Genel

Köpek için Tasma ve Kayış Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir köpeğe sahipseniz ilk olarak tedarik etmeniz gereken eşyaların arasında önlerde bir yerlerde mutlaka bir tasma ve kayış yer alıyor. Henüz köpeğinizi yeni sahiplendiğiniz için veya belkide henüz yavru olduğu için bu önemsiz bir detay gibi görünebilir. Yine de sanıldığının aksine vakitlice gerekli ekipmanları edinmek oldukça önemlidir.

Köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşın isimlik tasmaya geçirilmeli ve tasma köpeğin boynundan kesinlikle çıkarılmamalıdır. Henüz küçük yaştayken köpeğinizi tasmaya alıştırmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü herhangi bir kayıp durumunda sizden istenen ilk şey tasma ve isimlik tarifi olacaktır. Köpeğiniz ilk başlarda tasmayı yadırgayabilir, boynundan çıkarmak isteyebilir ve hatta saatlerce bu durum yüzünden kıvranabilir fakat bu duruma alışana ve tasmayı benimseyene kadar beklemeniz gerekmektedir.

Köpekleri Tasmaya Alıştırmak İçin Tavsiyeler

Köpek için Tasma ve Kayış Seçimi Nasıl Yapılır?

  • 8 haftalık olduktan sonra tasma alışkanlığına hazır demektir, daha önceden tasma takmanıza gerek yoktur.
  • Tasmayı her gün kısa bir süre de olsa köpeğinize takın, daha sonra çıkarabilirsiniz. Köpeğiniz tek kaldığında onu tasmayla kalmaya zorlamayın, tasmasını çıkarın.
  • Köpeğinizi cezalandırmak için asla kayış takmayın. Kayış onun için her zaman eğlenceli bir yürüyüşü sembolize etmelidir.
  • Kayışla ilk gezintinizi evinizde yapın, ilk denemede dışarı çıkmak köpeğinizi strese sokmaktan başka işe yaramaz. İlk önce evde denemelisiniz.

İlk etapta köpeğiniz için uygun olan tasma, zincir yahut göğüs tasmasını seçmeye özen gösterin. Köpeğiniz tasma ve kayışla dolaştırılmaya alışmalıdır, bu nedenle ona en uygun olan tasmayı seçmeniz çok önemli. Uzun boyunlu köpekler için özel geniş tasmalar, küçük köpekler içinse ince tasmalar vardır, isterseniz tasma çeşitlerine ve kalitelerine bir bakalım;

Tasma ve Kayış Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek için Tasma ve Kayış Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek tasmalarını temel olarak üç başlık altında inceleyebiliriz:

  • Köpek boyun tasması: Köpeklerin boyunlarına takılarak kullanılan tasmalara verilen isimdir. Bu tasmaların uzun süre boyunca köpeğinizin boynunda kalmasında bir sorun yoktur, ancak kaslı ve büyük köpek ırkları kuvvetli bir şekilde tasmayı çekebileceği için zarar verebilir. Bu tasmalar aksesuar olarak da tercih edilmektedir. Aynı zamanda kolay takılan bir tasmadır ve yavru köpeklerin tasma eğitiminde de kullanılır.
  • Köpek göğüs tasması: Bu tasma türü daha çok hareketli köpekler için tercih edilir ve daha sağlıklıdır. Özellikle boyun bölgesi hassas olan köpekler için tercih edilmektedir. Bu tasmalar sayesinde köpeği kontrol altına almak daha kolay olacaktır, ancak takması daha zordur. Ayrıca kemirme özelliği olan köpekler bu tasmayı kemirebilir.
  • Gezdirme tasması: Gezdirme tasması adından da anlaşılacağı üzere gezdirmek için kullanılan tasmalardır. Bu tasmaların otomatik olanları bulunduğu gibi standart olarak 120 cm boyutunda olanları da bulunmaktadır. Yürüyüşleri kontrol altına almak için oldukça önemlidir.

Köpek için Tasma ve Kayış Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek tasmalarını tanıttıktan sonra tasma seçimi hakkında bilgi verelim. Tasma seçimi yapılırken, köpeklerin rahat etmesi önemlidir. Bu yüzden ergonomik ürünlere yönelmek daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra kullanılan bazı malzemelere ve boyalara karşı köpeklerin alerjisi olabilir. Bu yüzden seçilen ürünlere özen gösterilmelidir. Yapay ve çok ucuz olan ürünlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca köpeğinizin ne kadar güçlü çektiğini de düşünmeniz gerekir. Çünkü, doğru tasma eğitimi almamış ve kaslı köpekler sizi sürükleyebilir veya tasmayı kopartabilir. Bunları göz önünde bulundurarak bütçenize uygun bir tasma seçebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu