Genel

Köpeğiniz Solak mı Yoksa Sağlak mı?

Bir evcil hayvana sahip olmak hepinizin bildiği gibi büyük bir sorumluluk isteyen durumdur. Özellikle bir köpeğiniz varsa yahut bir köpek edinme niyetindeyseniz bilmeniz ve sorumluluk almanız gereken birçok konu mevcuttur. Köpek Sahibi Olmanın Sorumlulukları Nelerdir? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlk etapta köpeğin cinsi, bakımı, yaşama alanı, egzersizi, ömrü ve bunun gibi birçok bilgiyi önden edinmiş olmanızda fayda var. Bunun dışında küçük ama önemli bir detay daha vardır ki köpeğin sağlak mı yoksa solak mı olduğu. “Bunun ne önemi var ki şimdi?” gibi sorular tabii ki akla gelecektir fakat bu önemli bir konudur.

Köpeklerin Sağlak Mı Solak Mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeğiniz Solak mı Yoksa Sağlak mı?

İsterseniz ilk önce köpeğinizin sağlak mı yoksa solak mı olduğunu nasıl anlayabileceğiniz konusunda küçük bir bilgi geçelim. Aslında bunu anlamanın yolu çok basittir. Şayet köpeğiniz ilk adımını sağ ayağıyla atıyorsa sağlak, sol ayağıyla atıyor ise solaktır. Bu şekilde köpeğinizin sağlak mı yoksa solak mı olduğunu çok basit bir gözlemle öğrenmiş olacaksınız. Gelelim diğer meseleye;

Köpeğin sağlak ya da solak olmasının ne önemi var?

Köpeğiniz Solak mı Yoksa Sağlak mı?

Sağlak köpekler solak köpeklere nazaran daha fazla ilgi görmekte ve daha fazla tercih edilmektedir. Bunun birden fazla nedeni vardır. Sağlak köpekler eğitim süresini daha verimli geçirirler yani solak köpeklere göre eğitilmeye daha yatkınlardır.

Bir diğer nedene gelecek olursak sağlak köpeklerin solak köpeklere göre daha fazla arkadaş canlısı oldukları gözlemlenmiştir ve araştırmacılar tarafından sabit bilgi haline gelmiştir.

Bunların yanı sıra sağlak köpekleri arama kurtarma ve polis ekiplerinde görmek mümkündür. Bu gibi görevler için sağlak köpekler kullanılmaktadır. Rehber köpek olarak da sağlak köpekler seçilmektedir. Sağlak köpekler hem eğitime yatkınlıklarıyla hem de zekalarıyla solak köpeklere kıyasla bir çok üstün nitelik taşımakta olup birçok görev için tercih edilmektedir.

Solak köpekler daha mı agresif olur? 

Köpeğiniz Solak mı Yoksa Sağlak mı?

73 farklı köpek üzerinde yapılan deneyler sonucunda solak köpeklerin sağlak köpeklere oranla daha agresif olduğu görülmüştür. Tabi ki buradan ‘bütün solak köpekler agresiftir’ sonucu çıkartmak yanlış olacaktır. Yapılan araştırmacıların sonucuna karşı çıkan köpek eğitmenleri de bulundu.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu