Av Köpekleri

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Cesky Terrier Kökeni

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Cesky Terrier, 1963 de FCI tarafından kabul görmüş bir ırktır. Frantisek Horak’ın çabaları sayesinde günümüze kadar gelmiş olan bu ırk, kovuklarda yer alan fare ve tilkileri avlaması amacı güdülerek üretilmiştir. Frantisek Horak üretime geçmeden önce nasıl bir köpek yaratmak istediği üzerinde düşündü. Üreteceği köpek ırkının tüyleri diğer Terrier türlerinden daha yumuşak olsun istiyordu ve kafa yapısını biraz daha farklı düşünmüştü. İstediği köpeğin kafası dar olacaktı ve göğüslü bir canlı ortaya çıkaracaktı. Eğer işler istediği şekilde giderse köpeği inlere ve kovuklara sokmak daha kolay olacaktı.

Av köpeği olmasının yanı sıra kendine iyi bir ev arkadaşı da arayan Horak, köpeğin iyi ve yumuşak huylu olmasına da dikkat etmiştir. Nitekim üretimde başarılı oldu ve günümüz Cesky Terrier’ini üretti. Cesky Terrier ilk defa 1987 de Amerika’ya ithal edildi.

Cesky Terrier Özellikleri

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Irkın özellikleri hakkında konuşmak gerekirse, işe ilk olarak isminden başlamak gerekiyor. Cesky Terrier aynı zamanda Bohamian Terrier olarak da bilinir. Köpeğin fiziki özellikleri diğer köpek ırklarına göre devasa farklılıklar göstermektedir. Bu köpeğin bacakları kısadır ve orta uzunlukta bir köpektir. Kafa yapısını incelerken ilk olarak gözünüze kaşlarla çevrili bir surat takılacaktır. Sık sakalları ve bıyıkları da yüzünde mevcuttur, yüzü uzundur. Belirli bir alın çıkıntısı bulunmaktadır. Kulakları üçgen şeklinde ve kafaya yakın konumda, aşağı doğru bakar durumdadır.

Cesky Terrier’lerin göz rengi, dudak rengi ve burun rengi deri renklerine göre değişkenlik göstermektedirler. Deri rengi kahverengi olan köpeklerdin gözleri sarı, gri renk olanların ise gözleri kahverengidir. Aynı bunun gibi derisi kahverengi olan köpeklerin burun ve dudakları ciğer rengi, mavi gri köpeklerin kiyse siyahtır.

Tüyleri genel olarak dalgalı ve ipeksi yumuşaklığa sahiptirler. Yavrular siyah tüylü olarak meydana gelseler bile ten renkleri beyaz, sarı ve ten rengi lekelerle kaplı haldedir ve genele vurulduğunda gri mavidir. Tüylerinin renklerinin oturması için köpeğin 2 yaşını geçmiş olması gerekmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 6-9 kg / Dişilerde 6-8 kg
Boy: Erkeklerde 27-35 cm / Dişilerde 27-33 cm
Yaşam Süresi: 12 -15 yıl

Cesky Terrier Karakteri

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

 • Cesky Terrier tam bir evcil köpektir.
 • Sahibine ve ailesine karşı sevgi dolu ve sadıktır.
 • Oyun oynamayı çok sever.
 • Bütün vaktini çocuklarla oyun oynayarak geçirebilir.
 • Buradan anlaşılacağı üzere çocuklarla arası çok iyidir.
 • Yavruyken sosyalleştirildiği takdirde dışarıdaki aile ve yabancılara karşı da samimi olur.
 • İnsanları sever ve onlara ılımlı yaklaşır.
 • Bunun dışında evde ve dışarıda bulunan diğer canlılarla da iyi anlaşır ve uyum sağlar.
 • Totalde bir koruyucu köpektir fakat saldırgan değil aksine sakindir.
 • Zaman zaman inatçı ve kavgacı yapısını bastıramayabilir.
 • Oldukça cesur ve sabırlı bir köpektir.
 • İtaat etmeyi sever ve sahibine sadık bir köpek ırkıdır.

Cesky Terrier Bakımı

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Cesky Terrier’in bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Uzun ve dalgalı türlerine gereken bakım yapılmazsa tüyleri düğüm düğüm olabilir, görüş alanını işgal edebilir ve köpeği rahatsız edebilir. Köpeği genel olarak haftada bir kere fırçalamanız yeterli olacaktır fakat uzun tüyleri olan kısımlar haftada en az iki kere fırçalanıp temizlenmesi gerekmektedir. Parmak aralarındaki ve kulak içindeki tüyleri almanız ve bu bölgelerin de bakımını yapmanız gerekmektedir. Bu ırk uzun tüylere sahip olmasına rağmen yıl içinde çok az tüy döker.

Genel olarak kendi kendine yetebilen bir köpek olduğu için günde bir egzersiz Cesky Terrier için yeterli olacaktır. Gün içindeki hareketliliği, sportif oluşu ve oyun oynama arzusu nedeniyle çok fazla hareket etmekte ve egzersiz ihtiyacının büyük bir kısmını kendi başına halledebilmektedir. Sakın ola çok hareketli diye egzersizi yaptırmaktan vazgeçmeyin çünkü gün içinde sizinde onunla ilgilenmeniz köpeğinize iyi gelecek ve onu daha çok mutlu edecektir.

Cesky Terrier ev ve apartman hayatı için rastlanabilecek en ideal köpek ırkıdır. Evde olmaktan sıkılmaz, eve çok kolay aşina olur, ev içinde orta düzeyde hareketlilik gösterir, eşyalara zarar vermezler. Bunların dışında ağaçlık alan ve büyük arazilerde koşmaktan muazzam derecede keyif alırlar çünkü açık alanda istedikleri şekilde oyun oynayıp, kendilerini mutlu edebilirler. Yürüyüşle çıkmaya bayılırlar, uzun tasmalı yürüyüşleri tercih ederler. Orta tempo bir yürüyüş onlar için en ideal olanıdır.

Cesky Terrier Sağlığı

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel anlamda sağlıklı bir ırktır, ancak kas kramplarına maruz kalabilir. Bu durum geçicidir ve hayati bir önem taşımamaktır. Bunun yanında kalça çıkığı, patella, PLL, tiroid sorunları ve göz hastalıkları görülebilir.

Cesky Terrier Çocuklarla İlişkisi

Cesky Terrier Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Zaman zaman onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Çocuklu aileler için sorun çıkartacak bir ırk değildir. Bunun yanında yabancılara karşı mesafeli olabilir ancak zarar vermeyecek bir ırktır.

Aynı şekilde diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla anlaşabilen bir mizaca sahiptir. Genel olarak agresif bir köpek değildir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Summary

Cesky Terrier ırkı oldukça sevgi dolu ve sadık bir köpektir. Bu köpeklerde bazen inatçılık ve agresiflik görülebilir. Cesky Terrier ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu