borzoi ırkı genel olarak sadık ve uysal bir köpektir. Genelde duygularını belli etmeyen bir yapıya sahiptir. Borzoi ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu