Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpek besleyecekler yetişkin köpeğe göre daha fazla dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü yavruyken köpekler daha fazla hastalanmaya, daha çok yemek seçen haldedirler. Bu yazımız içerisinde sizlere Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bunlar hakkında bilgiler açıklayacağız.

Köpeklerin sindirim organı sadece tek bir mide ile çok kısa bir bağırsak sistemi ile donatılmıştır. Bu nedenle köpekler et obur canlılardandır. Özellikle eti çok kolayca sindirme durumları vardır.

Bir yavrunun sütten kesilmesi ortalama 4 ile 6 hafta arasında sürmektedir. Bir köpeğin erişkin halini alması ise ortalama 11-17 ay arasındadır. Özellikle yavru ve gelişme çağında olan bir köpeği çok iyi beslemek zorundayız.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpeklere uygun kuru mamalar ile köpeğimizi beslememiz gerekiyor. Her köpeğin hayatı boyunca yavru ve gelişim sürelerinden itibaren değişik gereksinimleri olabilmektedir. Yavru köpeğin besin yönünden ihtiyacı, yetişkin köpekten çok daha fazladır. 4 aylık bir yavru ile 9 aylık bir yavru arasında bile besin ihtiyacı yönünden farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle yavruların gereksinimine uygun kolay sindirilebilen proteinler, yeteri kadar kalsiyum, fosfor bakımından zengin vitaminler ile beslenmesi gerekmektedir.

Özellikle protein çok önemlidir. Vücudunun düzgün büyümesi ve kaslarının gelişimi için son derece faydalıdır.

Yavru Köpeklerde Kuru Mama Dönemi

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpekler anne sütünden tamamen kesilip ortalama olarak 6-7 haftalık olduklarında kuru mama verilmeye başlanması gereğidir. Bu kuru mamayı ıslatarak vermeniz çok daha iyi olur. Yavrular bu mamaları koklarlar, yalarlar ve ısırırlar. Islatma işlemi sayesinde lezzeti dahada artmış bir besin köpeğimiz için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda zamanın ıslatılmış olması sütten kesilmiş bir köpeğin daha yumuşak şekilde mama yemesini sağlar. Bu işlem ile beraber yavru köpekte oluşan mide şişkinliği ve gaz oluşumları engellenmiş olmaktadır.

Mama ıslatma durumu köpek 2 ile 3 aylık gibi bir periyoda geldiğinde süt ile beraber yapılabilmektedir. 2-3 aylıktan sonra mamanın ıslatılmasına pek gerek yoktur, ancak yinede yapılması gerekiyorsa süt yerine su yada et suyu ile yapılması gerekir. 2-3 aylıktan sonra mamaları ıslatmada süt kullanılmaması gerekir. Köpekler süte yoğun şekilde 2 ile 3 aylık olduklarında duyar daha sonraki dönemlerde süt kullanılması köpeklerde bir takım sindirim sorunlarına yol açıp aynı zamanda köpeğinizin ishal olmasına neden olabilmektedir. Yapılmış araştırmalarda köpeklerin yüzde 80-85 kadarının süte alerjik bir yapısının olduğunu göstermiştir.

Kuru mamaya köpeği alıştırma periyodu dikkatli yapılmalı ıslatma işlemi çok önem arz etmektedir. Aniden anne sütünden kesilmiş ve kuru mamayla beslenmesi kabızlığa neden olabilmektedir.

Yavru Köpekler İçin Mama Seçimi

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Köpek Mama Seçimi yaparken çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Çok büyük şekilde oluşan mamaları tercih etmemeliyiz çünkü bu mamaları köpeğin ağzına alıp çiğnemesi zor olacaktır. Her köpek her mamayı yemediğini bilmemiz gerekiyor. Veterineriniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Veterinerinizi dinleyerek hareket etmeniz gerekiyor. Her köpek cinsinin farklı kuru mamaları olabilmektedir. Küçük şekilde verilen mama yavrunun yemesini daha kolaylaştıracak ve daha çok sevecektir.

Yavru Köpekler İçin Gerekli Öğün Miktarı

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizin kabına koymuş olduğunuz mama ile beraber köpeğinize gel yada ye komutlarını vererek köpeğin mamasını yemesini sağlayabilirsiniz. Yavru köpekler günlük yemek ihtiyacını bir seferde tüketemezler, o nedenle bir kaç defa öğün yapmak zorundadırlar.

Yavru köpekler 6. haftadan itibaren ortalama 3. aya kadar toplam günde 4 öğün yemek yerler. 3. aydan 6. aya kadar ise günde 3 öğün yemek yerler, 6. ay ile 12. ay arası ise toplam 2 öğün yemek yemektedir. Köpek 1 yaşını doldurduğunda artık günde sadece 1 öğün yemek yemesi gerekmektedir.

Beslenme sırasında yemek saatlerini aksatmadan düzenli bir şekilde saatinde yemeklerin verilmesi önemlidir. Mesela günde 3 öğün yemek veriliyorsa sabah öğle akşam muhakkak aksatılmadan yemekleri verilmesi gerekir. Yavrular uyuyorsa onlar kaldırılmamalı, kendilerinin uyanması beklenmelidir.

Yavru Köpeklere Ev Yemeği Verilebilir Mi?

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizi ev yemekleri ile beslemeniz uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur. Bunun en büyük nedeni köpeğin gelişimine sağlayan vitamin ve proteinlerin denge içerisinde olmamasıdır. Kuru Mama köpek gelişimi için son derece önemlidir. Bu mamalarda vitaminler ve proteinler denge içerisindedir ve köpeğin gelişimine katkı sağlamaktadırlar. Bu bilgilere rağmen yinede köpeğinizi ev mamaları ile beslerseniz bir takım sorunlara yol açabilirsiniz. Yapılmış olan yanlış bir beslenme ile köpekte gelişme bozuklukları yaşanabilmektedir ve bu problemler köpeğin hayatı boyunca sürebilmektedir.

Yavru köpeğin gelişiminde özellikle fosfor ve kalsiyum önem taşır. Yemek atıklarıyla beslenmiş köpeklerde raşitzm rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli makalemize de göz atabilirsiniz.

Köpekler İçin Suyun Önemi ve Mama Miktarı

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kap içerisine ne kadar mama koyacağınız genelde aldığınız mama üzerinde yazmaktadır. Eğer köpeğiniz bu mamadan kapta bırakıyorsa bunu yüzde 10-15 civarı azaltarak koyunuz. Kuru Mama ile beslenmesi sağlanan köpeklerde su tüketimi daha fazla gerçekleşmektedir, o nedenle her zaman yemeğinin yanına taze su konulması gerekmektedir. Özellikle suyunu sürekli kontrol etmeli su kirlenmiş ise veya bitmiş ise yenilenmesi gerekmektedir. Kendiniz nasıl su içiyorsanız o sudan köpeğinize de verin, çeşme suyundan köpeklere su vermeyin.

Köpeğin yemek kabı ile su kabının ayrı ayrı olması gerekmektedir. Bu kapların insanların ayağının altında bir yerde olmaması gerekir sadece köpeğin rahatça yiyeceği ve içeceği alanda bulunması gerekmektedir.

Köpeklerde Mama Değişimi

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer yavru köpeğiniz mamayı beğenmiyorsa başka farklı bir mama kullanacaksanız bu değişim için dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Birden bire bu işlemi yapmak yerine günlere yayarak yapınız. Bu şekilde köpek daha az sorunla mama değişimi yapmış olacaktır. Hızlı bir şekilde değişim yapılırsa köpek çoğu zaman ishal olabilmektedir. Yavru köpekler ortalama 4 ile 5 defa dışkı yapabilmektedir.

Yavru bir köpek normal olarak günde 4-5 kez dışkılama yapar. Bazı köpeklerde dışkısını yeme durumu ile karşılaşılabilir. Bu gibi durum çoğunlukla besinlerde bulunan vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde en çok tercih edilen iki çeşit kuru mama çeşidi bulunmaktadır. Birincisi Tavuk etli kuru mamalar diğeri ise Kuzu Etli Pirinçli yavru kuru mamalarıdır.

Kuzu etli pirinçli köpek maması köpeklerde daha az alerji yapan mamalardan olması sebebiyle daha sık tercih edilmektedir. Özellikle deri ile tüy sağlığı korunmasında son derece faydalı mamalardandır. Ayrıca bu kuru mamaların konserve şeklinde olanları da bulunmaktadır.

En uygun yavru köpek mamalarına ulaşmak için buraya tıklayarak alışveriş yapabilirsiniz.

Yavru Köpek nasıl beslenir ile ilgili yazımızı burada bitiriyoruz sizlerde sorularınızı yorum kısmımızdan sorabilir paylaşabilirsiniz.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köpek Mamaları
Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köpek Konserve
Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köpek Tasması
Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köpek Ödülleri

128 Yorum var

 1. Sena 11 Temmuz 2019
 2. Mert slb 27 Aralık 2018
 3. Düşünceli 6 Aralık 2018
 4. Tevfik Akcan 3 Aralık 2018
 5. Umut 2 Haziran 2018
  • Ben 28 Temmuz 2018
 6. resad 31 Mayıs 2018
 7. ÖMÜR koç 18 Nisan 2018
 8. ilhan akghl 17 Mart 2018
  • Ebru 12 Nisan 2018
  • Ali Kemal Coşkun 4 Mayıs 2018
   • Işık 19 Haziran 2018
 9. adem 15 Ocak 2018
  • SevapPoint 18 Nisan 2018
 10. finoannesi 2 Ocak 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın