Genel

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde en çok karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi de dış parazitlerdir. Köpeğin yaşam standartını aşağı çeken bu durum için önceden önlem alınması gerekir. Köpekleri parazitten uzak tutmak için tasma, sprey, damla veya ilaç gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Köpeklerde Dış Parazit

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Köpeklerin sağlığı için uygun yaşam standartlarını sağlamak gerekir. Örneğin, sürekli çöplerle, pis ortamlarla iç içe olan köpeklerde parazit durumu ortaya çıkabilir. Bu yüzden köpeklerin hijyenik ortamlarda bulunması gerekir.

Köpeklerin parazitten uzak durmaları için günlük bakımlarının yapılması da önemlidir. Bunun için günlük olarak taramak, düzenli veteriner hekim kontrolünü yaptırmak, banyo yaptırmak, paraziter ürünler kullanmak gerekir. Özellikle de uzun tüylü köpek ırkları için daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca yaz aylarında dış parazitlerde artış görülebilir.

Köpeklerde Dış Parazitin Sebep Olabileceği Hastalıklar

Köpeklerde parazit ikiye ayrılır. Bunlar; iç parazit ve dış parazittir. Adından da anlaşılacağı üzere dış parazitler, köpeklerin tüylerinde ve derisinde bulunur. Dolayısıyla da köpeklerin cildine doğrudan etkilemektedir.

Dış parazit türleri temel olarak pire, kene, bit ve uyuz böceği olarak bilinirler. Bunların yanı sıra sivrisinekler ve fırsatçı parazitler de bu grupta yer alır. Doğrudan başka bir köpeğe de bulaşabilir.

Köpeklerde Dış Parazit Belirtileri

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde dış parazit köpeğin ırkı, yaşı, sağlık durumu gibi faktörlere göre farklılık gösterebilir. Genel olarak görülen belirtiler şunlardır:

 • Deride kızarıklık
 • Tüy yapısının bozulması
 • Tüylerin dökülmesi, bölgesel dökülmeler
 • Kaşıntı
 • Alerjik reaksiyonlar

İleri dış parazit durumlarında ise;

 • Deride aşırı kızarıklık
 • Deri üzerinde kabuklanma ve yaralanmalar
 • Tüylerin ciddi derecede dökülmesi
 • Sekonder enfeksiyonlar
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik

gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Köpeklerde Dış Parazit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde dış parazit tedavisi uygulanırken, köpeğin yaşı önemli bir faktördür. Eğer köpek 3 aydan büyükse, köpeklerde dış parazitlere karşı kullanılan damlalar kullanılabilir. Bu damlalar köpeğinizdeki mevcut dış parazitlerden arındırmanın yanı sıra, dış parazitlere karşı da koruma sağlar.

Eğer ileri seviyede bir dış parazit bulgusu varsa damla uygulamasının öncesinde ektoparaziter ilaç ile banyo yaptırılarak, daha başarılı bir sonuç elde edilebilir.

Köpeğin 3 aydan küçük olması durumunda paraziter damlalar kullanılmaz. Bunun yerine parazitleri engelleyici özel tozlar kullanılmaktadır. 3 aylık sürecin sonrasında damla kullanımına geçilebilir.

Köpekte dış parazit olmasa da yazın 2 ayda 1, kışın ise 3 ayda 1 damla uygulaması yapılmalıdır. Böylece köpeğinizde dış parazit görülme ihtimali oldukça azalacaktır.

Köpeklerde Dış Parazit Türleri

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Dış parazitlerin farklı çeşitleri bulunabilir. En çok karşılaşılan dış parazit türleri; pireler, bitler ve uyuz böcekleri olarak sıralanabilir.

#1 – Pireler

Pireler, fiziksel olarak koyu kahverengine sahiptir. Oldukça ufak boyutlu olmalarıyla beraber köpek ve kedilerde sıkça görülebilir. Pirelerin yaşam alanı için bu hayvanların kürkleri oldukça iyi koşullar sunmaktadır.

Pireler çok küçük ve hızlı oldukları için gözle tespit edilmesi zordur. Bu yüzden köpeğinizin davranışlarındaki değişikliklerden ve rahatsızlıklardan pire olup olmadığını tespit etmeniz gerekir.

Pirelerin en iyi yaşam koşulu ılık ve nemli alanlardır, ancak hava koşullarından bağımsız olarak her mevsimde yaşayabilirler. Bu parazitlerin yarattığı en büyük sorun köpeklerin kanını emmek ve enfeksiyon riskini doğurmaktır. Hatta aşırı pire sonucunda kansızlık meydana gelebilir.

#2 – Bitler

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Bitler, pirelere oranla daha büyük yapıdadır. Dolayısıyla gözle tespit etmek daha kolaydır. Hatta köpeğinizin tüylerini okşarken elinizde hissedebilirsiniz. Yetişkin bitler, kendilerini köpek derisine gömer ve kanını emerek çoğalmaya başlar. Aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara da yol açmaktadır. İleri vakalarda köpekler inme oluşması meydana gelebilir.

#3 – Uyuz Böceği

Uyuz böcekleri mikroskobik canlılardır. Bu yüzden, gözle görülmesi mümkün değildir. Uyuz böceklerinin çoğalması durumunda, uyuz hastalığı ortaya çıkar. Uyuz böceğinin çoğalmasını sağlayan ortam koşulları hakkında da kesin olarak belirlenmiş bir bulgu yoktur.

#4 – Kene

Köpeklerde görülen dış parazit durumlarından bir tanesi de kenelerdir. Keneler, köpeğin derisine gömülerek kanlarını emer. Bu yüzden taşıdıkları hastalıklar doğrudan köpeğe bulaşabilir. Buna bağlı olarak daha ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Kene tarafından ısırılmış köpeklerden kenenin hızlı bir şekilde çıkartılması gerekir. Bunun için kene spreyi ve kene çıkartma aparatı kullanabilirsiniz. Bu işlem yapılırken dikkat edilmeli ve mümkünse veteriner hekime başvurulmalıdır.

Köpeklerde Dış Paraziter Ürünler

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Köpekleri dış parazitten korumak ve mevcut parazitleri uzaklaştırmak için çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bu ürünleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Köpek Dış Parazit Damlası

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır? Yukarıda belirttiğimiz üzere köpeklerde parazitin önüne geçmek için en sık kullanılan ürün ense damlalarıdır. Bu damlaları kullanırken köpeğin ense bölgesinin ortasına, köpeğin yalayamayacağı bölüme damlatmanız gerekiyor. Bu ürünü damlattıktan sonra 2 gün boyunca köpeğin ense bölgesini sevmemeniz gerekiyor.

Eğer ense damlası kullanılmazsa, kedilerde parazit oluşabilir. Her ne kadar kediniz evden dışarı çıkmıyor olmasa bile sizin dışarıdan gelmeniz, kedinizin ayakkabılara sürtünmesi, camların açık olması gibi durumlardan kaynaklı olarak kedilerde parazit ortaya çıkabilir.

Köpeğiniz 3 aylıktan daha büyük olduğu zaman ense damlası kullanılmaya başlanabilir. Daha sonra 2 aylık periyotlarla kullanılabilir. Bunun yerine kışın 3 aylık periyotlar, yazın 2 aylık periyotlarda kullanmak da tercih edilebilir.

Köpekler için ense damlası satın almak için tıklayın!

Köpekler İçin Dış Parazit Spreyi

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır? Köpeklerde sık kullanılan parazit ürünlerinden bir tanesi de spreylerdir. Bu ürünler köpeğin üzerine doğrudan püskürtülür. Püskürtme işlemi yapılırken, 10 – 15 cm mesafeden ve köpeğin yüzüne denk gelmeyecek şekilde yapılması gerekir. Bu ürünler kullanılırken düzenli olarak uygulanması gerekir.

Bu ürünleri tercih ederken bitkisel içerikli olanlarını tercih etmek gerekir. Kimyasal içerikli ürünler köpeğe zarar verebilir. Bu sprey uygulanması sonucunda 4 hafta kadar etkili olmaktadır. Uygulamadan önce köpeğin tüylerini geri taramak ve yüzü hariç her yerine temas edecek şekilde kullanılmalıdır.

Köpekler için dış parazit spreyi satın almak için tıklayın!

Köpek Pire Tasması

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır? Bu tasmalar özel içerikleri sayesinde parazitlerin uzak durmasını sağlar. Bitkisel içerikli olan bu tasmaların köpeğe zararı yoktur. 8 – 12 hafta boyunca etki gösteren bu tasmalar en azından 3 ayda bir değiştirilmelidir. Eğer kediniz köpeğiniz, tasma takmaya alışkınsa köpeğinizi korumak için en iyi yöntemlerden bir tanesi olacaktır.

Köpekler için pire tasması satın almak için tıklayın!

Köpekler İçin Kene Temizleme Ürünleri

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır? Köpeklerde kene temizleme işleminin dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bunun için cımbız gibi ürünler kullanmak, kenenin başının içeride kalmasına yol açabilir. Bu yüzden özel üretilmiş ürünler tercih etmek daha doğru olacaktır.

Kene temizlemek için özel maşalar kullanılabileceği gibi, özel olarak üretilmiş plastik kartlar da kullanılabilir. Her iki yöntem de oldukça başarılı sonuç verecektir.

Köpekler için kene temizleme aparatı satın almak için tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu