Av Köpekleri

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı – Nasıl Bir Köpektir?

Amerikan Bulldog KökeniAmerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpeğin kökeninin aslında İngiltere’den geldiği söylenmektedir.İngiliz Bulldog genleri ile oynanmış ve daha iri bir köpek ortaya çıkmıştır. Bu üretilen köpekler daha uzunca bacakları olan ve hızlı bir köpektir. Bu köpek avcılıkta çok yoğun şekilde kullanılmıştır. Amerikan çiftçileri onu üretme kararı vermiştir. Bunun üzerine Amerika’da üretilen bir ırk haline gelmiştir. Çalışmayı seven, çok koruyucu ve akıllı bir köpektir.

Çiftliklerde sığır çobanlığı için kullanılan bu yeni ırk, aynı zamanda iyi bir av köpeği olduğunu da kanıtlamıştır. Yaban domuzu, ayı gibi büyük hayvanların avlarında çok güvenilen ve ihtiyaç duyulan bu ırk akıllı, güçlü, koruyucu özelliği ile de çok tercih edilen bir ırk olmuştur. Günümüzde daha çok trekinglerde yardımcı köpek olarak ve av köpeği olarak kullanılsa da, çok iyi bir arkadaş köpek olduğunu da kanıtlamıştır.

Amerikan Bulldog Özellikleri

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

En belirgin özelliği büyük başı ve güçlü çeneleri olan Amerikan Bulldog, kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Özellikle erkekleri dişilere göre daha iri ve kaslı görünürler. Gerekli durumlarda 2 metre yüksekliğe sıçrayabilen bu köpek, kaslı ve iri cüssesine rağmen çok estetik ve çeviktir. Tüyleri kısa ve serttir. Bu sayede bakımı da çok kolay olmaktadır. Kondisyonunu koruyabilmesi için, düzenli egzersiz ve yürüyüş şarttır.

Kas yapısı hemen kendini belli eder. Son derece büyük bir köpek olmasına rağmen oldukça hareketli bir hali vardır. Alnı geniş yanakları ise kaslıdır. Kulaklarının yapısı sivri dik bir halde olabilmektedir. Erkekleri dişilerine göre daha kaslı bir fiziğe sahiptir.

Ağırlık: Erkeklerde 32 – 54 kg / Dişilerde 27 – 45 kg
Boy: Erkeklerde 55 – 70 cm / Dişilerde 52 – 65 cm
Yaşam Süresi: 16 yıl

Amerikan Bulldogun Karakteristik Özellikleri

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

 • İnsanlara karşı çok sakin ve sıkılgan bir yapıya sahip olan Amerikan Bulldog, genellikle başka köpeklere karşı da sakin yaklaşımdadır.
 • Bu cesur ve sert köpek çok gerekmedikçe ve tehlike hissetmedikçe, saldırgan olma yanlısı değildir.
 • Bilhassa çocuklara karşı çok ilgili ve sevecen olan bu köpek, aynı zamanda aile bireylerini korumak içinde gerekli tüm özelliklere ve içgüdüye sahiptir.
 • Gerekirse vahşi hayvanlarla bile dövüşebilecek gücü ve cesareti vardır.
 • Çok kolay eğitilebilen Amerikan Bulldog, çok itaatkar ve sevecendir. Ancak yanında aile bireyleri varken, yabancılara karşı çok yakın davranmaz ve bazen agresif olabilir.
 • Bunun en büyük sebebi koruma içgüdüsüdür.
 • Sahipleri ile birlikte olduğu her an, mutlu olan bir cinstir.
 • Saldırganlık halleri diğer Pitbull ve Stafford terrierlere benzememektedir.

Amerikan Bulldog Bakımı

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Amerikan Bulldog Evde beslenir mi? diğer birçok köpek cinsinde olduğu gibi egzersizleri yeterince yapılabilirse ev hayatına uygundur. Fakat mutlu olması için bahçeli ev daha şarttır. Bu köpeklerin yoğun egzersizlere ihtiyacı yoktur. Genel olarak günlük hafif yürüyüşler ve egzersizler yeterli olacaktır.

Amerikan Bulldog ırkının tüyleri kısa olduğu için bakımı da kolaydır. Uygun bir tarakla taranabilir.Aynı zamanda yıkanmaya çok ihtiyaç duyan bir ırk değildir. Bakımı yormayacak olan köpeklerden bir tanesidir.

Amerikan Bulldog Sağlığı

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler oldukça sağlıklı bir forma sahiptir. Genel olarak genetik bir sorunu bulunmayan bu köpeklerin boyları büyük olduğu için kalça çıkığı görülebilir. Bunun haricinde bilinen bir yatkın olduğu hastalık yoktur. Aynı zamanda ortalama bir köpeğe oranla çok daha uzun süre yaşayabilmektedir.

Amerikan Bulldog Çocuklarla İlişkisi

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler her ne kadar agresif bir görünüme sahip olsa bile kısmen sosyal bir yapıdadır. Özellikle çocuklara karşı çok sıcakkanlı bir köpektir. Hatta zaman zaman beraber vakit geçirmekten bile büyük keyif almaktadır. Ancak koruma içgüdülerinden dolayı yabancılara karşı agresif tavırlar sergilemektedir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.2

Özet

Amerikan Bulldog ırkı, her ne kadar agresif bir görünüme sahip olsa da oldukça yumuşak bir mizaca sahiptir. Aynı zamanda büyük ve kaslı görünümüyle oldukça hacimli durmaktadır. Amerikan Bulldog hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Çok iyi bı yazı olmuş harika bı site. Köpeklere dair herşey var. Tebrik ediyorum bu siteyi yapanları.

 2. ama babam yanına gittiğinde çıldırıyor çünkü babamı çok seviyor.
  Bu bizi sevmiyor anlamına gelmiyor.

 3. gerçekten bayıldım benimde bir amerikan bulldogum var. Gerçekten iyi veeş güçlü hayvanlar köpemin adı ateş aynı yazdığı gibi bir köpek ancak yanlış yazılmış bu köpeğin çocuklara karşı çok iyi bir köpek bazen değil bizim köpek her zaman uysal ve çocuklara karşı bazen değil her zaman böyle onu çok seviyorum oda beni

  Örneğin:Bir gün yanına gittim ve direk kafasını eğiyordu. Sevmem için ve sevdir dikten sonra kaldırdı kafasını.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu