Genel

Köpeklerde Pati Bakımı İçin Muhakkak Yapılması Gereken 6 Şey

Köpeklerin patileri, koşmalarına, getirmelerine, yürüyüşlere çıkmalarına veya genellikle etrafta dolaşmaları için önemlidir. Dolayısıyla sağlıklı bir köpeğin patilerinin korunması ve düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir.

Patiler, darbeleri emerek, sıcaktan ve soğuktan yalıtarak ve sert zeminde destek vererek çok iş yapar. Özellikle yavruların sağlıklı bir şekilde büyümesi için patilerinin genel durumu iyi olmalıdır. Bunun için pati bakımlarını yapmanız önemlidir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberi okuyarak ve aşağıdaki adımları uygulayarak kolaylıkla köpeğinizin pati bakımını yapabilirsiniz.

#1 Köpeğin Patilerini Yalaması

Köpeklerde Pati Bakımı İçin Muhakkak Yapılması Gereken 6 Şey

Bu durum dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Eğer, köpeğiniz sürekli olarak patilerini yalıyor veya çiğniyorsa muhtemelen patileri tahriş olmuştur. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken patilerin incelenmesi ve dikkatli bir şekilde temizlenmesidir.

Çiğneme ve yalama sıklığı hızlı bir şekilde artıyorsa vakit geçmeden veterinere başvurulması gerekir. Genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan durumlardan dolayı bu durumla karşılaşılmaktadır. Özellikle; Beagle, Bichon Frise, Kaniş gibi ırklarda daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Çiğneme ve yalama Obsesif Kompulsif Bozukluğun bir işareti olabilir. Bununla beraber küçük bir kesik veya ağrının olduğunu gösterebilir. Bu davranış iyileşmeyi geciktirebilir, bu nedenle köpeğinizin pençelerine dikkat edin ve küçük yaralanmaları tedavi edin.

#2 Tırnaklarını Kesin

Eğer köpeğinizin tırnakları uzamışsa ve yürürken tırnakları yere değiyorsa tırnaklarının kesilme vakti gelmiş demektir. Köpeklerdeki uzun tırnaklar kolayca etrafa takılabilir ve yaralanmalara yol açabilir. Bununla beraber köpeğin topallamasına da neden olabilir.

Köpekler uzun tırnaklı olmaktan rahatsız oldukları için düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekir. Tırnak kesme süresinin bir sıklığı yoktur, kısaca köpeğinizin tırnakları uzadığı zaman kesmeniz gerekir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Uygun fiyata kaliteli tırnak makası almak için tıklayın!

#3 Patilerini Kontrol Edin

Köpeklerde Pati Bakımı İçin Muhakkak Yapılması Gereken 6 Şey

Tercihen dışarıda oynadıktan veya yorucu aktiviteler yaptıktan sonra pati kontrolleri yapmak önemlidir, çünkü bunlar yaralanma ihtimalinin en yüksek olduğu aktivitelerdir. Ayrıca, köpeğinizin patilerinin arasına herhangi bir nesnenin sıkışmış olması muhtemeldir.

Özellikle av köpekleri için daha da dikkatli olunması gerekir. Avlanma sonrasında muhakkak patilerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Köpeğinizin patilerini incelerken bir göz atın, kalıntıları temizleyin ve yaralanmalara dikkat edin. Köpeğinizle yaptığınız yürüyüşlerde zeminin daha yumuşak olması avantaj olacaktır.

#4 Köpek Pati Bakım Kremi

En önemli ürünlerden bir tanesi ise pati bakım kremleridir. Köpeklerin patileri çok kurursa çatlayabilir, hatta kanayabilir. Bu durumu engellemek için özel bakım kremleri kullanılmaldır.

Köpeklere bakım kremi uygularken patilerine masaj yapın ve eğer varsa yaralarını inceleyin. Köpeğiniz pati masajına olumlu tepki verdikten sonra dilerseniz tırnaklarını kesmeyi de deneyebilirsiniz.

Unutmayın ki, insanlar için üretilmiş olan nemlendirici gibi kremler köpekler için uygun değildir. Kullanıldığı taktirde köpeklerin deri ve tüy bütünlüğünü bozabilir.

Köpekler için en iyi pati bakım kremi için buraya tıklayabilirsiniz.

#5 Köpek Ayakkabıları

Bir diğer önemli unsur ise köpek ayakkabılarıdı. Bu ayakkabılar, özellikle kışın soğuktan ve yazın aşırı sıcaktan korumak için etkilidir. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden dolayı köpeklerin patilerinin zarar görme ihtimali doğrudan azalacaktır.

Bir diğer önemli konu ise köpeklerin patilerinin dışarıdaki bakterilerden korumaktır. Örneğin, rögar kapaklarından pis su taşmasından dolayı köpeğinizin patilerine bulaşabilir. Bu gibi durumlara karşı her zaman için köpek ayakkabısı kullanmak iyi bir yöntemdir.

Köpek Ayakkabısı Satın AL 

#6 Yürüyüş Alanlarını Seçin

Köpeğinizin patilerine zarar verebilecek; olan kırık cam veya keskin kalıntılar için daima önünüzdeki zemini kontrol edin. Evinizin ve bahçenizin etrafındaki alanı bu tehlikelerden uzak tutun ve sık sık inceleyin.

Şehir yaşantısında bina enkazları gibi durumlardan kaynaklı olarak köpeğinizin yürüdüğü alan içerisinde tehlikeli maddeler bulunabilir. Bununla beraber kırsal alanlarda keskin dallar ve çakıl taşları gibi maddeler görülebilir. Nerede olursanız olun daima gözlerinizi açık tutmanız gerekmektedir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu