Genel

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpek bakmaya ve de beslemeye yeni başlayanların en sık rastladığı problemlerden olan köpeğinizin tasmayla yürümemesi sizi biraz zor durumlara sokuyor olabilir. Özellikle evin dışında tasmasız köpeğinizi gezdirmeniz etrafınızda ki insanları zaman zaman zaman rahatsız edebileceği gibi köpeğinizin güvenliğini de riske atabilir. Bu sebeple acilen köpeğinizi tasma kullanmaya alıştırmanız gerekiyor.

Özellikle evde bakılan köpeklerin her gün belirli aralıklarla yürüyüş ve de egzersizler yapmaları gerekiyor. Bu yürüyüşlerde ve de egzersizlerde de tasmasını kullanmaya alıştırmak için köpeğinizle türlü oyunlar oynamalısınız. En sevimli halleri ile sizleri oyunlarına ortak etmeye çalışan köpeklerinizi tasmaları ile bağ kurmak için küçük bir çaba gösterseniz bile algısını bu yönde yoğunlaştırmayı başarabilirsiniz. Tasma özellikle çevrede ki kötü niyetli insanlardan köpeğinizi korumaya yönelik bir araçtır.

Tasma Kullanımı Köpeğiniz İçin Önemli

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin kaybolması ya da kaçırılması gibi durumlarda da tasması yine hayat kurtarıcı görevini görüyor. Tasmasına yazdıracağız ad, adres ve de iletişim bilgileriniz köpeğinizi birçok durumdan korumanızı ve de kurtarmanızı sağlayacaktır. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için köpeğinizin tasma kullanmaya sıcak bakmasına ve de uyum göstermesine yardımcı olmalısınız. Tasma kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile uzmanlar köpeklerinizi rahatsız etmeyecek ve de ilgilerini çekecek modellerin kullanılması gerektiğini söylüyor. Bu konuda köpeğinizle birlikte tasma seçimlerinizi gerçekleştirirseniz, onunla dolaşmaya daha gönüllü davrandığına şahit olacaksınız.

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğim tasmayı çıkartmaya çalışıyor ya da tasmayla yürürken huysuzlaşıyor diyen köpek sahiplerinin izlemesi gereken yollar oldukça basit. Köpeklerinizin tasmayı taktığınız andan itibaren ne hissettiğini iyi gözlemlemelisiniz. Böylece her tasma modelinde mi aynı davranışları sergiliyor yoksa rahatsız olduğu bir tasmayı mı kullanıyorsunuz, anlamış olursunuz.

Köpeğinizin Tasmayı Takmamasının Altında Yatan Sebepler

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz takmak istediğiniz tasmayı ret ediyorsa altında yatan nedenleri görmeniz gerekli. Bu konuda uzmanlara danışabileceğiniz gibi kendinizde gözlemleriniz neticesinde bir takım bulgulara rastlayabilirsiniz. Ret ettiği tasmayı köpeğinizin ne zamandan beri kullandığı üzerinde durulması gereken bir durum. Özellikle uzun süredir severek kullandığı tasmayı son günlerde kullanmayı ret ediyorsa; bu durumun üzerinde önemle durulmalı. Eğer yeni bir tasma aldıysanız ve de bu yüzden, köpeğiniz size zorluk çıkartıyor hatta saldırganlaşıyorsa; yine bu durumun altında var olan gerçek nedeni bulmalısınız.

Köpekler Tasma Kullanırken Ne Hissediyor?

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeklerinize aşılamanız gereken konuların başında; tasmayı onların güvenliği için gerekli olduğunu hissettirmeniz geliyor. Sizlere büyük bir aidiyetlik duygusu ile bağlı olan köpekleriniz eğer sizlerden bu konuda olumlu bir geri dönüş alırsa; tasma kullanımına daha yatkın hareketler sergileyecektir.

Köpeklerde Tasma Kullanma Alışkanlığı Nasıl Sağlanır?

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpekleriniz çevresinde olup bitenleri büyük bir dikkatle hafızasına kaydeder. Dolayısı ile çevresindeki örnekler onun için önemli bir rol model olabilir. Eğer kendisi gibi diğer köpeklerinde tasma kullandığına şahit olursa; tasmasını büyük bir keyifle kullanır. Ayrıca tasma takması için şu adımlar uygulanabilir:

  1. Küçük Yaşlarda Tasma Takın: Tasmaya alışma süreci küçük yaşlardan itibaren başlamalıdır. Küçük yaşlarda tasma takması alışma süreci için çok etkili olacaktır. Her ne kadar tasmasını çıkartmak istese de tasmasını çıkartmak yerine sakinleşmesini sağlamanız daha doğru olacaktır. Ayrıca yemek ve oyun zamanlarında tasmasını takarsanız daha az dikkatini çekecektir.
  2. Tasmayla Yürüyün: Köpeğiniz tasmayla tanıştıktan bir süre sonra tasması boynundayken beraber yürümeye başlayın. İlk başlarda evde yürüyüşler yapın ve beraber ilerleyin. Bu aşamada kesinlikle köpeğinizi zorlamayın.
  3. Çekiştirmesine İzin Vermeyin: Köpeğiniz yavruyken sizi çekiştiremeyeceğinin farkındadır, ancak büyüdüklerinde sizi başka yere sürüklemek isteyebilir. Bunun için kesinlikle müsaade etmeyin. Eğer başka yere gitmek isterse sabit durun ve gitmesine izin vermeden sakinleşmesini bekleyin. Bu sırada yanınıza gelmesi için seslenebilirsiniz. Yanınıza geldiğinde ise ona ödül maması verebilirsiniz. Bu süreç içerisinde kesinlikle onu cezalandırmayın.

Köpekler İçin Ergonomik Tasmalar

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeklerde tasma kullanımını özendirmek için üretilen şık ve de kolay kullanımları ile öne çıkan tasmalar sizin ve de köpeklerinizin hayatını daha rahat geçirmelerine olanak sağlar. Ergonomik kullanım sağlayan yeni versiyonların da köpeklerinizi mutlu edeceği tasma çeşitlerine birlikte bakmalısınız.

Köpeklerin İlgisini Çeken Tasma Çeşidi

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğinize tasma seçerken mutlaka o da yanınızda olmalı. Böylece hangi tasmayı kendisine yakın gördüğünü, daha rahat hissettiğini anlayabilirsiniz.

Özel Tasmalar

Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım?

Özel olarak hazırlanmış olan tasma modelleri, köpeklerde farklı hisler uyandırabilir. Farkı materyallerle daha ilgi çekici hale getirilmiş olan tasmalar ile köpeğinize daha rahat yürüyüş ve de egzersiz alıştırmaları yapabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu