Av Köpekleri

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bilinen en çok yönlü spor aşığı köpeklerden biri olan şık ve muhteşem Kurzhaar (Alman Shorthaired Pointer), aynı zamanda iyi bir aile arkadaşı olarak da öne çıkan mükemmel bir av köpeğidir. Tüylü ve tüysüz hayvanları avlar ve hatta geyikleri bile izler. Akşam kanepede yanınızda kıvrılır ve çocuklarla oynamayı çok sever. Avcı olmasanız dahi Kurzhaar sizinle yürüyüş yapmaktan veya koşmaktan mutlu olacaktır.

Kurzhaarlar ailelerine sıkı sıkıya bağlanan mutlu ve eğitilebilir evcil hayvanlardır. Koşmak, yüzmek, organize köpek sporları gibi fiziksel aktivitelere her zaman hazırdırlar. Aslında, bir insan arkadaşıyla dışarıda vakit geçirirken ne yapıyorsanız bu köpek cinsiylede aynısını yapabilirsiniz.

Kurzhaar Kökeni

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Kurzhaar köken olarak Almanya’ya dayanan bir köpektir. 1700’lü yıllarda bu köpek ırkını oluşturabilmek adına birçok köpek ırkı çaprazlaması denenmiştir. Nihayetinde günümüzdeki Kurzhaar üretilmiş ve o günlerden beri popülerliğini korumaktadır.

Bu köpeğin üretimi 19. yüzyıllar civarında olmuştur. Alman avcılar iyi derecede koku alabilen bir köpeğe ihtiyaç duyduklarını düşündükleri bilinmektedir. Hem kuş hemde diğer memelileri getirebilecek bir köpek arayışına girdiler ve sonucunda böyle bir köpek ortaya çıktı.

Üretilen bu ırk hem yarışmalarda hem avda oldukça iyi işler çıkartmayı başardı. Aynı zamanda aile köpeği olarak da adından söz ettirmektedir.

Kurzhaar Özellikleri

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Kurzhaar ırkı av kategorisinde yer alan bir köpektir. Kurzhaar kısa tüylü ve burun kısmı kısa bir yapıda olan köpektir. Burun kısmındaki uzunluk kafatasındaki uzunluk ile eşit derecede olması gerekir.

İngiliz Pointer ile arasında bariz farklar vardır. En önemli farklardan biri alın kısmı çok fazla belirgin yapıda değildir. Badem şeklinde gözleri vardır ve burun rengi ise kahverengi renktedir. Burnu iri yapıdadır. Kulakları geniş ve yapışık vaziyettedir. Kısa ama çok sık tüyleri vardır. Renk olarak ciğer renginde ve beyaz renginde bulunur.

Ağırlık: Erkeklerde 25 – 32 kg / Dişilerde 20 – 27 kg
Boy: Erkeklerde 59 – 64 cm / Dişilerde 53 – 58 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Kurzhaar Karakteri

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Kurzhaar özellikleri açısından en enerjik köpeklerden biridir.

🔸 İtaat etmeye çok hevesli olmasının yanı sıra zeki bir köpektir.

🔸 Neşesi yerinde bir köpektir, çocuklarla arası iyidir.

🔸 Sahibine ve ailesine çok sadıktır ve koruyucudur.

🔸 Yapısı gereği yapacak bir işe sahip olmaktan zevk alır.

🔸 Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenir.

🔸 Onu bir köpek anaokuluna kaydettirmek harika bir başlangıç olacaktır.

🔸 Oldukça enerjik bir yapısı vardır, egzersizleri karşılanmadığı zamanlarda huzursuz bir köpek olacaktır.

🔸 Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar, eşyaları parçalama huyları görülebilir.

🔸 Kendine uygun, sakin, kendinden emin ve tutarlı eğitim sağlayabilecek bir sahibe ihtiyacı vardır.

🔸 Dişi ve erkekleri arasında bir takım farklar vardır erkekler dişilere göre biraz daha agresif yapıdadırlar.

🔸 Av ve Show için üretilenler olanlar ikiye ayrılmaktadır. Av için üretilenler daha hareketlidir.

🔸 Tutarlı bir liderlik dengesi ile birlikte yeterli zihinsel ve fiziksel aktivitelerin iyi ayarlanmış olmasıyla, sabit fikirli olsalarda Kurzhaarlar diğer köpekler ve kedilerle iyi geçinecektir.

🔸 Kurzhaar ırkı, av köpeği olması nedeniyle havlamayı sevmektedir.

Kurzhaar Bakımı

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler apartman için uygun bir köpek değildir. Sosyal yaşantısı aktif olan ailelerle çok daha mutlu olacaktır. Apartman bahçesinde beslenmesi uygun olabilir. Bahçeden kaçmaması için bahçe duvarlarının 2-3 metre yüksekliğinde olması gerekmektedir.

Egzersiz bu köpekler için çok çok önemlidir. Normal bir ailenin gerektirmiş olduğu egzersizden çok daha fazla egzersize ihtiyaç duyar o nedenle almadan önce çok iyi şekilde karar vermelidir.

Kısa tüyleri nedeniyle ev içinde bakıldıkların çok kir tutmayacak olsalarda, aktif oldukları için haftalık banyo yaptırılmaları gerekebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Kurzhaar rutin bakımları olarak kısa tüyleri nedeniyle kolay bir bakımı vardır. Haftada 1 kez güzelce tüy bakımının yapılması gerekir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Av sonrası ayaklarının kontrol edilmesi gerekir. Patilerini aktif olarak kullandıklarından pati bakımlarını yapmakta önemlidir. (Köpeklerde Pati Bakımı)

Kulaklarını da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Sosyalleşme her köpekte olduğu gibi bu cins içinde önemlidir. Ne kadar aktif olarak enerjisini harcasada yabancı köpek ve kediler için sorun oluşturabilir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Beraber yaşadığınız dostunuzun ve elbetteki sizinde sınırlanırız olacaktır. Bu sınırları belli etme ve köpeğinizi daha kolay yönlendirme doğru bir itaat eğitiminden geçer. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Ev içerisinde yada dışarısında tuvalet kazalarının yaşanmaması için gerekli tuvalet eğitimlerininde verilmesi gerekir. (Köpeklerde Tuvalet Eğitimi)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Kurzhaar Sağlığı

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Kurzhaar köpekleri genel olarak sağlıklı olarak bilinmektedir. Bu köpeklerin hastalıkları genellikle genetik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar; epilepsi, hermaphrodism, lymphedema, entropion, mide dönmesi olarak sıralanabilir.

Kurzhaar köpekleri ayrıca midenin aniden şiştiği ve sıklıkla büküldüğü yaşamı tehdit eden bir durum olan şişkinlikten de etkilenebilir  .

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Kurzhaar Beslenmesi

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Tüm köpek cinslerinde olduğu gibi Kurzhaar cinsi köpeklerde hem etobur hem otoburlardır. Günlük aktiviteleri çok yüksek olduğundan iki öğüne bölünmüş 4 fincan kaliteli kuru mama verilmesi yeterli olacaktır.

Eğitimlerin ve bakımların ardından vereceğiniz ve köpeğinizin çok sevdiği ödül mamalarını da bulundurmanız gerekir.

Ara öğünlerde köpeğinizin sevdiği konserve mamaları vererek ona ikramlar sunabilirsiniz. Köpeğiniz bu davranışınızın ona iltifat olduğunu anlayacaktır.

Kurzhaar Çocuklarla İlişkisi 

Kurzhaar Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler genel olarak anlayışlı bir ırktır. Diğer köpeklerle arası oldukça iyidir ve onlarla harika anlaşır. Ancak diğer hayvanlara karşı biraz daha mesafelidir. Aynı şekilde yabancılara karşı da temkinli davranışlar gösterir. Tüm bunlara rağmen çocuklarla arası oldukça iyidir ve onlarla oyun almaktan büyük keyif almaktadır.

Çocuklara aşina olmayan yetişkin kurzhaar köpeğiniz, köpeklerle nasıl etkileşim kuracağını anlayan daha büyük çocuklarla beraber bakılması daha uygundur.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin. Her iki tarafın da iyiliğini düşünerek ısırılmanın yada kulak ve kuyruk çekmenin önüne geçmek adına köpeklerle küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetlemelisiniz.

Çok sıkıldıklarında, ilginizi başka bir şeye verdiğinizde yada yalnız kaldıklarında sık havlayabilirler. Köpeğinizi havlatmak yada havlatmamak sizin elinizdedir. Onun enerjisini atabileceği köpek oyuncakları ve geniş bir bahçeye sahipseniz bir de egzersizlerini fazlasıyla yapıyorsanız havlama yönünden büyük problemler yaşamazsınız.

Çok akıllı ve zeki köpekler olduklarından eğitimleri kolay ve çabuk olacaktır. Av köpekleri içinde en iyi olanı olan Kurzhaar birazda kendi kafasına göre iş yapmaya meyilli olabilir.

Köpeğinizin uzun kemiklerinini gelişimini tamamlaması 17-20 aylık dönemleri arasında olur. Bu süre zarfından sonra sizlerle beraber ava katılabilirler.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.2

Özet

Kurzhaar ırkı aynı zamanda Alman kısa tüylü pointer olarak da bilinmektedir. Bu köpekler av konusunda oldukça yeteneklidir. Kurzhaar ırkı hakkında detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. 4 aylık erkek kurzhaarım var fermada kuyruk kaldırmıyor bu bir sorunmu yoksa büyünce düzeltirmi ?

 2. Abiler ben bu köpek cinsinden alacam da cüssesi nasıl çok mu büyük bilgi verebilirmisiniz

  1. Selamlar ayni cins siyah kopegim bulunmaktadir ihtiyaciniz var ise gorusebiliriz 0537 254 97 94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu